Президентът Румен Радев защити позицията си срещу изпращане на военна помощ на Украйна и обвини правителството, че защитава чужди интереси като помага на Киев. Държавният глава каза това пред журналисти в понеделник.
„Винаги съм защитавал българския интерес, а не интереса на други държави“, каза Радев. „Въпросът е чии интереси защитават политици от парламента и правителството.“
Радев се противопоставя на предоставянето на оръжия и боеприпаси на Украйна и изрази тази позиция пред украинския президент Володимир Зеленски при посещението му в България в четвъртък. Това предизвика критики към Радев от представители на управляващото мнозинство, че е застанал на страната на Русия. Самият Зеленски каза, че военната помощ е нужна на Украйна, за да защити тя населението си от руската военна агресия.
Българският президент обаче повтори в понеделник позицията си срещу изпращането на оръжия и боеприпаси на Киев.
„Наливането на повече оръжие увеличава риска от тази война, и то риск за всички, колкото и далеч да ни изглежда тя. Войната е в Европа, тя е в България със своите различни измерения. И аз много ясно го посочих пред президента Зеленски“, каза Радев.
Той каза още, че правителството не е съгласувало с него поканата си към Зеленски за посещение в България.
„В тази ситуация, разбира се, най-лесното беше да не провеждаме такава среща. Но това не е добър сигнал за България, не е добър сигнал към 300 хиляди българи в Украйна“, каза още президентът.
Зеленски беше в България по покана на кабинета на Николай Денков. Посещението дойде, след като правителството взе решение да предостави втори пакет военна помощ на Украйна. Това се случва в изпълнение на решението на Народното събрание от декември 2022 г., което предвижда България да помогне на Украйна с оръжия и боеприпаси съгласно възможностите си.
Първата пратка беше изпратена от назначеното от Радев служебно правителство, въпреки че министрите и самият президент публично са се изказвали срещу даването на военна помощ.
Като аргумент срещу изпращането на оръжия и боеприпаси на Украйна Радев посочва, че те разпалват войната.
Премиерът Николай Денков защити противоположна позиция в понеделник. Той каза, че подкрепата за Киев „отдалечава опасностите, които биха могли да възникнат, ако нещата не се развият добре за Украйна“.
Същата позиция споделят и другите страните от НАТО, които предоставят на Украйна военна помощ.
При визитата си в България украинският президент е поискал нова военна помощ, казаха по-рано представители на правителството. Те посочиха, че предстои да се разгледа искането и да се вземе решение с какво може да помогне България. Вицепрезидентът Илияна Йотова обвини кабинета, че „има желание да се скрие нещо“ от обществото, а Министерството на обраната определи думите ѝ като манипулация.
При посещението на Зеленски той подписа с премиера Николай Денков декларация за подкрепа за бъдещото членство на Украйна в НАТО и ЕС след края на войната. Министрите на енергетиката подписаха меморандум за сътрудничество. В същия ден българският парламент взе решения да подкрепи членството на Украйна в НАТО „след възстановяването на мира“ на територията ѝ, както и да възложи на правителството да преговаря с Киев за продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“.
В понеделник Румен Радев критикува решенията и ги нарече прибързани.