Проектът за промени в Конституцията е юридически неграмотен и политически порочен. Това каза президентът Румен Радев в сряда.
Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) представи идеите си промени в Конституцията в неделя. Основният акцент в тях е реформа в съдебната система и ограничаване на властта на главния прокурор.
Други промени орязват правомощията на президента в две направления - да отпадне правото му да назначава с указ председателите на върховните съдилища, след като са избрани от Висшия съдебен съвет, както и да няма и право да назначава свое служебно правителство при липсата на редовно избран кабинет от парламента.
Във вторник стана ясно, че ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС ще внесат и разгледат общ проект за промени в основния закон.
В сряда Радев каза, че нередностите в проектите се виждат "както от конституционалистите, така и от гражданите".
Президентът смята, че проектът, вместо реформа в съдебната система, предлага „национално разделение, атака срещу местната власт и президентската институция и отнемане на изборни права“.
„Също така и погазване на основополагащи принципи за баланс между властите. Според мен е една открита заявка за превземане на съдебната власт“, каза Радев.
По думите му промените, свързани със служебните правителства, се предлагат, защото "управляващите виждат в тях някаква заплаха".
"Явно заплахата е в осъзнаването на контраста, особено между последното служебно правителство и последните редовни правителства. Докато редовните правителства създаваха кризи, служебното ги решава", каза Радев.
Това е поредната критика, която президента отправя срещу редовното правителство и подкрепящото ги мнозинство.
Пред две седмици Радев обвини Украйна, че настоява да води войната , която Русия започва срещу нея. Това предизвикa остри реакции от страна на украинското посолство , както и от страна на българското правителството .
Ден по-рано на Рожен, където президентът участваше в откриването на 111-метровия пилон, той нарече част от българските граждани „безродници“ и „нихилисти “.
Тези случаи дойдоха след дълги месеци, в които Радев защитава позиции, които са по-близки до пропагандата на Кремъл и противоречат на позициите на НАТО и ЕС.
Освен обвиненията срещу Украйна и група българи в „безродие“, той се изказва и срещу планираното прекратяване на концесията на „Лукойл“ за нефтопристанището „Росенец“, както и срещу кандидатурата на Васил Терзиев за кмет на София.