Над 702 000 ученици от първи до дванадесети клас влязоха в петък в класните стаи в България. Първият звънец за началото на учебната година прозвъня в общо 2349 училища в страната, съобщи БТА.
Първокласниците, които ще прекрачат училищния праг за първи път, тази година са малко над 57 000.
Премиерът Николай Денков откри новата учебна година в Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомив Чакалов" в София.
"Честит празник! Днес - 15 септември, и 24 май са двата дни, които отличават България в целия свят с това, че казват: образованието, науката, културата - това е същността на България", каза Денков.
"Няма друга държава в света, която да ги празнува по този начин", добави още той.
Президентът Румен Радев също присъства на откриването на учебната година. Той беше в СУ "Христо Смирненски" в село Кочан в община Сатовча.
Общо около 90 000 учители ще преподават през тази учебна година. От тях 70 520 са в училищата и центровете за личностно развитие, останалите ще се грижат за децата в детските градини. Техните заплати се увеличиха с 15% със задна дата, считано от 1 януари 2023 г.
Първият учебен ден в България започна на фона на нов доклад на УНИЦЕФ (Детския фонд на ООН), в който от организацията предупредиха за влошени образователни резултати, отпадане от училище, увеличаване на случаите на насилие и липса на базови знания и умения на учениците. В доклада на УНИЦЕФ, публикуван в четвъртък, беше отчетен и много малък напредък по ангажимента за трансформиране на образованието.
Данните от тазгодишното национално външно оценяване в България разкриват влошаване на резултатите на учениците, завършващи четвърти клас, което допълнително задълбочава т.нар. „образователна бедност“, и незначителен напредък при учениците от седми клас както по български език, така и по математика, сочи още докладът на организацията.