Десетки хиляди сръбски граждани се събраха на протест срещу президента Александър Вучич и правителството на неговата "Сръбска прогресивна партия" в неделя в сръбската столица Белград, предаде балканската служба на Радио Свободна Европа.
Демонстрантите поискаха управляващите да понесат отговорност за срутването на бетонен навес на гарата в Нови Сад през ноември, при който загинаха 15 души. Те казват, че случаят е пример за "корупция, която убива".
Протестът в неделя беше организиран от студенти, които от седмици блокират академичните факултети в Белградския университет. На призива им за протест сега се отзоваха фермери, артисти, преподаватели и обикновени граждани.
В неделя улиците близо до площад "Славия" в центъра на Белград бяха затворени за движение, тъй като десетки хиляди души се събраха на митинга. Те изпълниха площада и булевардите, водещи към него.
Демонстрацията започна в 16:30 ч. местно време с 15 минути мълчание за 15-те жертви на инцидента от 1 ноември. Много от участниците в нея включиха фенерчетата на мобилните си телефони и ги държаха високо над главите си.
След 15-те минути мълчание протестиращите в продължение на половин час надуваха свирки и вувузели.
Студентката Теодора Топалович каза пред Радио Свободна Европа по време на протеста, че подкрепата на гражданите означава много за протестиращите студенти.
"Всеки път, когато нещо подобно започне, в началото съм на ръба на отчаянието, а след това се събирам и продължавам", каза Топалович. "Това означава много за всички студенти."
Никола Перич от Белград каза, че мотивът му да дойде на този протест е да каже "не" на цялата ситуация и на властите в Сърбия.
"Да подкрепим студентите, да почетем невинните хора, които загинаха, и да се опитаме да променим ситуацията в страната, която не е добра", каза той.
Организаторите на протеста поискаха от правителството да идентифицира и да потърси съдебна отговорност от хората, които нападаха демонстранти по време на предишни протести в дните след срутването на навеса.
На някои от тях имаше случаи на агресия, но на демонстрацията на 22 декември в Белград не се съобщава за насилие.
Срутването на навеса се превърна в политически проблем за президента на Сърбия Александър Вучич, след като повече от 50 академични факултета в четири държавни университета, както и десетки гимназии останаха затворени в знак на солидарност с протестите.
Студентите участват и в ежедневни блокади, при които движението спира за 15 минути в градове в цяла Сърбия.
Инцидентът в Нови Сад се е случил, въпреки че жп гарата е била реновирана два пъти през последните години от ръководен от Китай консорциум от четири компании. Сръбските железници казват, че ремонтите не са включвали бетонния навес, но няколко експерти оспорваха това твърдение.
Върховната прокуратура в Нови Сад съобщи на 21 ноември, че 11 души са арестувани, след като са признати за отговорни за срутването.
Сред тях бяха бившият министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич и бившият директор на железопътната инфраструктура Йелена Танаскович.
Те са изправени пред до 12 години затвор, ако бъдат признати за виновни по обвинения в извършване на престъпни действия срещу обществената сигурност, застрашаване на обществото и незаконни строителни дейности.
Партията на президента Вучич управлява Сърбия от 2012 г. Самият Вучич е президент на страната от 2017 г., като преди това е премиер, вицепремир и министър в няколко различни правителства.
Форум