Жители на Ростов на Дон изпратиха наемниците от руската частна военна групировка “Вагнер” през нощта срещу неделя. Хората се снимаха с бойците, военната техника и самия основател на формированието Евгений Пригожин по улиците на руския град.
Предишната вечер наемниците от “Вагнер” тръгнаха от базите си в незаконно окупираните територии на Украйна и прекосиха границата с Русия. Наемническата група се сражава във войната от самото ѝ начало и е обвинявана за военни престъпления спрямо украински пленници и цивилни, както и за жестокости срещу хора от собствените си редици.
Бойците на Пригожин влязоха в Ростов на Дон и поеха контрола върху щаба на Южния военен окръг, който се намира в града, откъдето се координират действията на руските сили във войната срещу Украйна.
Преди това Пригожин обвини ръководството на руското Министерство на отбраната за ракетни удари по лагери на неговите наемници и обяви “марш на справедливостта”, в който по думите му могат да се включат 25 000 бойци на “Вагнер”.
В събота сутринта основателят на “Вагнер” каза, че бойците му са поели контрола върху щаба на руската армия в Ростов на Дон. По-късно през деня се появиха съобщения, че колоната от бронирани превозни средства на “Вагнер” е подминала град Воронеж и се движи в посока към Москва.
Руският президент Владимир Путин определи случващото се като “предателство” и каза, че “неизбежно наказание” очаква тези, които разделят руското общество.
В събота вечерта обаче Пригожин прекрати похода на наемниците си към Москва.
Президентството в Беларус съобщи, че е била постигната договорка с посредничеството на Александър Лукашенко.
По-късно Кремъл потвърди за споразумението. Договорката предвижда Пригожин да замине за Беларус, а делото срещу него за “призив за въоръжен бунт” ще бъде прекратено.
Бойците на “Вагнер”, които участваха в похода на Пригожин към Москва, няма да бъдат съдени, каза още Кремъл. Наемниците, които не участваха, ще преминат под прякото командване на руската армия.
Частната военна компания “Вагнер” се появява около 2014 г., когато Русия подклажда и финансира сепаратистите в Източна Украйна. Тогава за компанията се знае, че е партньор на други подобни групировки в Сирия.
След началото на руската инвазия в Украйна и провала на първоначалните планове на Москва за бърза капитулация на Киев, наемниците от “Вагнер” започнаха да изпълняват все по-ключова роля в бойните действия. Първо в обсадата на Мариупол, а след това и при тежките сражения за Северодонецк, Лисичанск и Бахмут.
В това време Пригожин започна открито да вербува затворници за частната си военна компания и стана остър критик на руското военно командване. Лидерът на “Вагнер” многократно се оплакваше руската военна администрация не снабдява адекватно бойците му с боеприпаси.
Групировката му възприе крайните форми на насилие като средство за налагане на дисциплина и култивиране на образ, който всява ужас.