Правителството обсъжда конкретни мерки за безопасност по пътищата, включително за преодоляване на проблемите в работата на институциите по този въпрос. Това каза премиерът Росен Желязков по време на правителствено заседание във вторник, посветено на пътната безопасност.
То беше свикано, след като през изминалите дни в няколко града в България се проведоха протести заради смъртта на дете при катастрофа. 12-годишната Сияна Попова загина на 31 март на пътя между селата Радомирци и Телиш в област Плевен.
В заседанието се включиха правосъдният министър Георги Георгиев, министърът на вътрешните работи Даниел Митов, финансовата министърка Теменужка Петкова, регионалният министър Иван Иванов, шефът на АПИ Йордан Вълчев, представители на неправителствения сектор и други.
„Тежките наследени проблеми, които имаме, не трябва да търсят виновник, а трябва да намерят решение. Това решение трябва да започне незабавно“, каза Желязков в началото на срещата.
След нея се проведе брифинг, на който представителите на кабинета посочиха част от обсъжданите мерки. Те са свързани с връчването на наказателни постановления на нарушителите по пътищата, по-високия контрол при превоза на деца и ученици, ускоряването на делата при тежки катастрофи и други.
По думите на Желязков до средата на 2025 г. ще бъде въведен контрол на скоростта на база работата на видеонаблюдението от тол системата.
„Това правителство няма да носи отговорност за действията и бездействията на предходни правителства“, каза още Желязков и добави, че ще има „ясни разчети на сроковете и ясни министри, които са ангажирани“ с прилагането на мерките.
В сряда, по време на редовното си заседание, правителството ще обсъди и доклад на междуведомствена група за пътна безопасност.
Междувременно във вторник се проведе и заседание на временната парламентарна комисия по въпросите на пътната безопасност.
По-рано през деня вътрешният министър Митов каза, че една от първите стъпки за справянето с този проблем ще бъде определянето на критичните участъци по пътищата в България. По думите му трябва да се облекчи режимът за налагане на глоби на нарушителите по пътищата.
Колата, в която Сияна се е возила заедно с баба си и дядо си, е била блъсната от камион. Бащата на детето Николай Попов каза пред медиите, че за лошото състояние на пътя, където е станала катастрофата, многократно са били подавани сигнали до Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
От АПИ изпратиха позиция до медиите, според която въпросният път „е в добро състояние“. Случаят предизвика граждански протести и реакции от институциите.
След смъртта на 12-годишната Сияна МВР започна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа. Регионалният министър Иванов също разпореди няколко проверки и отстрани цялото ръководство на Областното пътно управление в Плевен.
Временният главен прокурор Борислав Сарафов възложи разследването на катастрофата на Националната следствена служба. Обвиненият за катастрофата 65-годишен шофьор на камион Георги Александров, остава за постоянно в ареста. Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост.
Форум