Депутатът от ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция по закона "Магнитски", няма да бъде член на конституционната комисия в парламента. Това съобщи самият той в сряда.
Новината идва, след като в началото на месеца Пеевски беше избран за член на комисията с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и "Има такъв народ", а "Възраждане" не участваха в гласуването, въпреки че бяха в залата. Единствено от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) гласуваха "против" и "въздържал се", а след това призоваха Пеевски да напусне комисията. Досега от ДПС отказваха това да се случи.
В сряда ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС проведоха среща, на която да обсъдят бъдещите промени в Конституцията. След нея Пеевски съобщи, че трите формации са взели решение да изберат изцяло нов състав на комисията, в който да не участват никакви политически лица.
"Правя крачка назад в името на България и Конституцията, защото промените са неотложни", каза Пеевски в кулоарите на парламента.
"Крачката я правят всички – както не участва г-н [Христо] Иванов и той няма да излъчи знакови лица, ГЕРБ също - никой няма да излъчва знакови лица от партиите, за да я няма тежестта на всяко политическо лице. Ние, политиците, ще си говорим какво е важно да се случи, с председателя на ДПС не излизаме от процеса, всяка парламентарна група ще обсъжда това, което се предлага, точките по темите ще бъдат съгласувани и с нас, но нека да работят експертите, за да вървим напред", добави той.
Пеевски каза още, че има постигнато съгласие между политическите сили за основните точки, които да бъдат променени в Конституцията. По думите му те включват разграждане на "безграничната власт на главния прокурор", разделянето на Висшия съдебен съвет в два отделни съвета, за да могат съдиите да са самостоятелни, както и увеличаването на правомощията на инспекторатите.
Участието на Пеевски в комисията, която трябва да изготви промените в българската Конституция с цел реформа на съдебната система, предизвика остри реакции. През 2021 г. Пеевски беше санкциониран от САЩ за участие в корупция по закона "Магнитски", а по-късно получи санкции и от Великобритания.
Въпреки тях той никога не е бил обвиняван от българската прокуратура и осъждан. Избирането му за председател на ДАНС през 2013 г. предизвика масови протести срещу правителството на Пламен Орешарски.