Парламентът прие оставката на премиера Николай Денков и на цялото правителство. В сряда 216 депутати гласуваха "за" и нито един "против" оставката.
Министър-председателят подаде оставката си във вторник. Тя е част от плана за ротация на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ГЕРБ. Според него Денков трябва да остане начело на кабинета за срок от 9 месеца, а след него да бъде сформирано правителство начело с настоящата външна министърка Мария Габриел.
Новината идва на фона на спорове в управляващото мнозинство през последните седмици. Те са свързани с избирането на нови членове на регулаторните органи и с това кой да заеме позицията на външен министър.
По време на дебатите за оставката във вторник Денков изброи част от постигнатите от правителството му успехи - приемането на България в Шенген, намаляване на ръста на инфлацията, по-добър граничен контрол и помощ за Украйна. Той отново посочи, че следващата стъпка са регулаторните органи.
"Готови сме да продължим напред по предложените приоритети и програма с министър-председател Мария Габриел", каза Денков. Той добави и че неговата оставка е покана за започване на преговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ.
Опозицията използва възможността да критикува управлението на ГЕРБ и ПП-ДБ.
"Това, което се случи днес, трябваше да се случи още преди 9 месеца", каза Тошко Йорданов от ИТН.
Съпредеседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков защити кабинета и каза, че той е създал очаквания на гласоподавателите, които са необратими.
"Днес вече българите очакват премиер, който е образован, проевропейски, балансиран. Очакват във властта никой да не е с монопол. Очакват да няма държавен служител никъде в страната, над който да е само Господ", каза той.
Правителството на Денков ще изпълнява задълженията си до избирането на нов кабинет.
Като следваща стъпка президентът Румен Радев трябва да проведе консултации с парламентарно представените партии, а след това да връчи мандат за съставяне на правителство на най-голямата партия - ГЕРБ-СДС. Ако тя не успее да състави правителство, мандатът ще отиде при следващата по гласове партия - ПП-ДБ. Ако и вторият опит за съставяне на правителство е неуспешен, третият мандат се връчва на партия по избор на президента.
В случай че и тя не успее да изпълни мандата, Радев назначава служебно правителство, чиято основна задача е да организира предсрочни парламентарни избори.
Официално управлението на ГЕРБ и ПП-ДБ започна на 6 юни миналата година. Тогава парламентът подкрепи създаването на кабинета "Денков-Габриел". През последните седмици между двете формации има спорове, които са свързани с това кой да заема позицията на външен министър, като според последното предложение на ГЕРБ това трябва да е Мария Габриел.
Смяната на членовете на регулаторите е друга тема, по която двете партии имат различия. Според ПП-ДБ тя трябва да е част от приоритетите на правителството и споразумението за управление. Според ГЕРБ и ДПС, които не участват официално във властта, обаче регулаторите трябва да дойдат след съставянето на ново правителство.
През февруари ПП-ДБ предложи договор за реформи като начин да продължи съвместното си управление с ГЕРБ. ГЕРБ обаче отказа и от своя страна предложи коалиционно споразумение, което представи във вторник. ПП-ДБ видяха в него стъпка напред.
Форум