Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Това, ако не е ниво". МВР уличи само един политик в купуване на гласове. Той е депутат от ДПС-Доган


Служебният вътрешен министър Атанас Илков (вдясно) и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Мирослав Рашков по време на брифинг в министерството, 5 ноември 2024 г.
Служебният вътрешен министър Атанас Илков (вдясно) и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Мирослав Рашков по време на брифинг в министерството, 5 ноември 2024 г.

МВР е събрало доказателства, които уличават в купуване на гласове само един политик. Разследването по случая все още е висящо и се води от Софийската градска прокуратура (СГП). Това става ясно от доклад на вътрешното министерство, публикуван на сайта на Министерския съвет. По неофициална информация на Свободна Европа заподозреният е Марио Рангелов, депутат от ДПС-Доган.

По този повод служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков даде брифинг във вторник, на който заяви, че "с нашите действия МВР беше ефективно и смея да твърдя, че се справихме с купуването и продаването на гласове".

Това изявление на министъра идва на фона на твърдения от почти всички парламентарни сили, че на изборите на 27 октомври са допуснати масови изборни манипулации и купуване на гласове. Затова всички партии, без ГЕРБ, ДПС-Пеевски и БСП, обявиха, че ще поискат от Конституционния съд частично или пълно касиране на вота.

По време на предизборната кампания в публичното пространство бяха изнесени множество данни за предполагаема мрежа за купуване на гласове в полза на ДПС - Ново начало оглавявано от санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция Делян Пеевски.

Преди изборите той влезе в открит конфликт с почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Съдът даде право само на Пеевски да ползва партийната абревиатура и затова Доган се яви на изборите с Алианс за права и свободи.

Преди вота разследващите фокусираха активността си основно срещу верните на Доган, което провокира техни обвинения, че институциите действат като "бухалки" в полза на интересите на Пеевски. Гражданското движение БОЕЦ дори разкри, че лично вътрешният министър е наказал полицай, изнесъл данни за "чадър над Пеевски". Илков отхвърля тези обвинения, като "безпочвени спекулации".

На този фон в публикувания в понеделник вечерта доклад на МВР за противодействието на изборни престъпления и манипулации липсват конкретни факти. В него не се споменава името на нито една партия, като свързана с данни за купуване на гласове.

В документа се отчитат предимно организационни действия, съвместно с Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и прокуратурата. ДАНС също публикува свой доклад, в който присъстват няколко сигнала, но не и конкретни резултати срещу купуването на гласове.

Само два конкретни случая

Единствените два конкретни случая, отчетени от МВР, са свързани с мъж, осъден на 6 месеца затвор след споразумение с прокуратурата, както и със заподозрян депутат, който все още се разследва.

Първият случай е от Плевен, а вторият е от Долни Дъбник. Заподозреният Марио Рангелов от ДПС-Доган е депутат на движението в три от последните парламенти и сега беше избран отново от Плевен. Илков обаче отказа да изнесе подробности заради следствената тайна.

"Аз не мога да кажа, че не сме стигнали до върха, защото след приключване на изборния процес на предпоследния брифинг ви казах, че имаме осъдителна присъда, а имаме и образувано досъдебно производство, което е свързано с народен представител", каза Илков във вторник в отговор на въпрос защо МВР не успява да разкрие връзка на конкретни партии с изборна търговия.

По думите му по споменатото от него разследване се съдържат "категорични данни, че този народен представител участва в купуването и продаването на гласове".

"Това, ако не е ниво, кое ще е определящото ниво", попита риторично служебният вътрешен министър.

Рисковите секции

Илков отчете като успех на МВР и засиленото полицейско присъствие в деня на вота в т.нар. рискови избирателни секции, където гласува предимно ромско население.

"Във всички рискови райони и рискови секции ние имахме засилено полицейско присъствие в деня на изборите, така че да се избегнат всякакви спекулации, че МВР не е било там и ние сме дали възможност на купувачите на гласове свободно и спокойно да осъществяват своята дейност", каза вътрешният министър.

Помолен да конкретизира дали според него така полицията е попречила на масовата търговия с гласове в тези райони, той отговори утвърдително:

"Да. С нашите действия МВР беше ефективно и смея да твърдя, че се справихме с купуването и продаването на гласове."

Илков обаче не пожела да коментира факта, че именно сред ромското население ДПС - Ново начало на Пеевски се радва на най-голяма подкрепа. Формацията спечели почти половината от всички ромски гласове на последните избори.

Едно от най-разпознаваемите лица на ДПС - Ново начало беше доскорошният вътрешен министър Калин Стоянов, който оглави листа в София-област и беше на второ място в Бургас. Той беше избран за депутат от ДПС-Пеевски.

"По отношение на Калин Стоянов аз няма как да коментирам неговата политическа принадлежност и развитие. Той не е в системата на МВР и аз не мога да коментирам неговата политическа принадлежност", каза по този повод наследникът му начело на МВР.

Стоянов се раздели с министерския си пост именно заради публичните съмнения, че е свързан с Пеевски. Президентът Румен Радев отказа да назначи служебен кабинет, докато не бъде предложен нов вътрешен министър. Така се стигна до лансирането на Илков.

Критиките на президента

Самият държавен глава нееднократно изказа съмнения за честността на вота и открито критикува МВР, че не е отговорило на обществените очаквания, за да противодейства на изборните манипулации.

"Твърде много се говори по тази тема и с многото говорене с изнасят твърдения, които заблуждават обществото и нека бъдем доени в тези разговори единствено и само по отношение на доказателствата, които сме събрали в хода на тези разследвания, които са извършени от нашите разследващи полицаи", отговори му задочно във вторник Илков.

Преди ден Радев заяви, че "истинската ангажираност на МВР се състои не в пасивната дейност да реагира на получени сигнали, а в проактивна превантивна и оперативна работа".

Президентът каза още в понеделник, че проактивната дейност на МВР се измерва с броя на предварителните предупредителни протоколи и исканията за прилагане на специални разузнавателни средства (СРС), а тези два показателя на последните избори са 5 до 8 пъти по-малко от тези по време на назначените от Радев служебни правителства.

"Този мижав интерес на ръководството на МВР към честността на изборите се дължи не толкова на липса на професионализъм, а на поддаване на политически натиск и липса на политическа воля", обобщи президентът.

Служебният вътрешен министър отхвърли и тези критики, като каза, че използването на СРС за изборни престъпления е в правомощията на прокуратурата.

"Когато говорим за очаквания и усещане, тези понятия не присъстват в правния мир, тоест, МВР работи с факти, обстоятелства и най-вече с доказателства, които уличават определено лице в извършена от него престъпна дейност", каза още Илков.

Очаква се до месец вътрешното министерство да внесе в Народното събрание, Министерския съвет и президентството заключителен доклад от своите действия по време на вота.

  • 16x9 Image

    Борис Митов

    Борис Митов е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Има над 15 години опит като съдебно-криминален репортер. Следил е работата на службите за сигурност и съдебната система в различни медии, сред които БТА, "Сега" и "Медиапул".

Форум

Най-ново видео

XS
SM
MD
LG