Добро утро. Най-важното днес:
- Идва ли краят на “Лукойл”
- Как Русия си купи парче от България
- Нургюл е втора на Световната купа
Българката Нургюл Салимова постигна най-големия си успех досега и зае второто място на Световната купа по шахмат в Баку. На финала тя отстъпи на рускинята Александра Горячкина.
В същото време правителството в България започна отнемането от “Лукойл” на нефтеното пристанище в Росенец. Кабинетът вече обсъжда и отказ от дерогацията, която разрешава внос на руски петрол в ЕС само през това пристанище.
Европейското издание на “Политико” отделя внимание на ролята на руския гигант и пита “вижда ли се краят на царуването на “Лукойл” в България”. Колегите в “Медиапул” публикуват части от статията.
Остава обаче голямо парче българска земя, което е на практика руска територия. 300 дка в Камчия са собственост на Москва. Това е гранична зона, в която обаче командва Русия, за която България е неприятелска държава. Не пропускайте разследването на Генка Шикерова - Как Русия купи на безценица част от България.
Кой иска да е кмет на София?
Кметът на София Йорданка Фандъкова внесе предложение за последния си бюджет, тъй като тя няма да се кандидатира наесен. Сумата е рекордна - София ще изхарчи тази година 2,55 млрд. лева.
Всичките 24 районни организации на БСП в София са номинирали за кандидат за кмет синдикалистката Ваня Григорова, съобщават колегите в “Булевард България”. Григорова е известна с ярките си леви и проруски позиции.
От ГЕРБ чухме по тази тема последно в събота. Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев каза, че все още търсят “автентична дясна кандидатура”. Самият той не отрича амбиции за изборите.
“Продължаваме промяната”, “Демократична България” и “Спаси София” вече издигнаха бизнесмена Васил Терзиев, който представи и всички кандидати за районни кметове.
Недоволни от произхода на Терзиев, чиито роднини са работили в Държавна сигурност, издигнаха бившия депутат и общински съветник от СДС и ДСБ Вили Лилков.
Проруската “Възраждане” издигна депутата Деян Николов.
Ако този бюлетин ви помага да се информирате, препоръчайте го и на ваши приятели. Изпратете им линк за абонамент.
Жертвите на Москва - преди и сега
В Атина лидерите на 10 страни от Югоизточна Европа, сред които и българският премиер Николай Денков, приеха декларация в подкрепа на Украйна. “Не може да има безнаказаност за военни престъпления и други жестокости”, казаха лидерите в присъствието на украинския президент Володимир Зеленски. Сред подписалите е и сръбският президент Вучич.
Украинският град Купянск е важен жп възел и цел на Москва. Руската армия настъпва към града. Украйна евакуира 37 населени места в района. Ще се превърне ли Купянск във втори Бахмут? Прочетете тази история.
Разследване откри доказателства, че Русия атакува Украйна с ракети, предадени от Киев на Москва. Специалният проект за разследвания на Радио Свободна Европа - „Схеми” разкри, че серийните номера на ракети, поразили цели в Украйна, съвпадат с тези на ракетите от споразумение от 1999 г. Отделете още 5 минути за това видео разследване.
Преди 55 години ръководената от Съветския съюз инвазия в Чехословакия убива повече от 100 души и разбива опитите на страната да реформира комунистическото управление. Сега можете да минете по стъпките на чехите и словаците, запечатани в едни от най-емблематичните снимки от онези кървави летни дни.
Станете част от общността на Свободна Европа във Viber.
Човек на деня
В един ден Олга Кармона изработи първа световна титла за Испания в женския футбол и научи за смъртта на баща си. Като малка тренира какво ли не - плуване, тенис и дори фламенко. Тя обаче е обсебена от футбола. Олга Кармона е Човек на деня на Свободна Европа.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
*- заглавието е препратка към предизборна дискусия през 2016 г., когато на въпроса “Чий е Крим?” Румен Радев отговори “В момента е руски, какъв да е?”
Искрено ваш,
Иван Бедров