Лоша дисциплина, липса на интерес и разпространение на наркотици в близост до училище. Това са най-големите проблеми в училищната среда според повечето българи.
Разпространението на т.нар. „джендър идеология“ в училищата се оказва притеснение за много по-малка част от хората.
Това показа проучване на социологическата агенция „Алфа рисърч“, проведено през октомври тази година по поръчка на фондация „Глас“.
Резултатите от него идват половин година след като парламентът прие промени в закона за училищното образование, с които забрани „пропагандата, популяризирането и подстрекаването“ в училище на възгледи, свързани с „нетрадиционна сексуална ориентация“ - т.е. различна от хетеросексуалната. Не беше уточнено какво точно се има предвид под „пропаганда“.
Националистически и консервативни организации и партии от години твърдят, че обсъждането на теми, свързани с ЛГБТ общността (на лесбийки, гейове, бисексуални и транс хора), представлява разпространение на „джендър идеология“ и е опасно за децата и учениците.
Но преподаватели, учени, активисти и представители на международни институции предупредиха, че новите промени в закона може да доведат до липса на всякакви образователни разговори, свързани с ЛГБТ, които са част от нормалния учебен процес.
Те казаха, че „пропаганда“ в училище няма, а новият закон само ще увеличи случаите на тормоз срещу ЛГБТ ученици и учители.
Този контекст стана в повод за проучването на „Алфа рисърч“ по поръчка на „Глас“, което цели да провери доколко обсъждането на ЛГБТ теми в училище се възприема като сериозен проблем от българските граждани.
Проучването показва, че над 45% от тях смятат за най-голям проблем в българското образование лошата дисциплина и липсата на интерес у учениците към училището.
Над 42% се притесняват от разпространението на наркотични и други вредни вещества в близост до училища. 28,3% посочват недостатъчната взискателност и преминаването в по-горен глас без необходимите знания, а повече от 20% приемат за проблем трудните за възприемане учебници и учебни помагала.
Едва след тези проблеми 19,7% от хората казват, че се опасяват от разпространението на „джендър идеология“ в училищата.
„За момента в България изостреният публичен хор срещу ЛГБТИ общността има слабо влияние върху обществените нагласи по темата“, пишат от „Глас“.
Проучването показва още, че мнозинството от хората в България смятат, че трябва да се подобрят достъпът до здравеопазване, равенството пред закона и правото на собственост на хората с различна сексуална ориентация.
Отговорите обаче са разделени по въпроса дали законови промени като тази в закона за училищното образование подобряват средата, или изострят конфронтацията в обществото.
Атаките и законодателните инициативи срещу ЛГБТ общността в цялата страна зачестиха през последните години. В някои случаи те съвпаднаха и с предизборни кампании.
Анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) показа, че хомофобията се отразява негативно не само на живота на ЛГБТ хората, но и на икономиката на България. Според данните тя може да струва между 2,5 и 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това се равнява на между 2,4 и 4,9 милиарда лева за 2023 г.
В началото на 2024 г. друго проучване показа, че българите са неутрални, но все по-информирани за проблемите и правата на ЛГБТ хората.
Форум