Прокуратурата не е открила пране на пари или укриване на данъци в реализираната от депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов печалба от над 3,9 млн. долара. Това съобщи вестник"Сега", като се позовава на постановление на Софийската градска прокуратура, с което е прекратено разследването. Документът от 15 страници е подписан от прокурор през февруари.
Разследването за пране на пари беше образувано от спецпрокуратурата по материали от антикорупционната комисия през август 2021 г. Разследвано е и данъчно престъпление, се вижда от документите, с които "Сега" разполага.
Иванов е народен представител от ГЕРБ за десети пореден път. Той е лекар, а политическата му кариера започна през 2005 г., когато влезе в парламента от партия НДСВ. През март 2007 г. той обяви, че става независим депутат, който ще подкрепя новосъздаденото тогава сдружение ГЕРБ. Оттогава Иванов неизменно е народен представител от партията на Бойко Борисов и близостта му с бившия премиер е публично известна. Беше обявен и за личен лекар на Борисов.
Разследването за пране на пари е за печалба от акции на американската фармацевтична компания "Екзолитикс" (Enzolytics), в чието ръководство е българинът Хари Жабилов. Името му нашумя в България през миналото десетилетие покрай разработването на препарат за лечение на ХИВ и няколко вида рак.
През 2018 г. Иванов сключва с "Екзолитикс" договор за консултантски услуги, срещу което получава 20 млн. акции на дружеството. Те са му предоставени две години по-късно и в началото на 2021 г. Иванов продава чрез инвестиционен посредник част от тях на фондовата борса в Ню Йорк.
Преди 13 януари 2021 г. Иванов не е разполагал с акциите, не е можел да оперира с тях и не е имал сигурност, че ще му бъдат предадени. Затова и не ги е декларирал в имуществената си декларация пред антикорупционната комисия, пише прокурорът в постановлението. Ако е притежавал акциите на хартиен или електронен носител, но не ги е декларирал, това би било нарушение, се казва в документа, с който се прекратява разследването.
По делото е назначена съдебно-банково-финансово и икономическа експертиза. Тя показва, че от инвестиционния посредник за периода 12 март 2021 г. - 25 май 2022 г. по сметката на Иванов са постъпили над 3,9 млн. долара. Акциите са продадени за над 4,1 млн. долара, но има комисионни и разходи за възлагане на трето лице.
Данъчната ревизия
По делото е наредена и данъчна ревизия на Лъчезар Иванов за периода от началото на 2016 г. до края на 2020 г. Ревизиращият екип е установил, че за 2016 г., 2017 г. и 2018 г. разходите му не превишават размера на приходите.
Съпоставката на доходи и имущество за 2019 г. и 2020 г. е показала, че разходите превишават размера на получените средства и доходи. С 44 748 лв. за 2019 г. и с 23 439 лв. за 2020 г. Така е установено, че се дължат данъци - 4474 лв. за 2019 г. и 2343 за 2020 г., а също и лихви - над 1400 лв. за двете години.
Иванов е обяснил това с объркани декларации, които е подал пред антокорупционната комисия, т.е. Националната агенция по приходите е ползвала погрешна информация, когато го е ревизирала. И въпреки че не е подал коригиращи декларации, се оказва, че не дължи тези пари.
Направена от "Сега" справка от НАП, актуална към 17 ноември 2022 г., показва, че Лъчезар Иванов няма данъчни задължения и е погасил сумите, установени с ревизията.
Проверката за 2021 г. показва, че Иванов е реализирал печалби от продажба на акции от "Екзолитикс", за които дължи 644 383 лв. данък, който е платил.