БСП обвини служебното правителство в провеждането на кампания срещу партията. Повод за това обвинение стана искане на кабинета, отправено към антикорупционната комисия: да се провери за конфликт на интереси бившият началник на кабинета на Корнелия Нинова от времето, в което тя беше министър на икономиката.
Калоян Методиев, който заемаше именно този пост, е бивш съветник на президента Румен Радев, но впоследствие се превърна в негов критик.
Според служебното правителство Методиев е "кадрувал" в министерството, което, на свой ред, е сключвало договори с адвокатско дружество, в което един от съдружниците е роднина на самия Методиев. Калоян Методиев отрече.
Новините идват на фона на конфликт между лидерката на БСП Корнелия Нинова и президента социалист Румен Радев. В началото на август президентът назначи служебно правителство, в което политическите лица са критици на Нинова.
В понеделник Георги Свиленски от БСП обвини служебното правителство в това, че непрекъснато изнася манипулативни данни, за да урони авторитета на БСП и на нейните представители в редовното правителство.
"Продължаваме промяната" (ПП) и БСП търпят най-големи щети от действията на служебния кабинет. Това заключение на социоложката Боряна Димитрова идва ден след като "Алфа рисърч" публикува данни от последното си проучване. То показа, че ПП изостава с около 6% от ГЕРБ, а за БСП са готови да гласуват 9,8% от твърдо решилите да участват в изборите.
Според Димитрова, която оглавява "Алфа рисърч", "Демократична България" (ДБ) леко и плавно подобрява позицията си и част от разочарованите от "Продължаваме промяната" избиратели се връщат към ДБ". Според данните, публикувани в неделя, за ДБ биха гласували 7,5% от хората, които в момента са твърдо решени да участват в изборите.
В интервю за Би Ти Ви Боряна Димитрова каза още, че "Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане са в съперничество за избиратели, като изходът от тази битка ще определи позицията на тези две партии в бъдещите избори. Според нея засега не е сигурно, че ИТН ще прескочи прага за влизане в парламента.
ГЕРБ води пред ПП. ИТН не влизат в парламента, сочи проучване на Алфа Рисърч
На старта на предизборната кампания ГЕРБ води пред "Продължаваме промяната" (ПП) с близо 6 процентни пункта, а "Има такъв народ" (ИТН) не събират достатъчно подкрепа, за да влязат в парламента. Това показва проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" сред 1117 български граждани в периода между 27 август и 2 септември. Проучването е проведено чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.
Партия ГЕРБ получава подкрепата на 23,4% от гласуващите, а ПП – 17,9 на сто. ДПС и БСП се подреждат на трето и четвърто място със съответно 10,9% и 9,8% подкрепа.
На пета позиция се нарежда "Възраждане" с 9,5%. "Демократична България" събира подкрепа на 7,5% от гласуващите, докато партията на Стефан Янев – "Български възход" преминава парламентарната бариера близо до границата с 4,2%. Под 4% остават ИТН (3,9%) и формацията около Мая Манолова "Изправи се България" (2%).
Според проучването избирателната активност се очертава около 48% от имащите право на глас и живеещи в България избиратели. Това означава, че до урните могат да отидат около 2млн. 600 хил. души, което е съпоставимо с активността на последните парламентарни избори през ноември 2021г.
Петков призова избирателите да помогнат на Борисов "да се пенсионира"
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков отправи поредни критики към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и призова избирателите "да му помогнат да се пенсионира". Петков беше във Враца, където коментира свършеното от управлението на ГЕРБ в Северна България.
"Доколкото разбрахме Бойко Борисов е в Силистра, там той е обещавал неведнъж, че ще има мост между България и Румъния. За съжаление през последните 12 години той не направи нищо", каза Петков. По думите му от ПП за седем месеца са се договорили с румънското правителство за още четири моста, чието проектиране трябва да започне тази година.
"Така че нека да помогнем на господин Борисов да загуби тези избори и да вземе правилното решение за себе си - да се пенсионира", каза Петков във видео, публикувано във Фейсбук.
Думите на Петков идват ден след като Борисов каза, че след октомври повече няма да ходи на нови избори. Впоследствие лидерът на ГЕРБ отрече да е обещавал да се оттегли от политиката в зависимост от резултатите на вота.
Борисов отрече да е обещавал да не се явява повече на избори
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отрече да е обещавал, че ще се оттегли от политиката в зависимост от резултата на изборите през октомври. Това стана само няколко часа, след като каза, че няма повече да се явява на избори, ако не бъде избран на предстоящия вот.
"И не! Няма да се оттеглям! Да го повторя ли три пъти?!", написа Борисов във Фейсбук.
Той беше на предизборна обиколка в Разград.
Борисов каза, че повече няма да се явява на избори, ако не бъде избран през октомври
Бойко Борисов няма да се яви повече на избори, ако не бъде избран на вота през октомври. Такава заявка даде самият Борисов в събота. Той беше в Разград, където се срещна със симпатизанти на партията.
"Аз повече на кампания за нови избори няма да ходя. Сега обикалям и ви давам между какво да избирате", каза Борисов.
Той посочи, че все пак ще "му е мъчно" да не се явява повече на избори.
"Да, мъчно ще ми е за моите избиратели, за моите приятели, за моите хора, но явно народът така ще е пожелал", каза лидерът на ГЕРБ.
Борисов добави и че според него това ще бъде "най-лесната кампания", защото хората могат да сравнят неговото управление с последвалите и да се убедят, че е било по-добре. Той атакува за поред път лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев, като отново ги обвини, че са виновни за високите цени на газа и бензина.
Приоритет на "Изправи се България" е защитата на уязвимите, каза Манолова
Основният приоритет на "Изправи се България" ще бъде защитата на уязвимите. Това каза лидерката на партията Мая Малонова от Хасково, където се срещна със симпатизанти.
"Това означава увеличаване на доходите на българските граждани", посочи Манолова. "Искаме преизчисляване на пенсиите и спиране на лъжите по отношение на парите за старост", добави тя.
По-рано в петък от формацията откриха кампанията си в София пред министерството на енергетиката и сградата на "Лукойл". По думите на Манолова местата са знакови за приоритетите на "Изправи се България" - борба срещу високите цени на горивата и отоплението.
Без Слави Трифонов нямаше да има "Има такъв народ" , каза Тошко Йорданов
От "Има такъв народ" избраха да открият предизборната си кампания от Плевен. В петък заместник-председателят на партията Тошко Йорданов каза, че този избор не е случаен, защото Плевен е градът на Слави Трифонов, без който нямаше да има "Има такъв народ". Самият Трифонов не присъстваше на събитието.
"Ние сме единствените, заедно с вас, от близката една година, които се занимават с политика, и си държат на думата. Ние сме единствените, които като кажат нещо, го изпълняват", каза в обръщението си Йорданов.
От партията представиха и кандидатската листа за 15-ти МИР Плевен. Неин водач е Любомир Каримански.
ГЕРБ откри предизборната си кампания с молебен за изборен успех в църквата "Св. София"
ГЕРБ-СДС даде старт на предизборната си кампания с молебен в църквата "Св. София". Подобно на предходните избори, и този път от коалицията подчертаха думата "хаос", като заложиха на слогана "По-силни от хаоса".
"В момента не е време да се занимаваме с дребни спорове и закачки. Ситуацията е достатъчно сложна, за да проведем една отговорна кампания и да докажем на хората, че ние сме в състояние да успокоим нещата и да овладеем кризата, в която ни въведоха последните няколко правителства, след лятото на 2021 година", каза Тома Биков от ГЕРБ.
Лидерът на партията Бойко Борисов не присъства на молебена в София, а беше в Плевен. Оттам той каза, че предстоящата предизборна кампания ще е най-лесната за ГЕРБ и отправи обвинения в некомпетентност към "Продължаваме промяната", "Демократична България" и БСП.
"Продължаваме промяната" откри предизборната си кампания в Пловдив
"Да си довършим работата" - с това мото от "Продължаваме промяната" откриха предизборната си кампания в Пловдив.
"Днес сме поставени пред избор - избора между България на прехода и задкулисието и избора на нова променена България", каза съпредседателят на формацията Кирил Петков.
Другият лидер на партията Асен Василев допълни, че пред ПП е имало два пътя, от които по-лесният е бил да се обединят със "силите на прехода", да им оставят някоя "хранилка" и все още да управляват. От формацията обаче са избрали по-трудния.
"Защото е крайно време мафията да си тръгне от страната ни, а не нашите деца. Ще се борим за независима България, в която искаме да живеем и в която парите отиват при хората, а не при 8 фирми", добави Василев.
По думите му по време на управлението си от ПП са доказали, че "когато не се краде, пари има" за всички важни социални приоритети - пенсии, детски градини, майчински надбавки, заплати на учители, лекари и военни.
Седем партии влизат в парламента, показва проучване на "Тренд"
Седем партии биха влезли в парламента, ако изборите бяха днес. Това сочи социологическо проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на „24 часа“. То е осъществено в периода 15-22 август, по метода пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“, чрез таблет, сред 1007 пълнолетни граждани. Проучването е представително за пълнолетното население на страната.
Разликата между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ (ПП) е близо 5%. Партия ГЕРБ получава подкрепата на 24,4% от гласуващите, а ПП – 19,6 на сто. ДПС и „Възраждане“ се подреждат на трето и четвърто място със съответно 10,6% и 10,3% подкрепа. На пета позиция се нарежда БСП с 8,6%. „Демократична България“ събира подкрепа на 7,3% от гласуващите, докато партията на Стефан Янев – „Български възход“ през август преминава парламентарната бариера с 4,5%. Партията „Има такъв народ“ получава гласовете на 3,9% от респондентите. Под 4% остава формацията около Мая Манолова (1,9%) и ВМРО (1,2%).
От проучването става ясно, че 61% от всички интервюирани искат редовно правителство на всяка цена след предсрочните парламентарни избори. Около 19% от интервюираните смятат, че трябва да има нови избори, ако компромисите за създаване на кабинет са твърде големи.
Борисов изключи ДПС като възможен коалиционен партньор
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изключи възможността за коалиция с ДПС след изборите. От останалите партии той не посочи нито една, с която не би преговарял.
“Има много формули, но формула ГЕРБ и ДПС не съществува”, каза Борисов, цитиран от БТА, в отговор на въпрос за възможните следизборни коалиции за партията му. Той каза, че не е водил разговори с представители на другите партии за евентуална коалиция и добави, че това е въпрос за след изборите.
“Нека да видим резултатите. “Има такъв народ” ще влязат ли? Аз предполагам, че ще влязат. Стефан Янев с колко ще влезе? Колко партии ще сме в парламента, как ще се разпределят депутатите? Тогава ще говорим. Как мога да кажа дали ще се коалираме с някого, при положение че с никого не съм говорил”, каза още Борисов в сряда, попитан каква е възможната формула за управление.
Прогнозата му, че ИТН ще бъде част от следващия парламент противоречи на последните социологически проучвания, според които партията на Слави Трифонов няма да влезе в парламента. Същото важи и за формацията на Стефан Янев.
ЦИК изтегли номерата на бюлетините за изборите
29 партии и коалиции ще се явят на изборите за Народно събрание на 2 октомври. В сряда Централната избирателна комисия определи номерата на бюлетините с жребий.
"Демократична България" обяви листите си. Иванов е водач в София и Пловдив, а Атанасов - във Варна
„Демократична България“ обяви водачите на листите си за предстоящите през октомври избори.
Единият съпредседател на обединението Христо Иванов ще бъде водач в 24-и МИР в София и Пловдив-град, а ген. Атанас Атанасов този път ще води листата във Варна. Съпредседателят на „Зелено движение“ Владислав Панев ще е водач в 25-и МИР в София.
По две листи оглавяват бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова (23 МИР София и Русе), депутатите от предишното Народно събрание Антоанета Цонева (Пазарджик и София-област) и Ивайло Мирчев (Бургас и Разград).
Ето пълния списък:
МИР 01 Благоевград – Иван Димитров
МИР 02 Бургас – Ивайло Мирчев
МИР 03 Варна – Атанас Атанасов
МИР 04 Велико Търново – Людмила Илиева
МИР 05 Видин – Любен Иванов
МИР 06 Враца – Владислава Лакова
МИР 07 Габрово – Ивелин Стоянов
МИР 08 Добрич – Албена Симеонова
МИР 09 Кърджали – Радослав Милев
МИР 10 Кюстендил – Николай Табаков
МИР 11 Ловеч – Божидар Божанов
МИР 12 Монтана – Борислав Сандов
МИР 13 Пазарджик – Антоанета Цонева
МИР 14 Перник – Бисер Механджийски
МИР 15 Плевен – Стоян Михалев
МИР 16 Пловдив град – Христо Иванов
МИР 17 Пловдив област – Йордан Иванов
МИР 18 Разград – Ивайло Мирчев
МИР 19 Русе – Надежда Йорданова
МИР 20 Силистра – Надя Бобчева
МИР 21 Сливен – Николай Сиджимов
МИР 22 Смолян - Зарко Маринов
МИР 23 София град – Надежда Йорданова
МИР 24 София град – Христо Иванов
МИР 25 София град – Владислав Панев
МИР 26 София област – Антоанета Цонева
МИР 27 Стара Загора – Атанас Славов
МИР 28 Търговище – Илина Мутафчиева
МИР 29 Хасково – Катя Панева
МИР 30 Шумен – Александър Симидчиев
МИР 31 Ямбол – Веселин Калановски
ДПС обяви листите си. Карадайъ е водач в Кърджали и Шумен, а Пеевски – в Благоевград и Пазарджик
ДПС обяви водачите на листите си за предстоящите през октомври избори. Лидерът на партията Мустафа Карадайъ е водач в Кърджали и в Шумен. Досегашният депутат от ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран от САЩ за корупция по глобалния закон „Магнитски“, е начело на списъците в Благоевград и в Пазарджик.
Ето пълния списък:
МИР 01 Благоевград - |
Делян Пеевски |
МИР 02 Бургас - |
Севим Али |
МИР 03 Варна - |
Ерджан Ебатин |
МИР 04 Велико Търново - |
Йордан Цонев |
МИР 05 Видин - |
Станислав Анастасов |
МИР 06 Враца - |
Цветан Енчев |
МИР 07 Габрово - |
Юсеин Вейселов |
МИР 08 Добрич - |
Ертен Анисова |
МИР 09 Кърджали - |
Мустафа Карадайъ |
МИР 10 Кюстендил - |
Александър Несторов |
МИР 11 Ловеч - |
Станислав Анастасов |
МИР 12 Монтана- |
Димитър Аврамов |
МИР 13 Пазарджик - |
Делян Пеевски |
МИР 14 Перник - |
Александър Несторов |
МИР 15 Плевен - |
Марио Рангелов |
МИР 16 Пловдив-град - |
Танер Али |
МИР 17 Пловдив област - |
Рамадан Аталай |
МИР 18 Разград - |
Ахмед Ахмедов |
МИР 19 Русе - |
Ализан Яхова |
МИР 20 Силистра - |
доц. д-р Джевдет Чакъров, дм |
МИР 21 Сливен - |
Хатидже Георгиева |
МИР 22 Смолян - |
Хайри Садъков |
София-МИР 23 - |
д-р Едиз Саидов |
София-МИР 24 - |
Ертен Анисова |
София-МИР 25 - |
д-р Хасан Адемов |
МИР 26 София-област - |
Цветан Енчев |
МИР 27 Ст. Загора - |
Халил Летифов |
МИР 28 Търговище - |
Джейхан Ибрямов |
МИР 29 Хасково - |
Сезгин Мехмед |
МИР 30 Шумен - |
Мустафа Карадайъ |
МИР 31 Ямбол - |
доц. Петър Чобанов |
Пеевски ще е водач на листи на ДПС в Благоевград и Пазарджик
Санкционираният от САЩ за корупция по глобалния закон „Магнитски“ Делян Пеевски ще е водач на листи на ДПС в Благоевград и Пазарджик.
На изборите на 2 октомври партията ще се яви с пълна листа с общо 22 кандидати за народни представители в Първи МИР – Благоевград.
Водач на листата е Делян Пеевски, следван от Халил Летифов. Трети в листата за парламентарните избори е Елхан Кълков, а четвърта е Фатима Йълдъс.
В Пазарджик Пеевски също е водач на листата. Втори е Йордан Цонев, трета е Небие Исмет Кабат, а четвърти Осман Мурадов.
Вторник е крайният срок за обявяване на всички водачи на листите на партиите, които ще се явяват на изборите на 2 октомври.
На последните предсрочни избори за миналата година Пеевски беше водач в Благоевград и Велико Търново. Тогава първи в листата на ДПС в Пазарджик беше Йордан Цонев. На изборите през април и юли 2021 г. Пеевски не беше част от листите на ДПС.
"Срещу наем за 3 магазина в мол". ПП обвиниха ГЕРБ за монопола на петролния пазар
Лидерите на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков и Асен Василев обвиниха ГЕРБ в създаването на условия за монопол върху петролните доставки в България. Двамата говориха пред медиите от рафинерията на „Лукойл“ край Росенец.
„Монополна точка за вход на петрол в България е дадена на „Лукойл Нефтохим“ за парите, колкото се наемат три големи магазина в мола“, каза Асен Василев и подчерта, че това се е случило с договор от 2011 г, подписан от ГЕРБ. Той припомни, че преди година на територията на базата в Росенец е имало по един дежурен митничар на смяна, без да бъде упражняван граничен контрол, а и контролът от НАП е бил напрактика несъществуващ.
През тази година „Лукойл“ за пръв път обяви печалба от няколко милиона лева, след като дълги години почти постоянно обявяваше загуба в годишните си отчети.
Петков и Василев отхвърлиха обвиненията към предишното управление, че с действията си то е довело до повишаване на цената на горивата. Двамата посочиха, че цените са същите на сходни пазари, за които е постигната деривация за руски петрол като Румъния, Унгария и други. Те посочиха, че следващата стъпка за нормализиране на пазара е смяната на състава на Комисията на защита на конкуренцията (КЗК), която според тях не работи и поддържа монопола.
„КЗК е изцяло със състава на ГЕРБ. Така че, когато чуете Борисов да говори за левче го питайте – как ще вкарва петрола, къде ще го преработва и защо неговите хора в КЗК не правят нищо по повод на цената. Време е Делян Добрев и Борисов да спрат със старите лъжи“, каза Петков.
Предложеният от Трифонов референдум ще цели свикване на Велико Народно събрание
Въпросът на предложения от Слави Трифонов референдум за промяна на държавното устройство от република с парламентарно в република с президентско управление, ще цели свикване на Велико Народно събрание. Това каза пред Нова телевизия зам.-председателят на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов.
Той уточни, че въпросът ще бъде зададен така, че да е от компетенцията на обикновено Народно събрание, но впоследствие да доведе до свикване на Велико. Той отхвърли обвиненията на други партии, че президентско управление може да доведе до „авторитаризъм“ и подчерта, че в подобна система „има достатъчно механизми за контрол“.
Йорданов каза също, че гласуването с преференция на парламентарните избори е „изключително удобен начин да се продават депутатски места“. През 2016 г. инициативен комитет, оглавяван от Слави Трифонов, поиска референдум с три въпроса, един от които беше „Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура“.
Относно това дали предложението на ИТН е за президентска или полупрезидентска република, Йорданов каза, че е „логично това да се реши от Велико Народно събрание“. Въпросът беше повдигнат, защото ден, след като Трифонов предложи питане за президентска република, една от водещите фигури на ИТН Ива Митева уточни, че става въпрос за полупрезидентска форма на управление.
Хаджигенов и Бабикян се оттеглят от участие в изборите на 2 октомври
Движението “Ние идваме!” на Николай Хаджигенов и Арман Бабикян ще се оттегли от участие в предстоящите парламентарни избори. Това съобщи пресцентърът на формацията в неделя.
“Това е трудно решение за нас и за хилядите ни поддръжници. Въпреки това го смятаме за правилно, защото за 4-ти път не се постигна обединение на силите, които наистина търсят промяна, правосъдна реформа и модернизация. Останаха голи декларации и празни думи в медиите”, съобщиха от движението.
Формацията влезе в 45-ото и 46-ото Народно събрание в коалиция с движението на Мая Манолова “Изправи се.бг”. Коалицията обаче не влезе в последното 47-о Народно събрание, след като не събра нужните 4% от гласовете.
След насрочването на изборите на 2 октомври “Ние идваме!” предложи коалиция на “Продължаваме промяната” и “Демократична България”, но обединение не беше постигнато.
“Присъствието в политиката има смисъл, когато можеш да изпълниш обещаното, а не просто да пребиваваш в нея. Когато ни показват, че верни, но безполезни хора са по-важни от активни и непреклонни, то няма смисъл да се повтаря един и същи неуспешен модел.”
Хаджигенов и Бабикян казаха, че започват подготовка за следващите избори, които според тях ще са предсрочни.
"Продължаваме промяната" започна предизборна обиколка от граничния пункт "Капитан Андреево"
“Продължаваме промяната” започна предизборна обиколка от граничния пункт “Капитан Андреево”. Съпредседателите на партията Кирил Петков и Асен Василев казаха, че техен приоритет в бъдещия парламент ще бъдат “законодателни промени, които да гарантират, че проверката на стоки и камиони на границата няма да попадне отново в ръцете на частни монополи.”
В последните седмици от управлението си правителството на Кирил Петков се опита да отстрани от пункта частна лаборатория, която в продължение на години осъществяваше контрола върху вноса на храни на турската граница. Според предишните управляващи договорът с фирмата, подписан от правителство на ГЕРБ, е “корупционен”.
“Първият път, когато дойдохме на “Капитан Андреево”, имаше една частна лаборатория, която контролираше всички вносни зеленчуци и плодове в страната. Държавата я нямаше”, каза Кирил Петков. “В новия парламент ще предложим законодателна промяна, така че частна фирма да не може да управлява национален обект като българската граница.”
“Канала за отровни храни го спряхме преди няколко месеца и знаете какво се случи оттогава. Заплахи към заместник-министъра, директора на БАБХ, опити за подкупи”, каза Асен Василев. “В продължение на петнайсет години е нанасяна огромна щета на бюджета. Но по-лошото е, че през тези петнайсет години ние сме яли отрова.”
В посещението се включиха и Иван Христанов, зам.-министър на земеделието в кабинета на Петков и водач на листата на “Продължаваме промяната” в Плевен и Николай Денков, министър на образованието в предишното правителство и кандидат на формацията в Шумен.