Не е само София. Къде другаде свалят съветските паметници
Русия започна атаката си срещу Украйна преди 22 месеца. Оттогава десетки съветски паметници в цяла Европа бяха демонтирани. На някои места това беше пряко свързано с инвазията, а другаде подобни действия се точат от десетилетие.

1
Последната част от централната и най-висока фигура на Паметника на Съветската армия в София беше демонтирана на 19 декември. Процесът по демонтирането на монумента започва още през 90-те, но реални действия в тази посока имаше едва през 2023 г.

2
Паметникът на Освободителите от Съветска Латвия и Рига от германските фашистки нашественици. 79-метровият обелиск и целият комплекс бяха демонтирани през август 2022 г. През ноември 2023 г. мястото беше променено и там сега има скейт парк и алеи.

3
Тълпа пред монумента на съветските войници в гробищен парк в столицата на Литва Вилнюс през май 2013 г. Статуите бяха премахнати през декември 2022 г., след като по-рано Съветът по правата на човека към ООН временно беше спрял процеса.

4
Статуя на командира в Червената армия Николай Щорс в центъра на Киев. Паметникът многократно беше вандализиран преди да бъде демонтиран на 9 декември 2023 г. На снимката от октомври 2021 г. се вижда подмененият преден десен крак на коня, който преди това беше отрязан от неизвестни извършители.

5
Монумент в югоизточното градче Брзег в Полша. Паметникът е в памет на "полско-съветското братство". Той беше демонтиран на 24 август 2022 г. На тази дата Украйна отбелязва Деня на независимостта си. Снимката е от 2017 г.

6
Съветски паметник на "Освободителите на Украйна" в Ужгород, Западна Украйна. Той се издигаше в близост до границата със Словакия. Паметникът беше демонтиран през ноември 2022 г.

7
Две централни фигури от съветския комплекс, посветен на прославата на повторното обединение на Украйна и Русия в центъра на Киев. Статуята изобразява руски и украински работници, обединени под емблемата на Съветския съюз. Статуята беше свалена през април 2022 г. Месец по-късно комплексът, над който се издига и голяма метална арка, беше преименуван в Арка на свободата на украинския народ.

8
Съветски военен мемориал в Даугавпилс, Латвия. Десетки жители на града, в който живеят основно етнически руснаци, бяха задържани по време на протестите заради премахването на паметника през октомври 2022 г. Снимката е от 2013 г.

9
Съветски танк Т-34/85 в Нарва, Естония. Той се намира край границата с Русия и е поставен, за да отбележи превземането на Нарва, който тогава е държан от нацистките сили. През август 2022 г. танкът беше свален и преместен в местен музей. В отговор на демонтажа руските власти поставиха почти същия паметник в Иваногород, който се намира край границата с Естония. Снимката е от май 2022 г.

10
Статуя на съветския тестови пилот Валери Чкалов в Киев. Паметникът беше премахнат през февруари 2023 г.

11
Паметник на основателя на Съветския съюз Владимир Ленин в Турку, Финландия. Бюстът е подарък за Турку от побратимения му Ленинград (днешен Санкт Петербург) от 1977 г. През април 2022 г. той беше премахнат и преместен на склад, но през октомври 2023 г. местен съд реши, че премахването му е било незаконно и така остави възможност Ленин да бъде върнат на предишното си място.
Снимката е от 2022 г.
Снимката е от 2022 г.

12
Паметникът на Защитниците на Лиепая в Западна Литва. Статуята, наричана още "хвърляча на граната", показва работник, който се бие срещу нацистката инвазия през 1941 г. заедно със съветски моряк и парамедик. Монументът беще свален през октомври 2022 г.
Снимката е от септември 2022 г.
Снимката е от септември 2022 г.

13
Монумент на Освободителите на Резекне в Източна Латвия. Статуята на "Альоша" беше демонтирана през ноември 2022 г. Снимката е от 2011 г.

14
Паметник на съветския командир Николай Ватутин в центъра на Киев. Монументът беше отстранен през февруари 2023 г.

15
Последният образ на Ленин във Финландия беше отстранен през октомври 2022 г.
Форум