Републиканците спечелиха Сената
Републиканците спечелиха мнозинството в американския Сенат. Те ще имат най-малко 51 представители в 100-местната горна камара на Конгреса.
В последните четири години контролът в Сената беше в ръцете на демократите.
Всички секции в САЩ вече затвориха
И последните отворени избирателни секции в САЩ вече затвориха. Това бяха секциите в най-западните американски щати - Аляска и Хавай.
С това изборният ден в страната приключи, провежда се броене.
Тръмп спечели в Северна Каролина
Доналд Тръмп спечели вота в Северна Каролина.
Северна Каролина е един от седемте щата, които се очаква да определят победителя в президентската надпревара в САЩ между него и Камала Харис.
Това е един от т.нар. "колебаещи се щати", в които нито републиканците, нито демократите имат превес.
Останалите са Джорджия, Пенсилвания, Аризона, Уисконсин, Мичиган и Невада.
В почти всички тях броенето на гласове е в ход и временните резултати показват водачество за Тръмп.
Това обаче не са окончателни резултати. По подобен начин изглеждаха нещата към същия час през 2020 г.
Щатите с традиционни политически мнозинства гласуват без изненади
Доналд Тръмп и Камала Харис очаквано печелят в щатите, които традиционно гласуват за партията на съответния кандидат. Това сочат първите резултати от президентските избори в САЩ.
Бившият президент Тръмп води в т.нар. крепости на своята Републиканска партия като Северна Дакота, Южна Дакота, Монтана, Айдахо, Уайоминг, Оклахома, Юта, Тексас, Арканзас, Мисури, Луизиана, Мисисипи, Алабама, Тенеси, Кентъки, Индиана, Охайо, Западна Вирджиния, Южна Каролина, Флорида, Айова и Канзас.
Харис води на места, които традиционно гласуват в полза на демократите като Върмонт, Масачузетс, Роуд Айлънд, Кънектикът, Ню Джърси, Делауеър, Мериленд, Ню Йорк и Илинойс, Колорадо и Вашингтон (столица), Калифорния, Вашингтон (щат), Орегон, Колорадо, Ню Мексико, Вирджиния.
В Небраска, където гласовете не отиват изцяло за спечелилия повече гласове, Тръмп до момента взема 4, а Харис 1 от общо 5 гласа, които щатът дава за Електоралната колегия.
В Мейн, другият щат, в който гласовете не отиват изцяло за спечелилия повече гласове, двамата кандидати вземат по 1 от 4 гласа, които щатът дава за колегията.
Президентските избори в САЩ не са преки. Това означава, че избирателите гласуват за електори, които след това гласуват от тяхно име кой да стане президент.
Общият брой на електорските гласове за Тръмп до момента са 230 срещу 210 за Харис. Това обаче за временни резултати. Още не са ясни резултатите от всички колебаещи се щати.
За победа в изборите е необходимо един от двамата кандидати да събере 270 електорски гласа.
"Чувам, че се справяме много добре". Доналд Тръмп гласува в Палм Бийч
Бившият президент и настоящ кандидат за втори мандат от Републиканската партия Доналд Тръмп гласува в Палм Бийч, щата Флорида, предаде Асошиейтед прес.
След като пусна бюлетината си, Тръмп каза, че е „много уверен“, че ще спечели изборите. По думите му резултатите между него и опонентката му от демократите Камала Харис „няма да са близки“.
„Чувам, че се справяме много добре навсякъде“, каза Тръмп пред репортери, след като гласува. Той се появи заедно със съпругата си Мелания Тръмп.
„Проведох страхотна кампания. Мисля, че беше най-добрата от трите“, добави той.
Тръмп е кандидат за президент за трети път. Той спечели изборите през 2016 г. и загуби тези през 2020 г. срещу настоящия президент на САЩ от демократите Джо Байдън.
"Имам добро усещане". Джей Ди Ванс гласува в Синсинати
Кандидатът за вицепрезидент от Републиканската партия Джей Ди Ванс гласува на място в Синсинати, щата Охайо.
Той даде вота си заедно със съпругата си и трите си деца в избирателна секция в местна църква.
„Имам добро усещане, никога не знаеш, докато не знаеш, но имам добро усещане за тази надпревара“, каза той пред репортери.
Ванс отбеляза, че разликите между двете двойки са много малки, но подчерта, че ако той и Доналд Тръмп излязат победители ще работи за всички американци.
Ванс е републикански сенатор от Охайо. По време на кампанията той се обяви против помощта на САЩ за Украйна, правото на аборт и често говореше срещу имигрантите в страната.
82 милиона американци вече гласуваха
Повече от 82 млн. американци вече гласуваха. Това стана с т.нар. предварително гласуване, съобщи АФП. Общо 280 млн. души имат право да гласуват на 5 ноември.
Предварителното гласуване започна още преди седмици. То се случваше или през гласуване по пощата, или лично на място в отворените за целта секции.
Въпреки че премина гладко и без инциденти, предварително гласуване беше белязано от сериозна дезинформационна кампания, отбелязва Ню Йорк Таймс. В щата Джорджия подобна кампания беше свързана с Русия.
Предварителното гласуване набира популярност в САЩ. Преди четири години основната част от предварителните гласове беше изпратена по пощата заради притесненията, свързани с пандемията от коронавирус.
В понеделник вечер Службата на директора на националното разузнаване, ФБР и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата на САЩ обвиниха Русия и Иран, че са засилили своите кибератаки, както и дезинформационните си кампании с цел да разрушат доверието в американския избирателен процес.
Резултатите от изборите
Президентските избори в САЩ не са преки. Това означава, че избирателите гласуват за електори, които след това гласуват от тяхно име кой да стане президент. Победител в изборите ще бъде кандидатът, който събере 270 електорски гласа.
С поставяне на курсора на мишката върху картата можете да видите резултатите в отделните щати от 1992 г. насам. В червено са означени победите на кандидата на Републиканската партия, а в синьо победите на кандидата на Демократическата партия.
Можете да видите победителите, както и как е изглеждала картата след всяко от последните 8 гласувания за президент, ако кликнете върху годината в горната част на графиката.
Кога ще знаем кой ще е следващият президент на САЩ
Изборният ден в САЩ ще приключи по различно време в различните американски щати. Изборните секции ще затворят най-рано в 18 ч. източно време (1 ч. след полунощ в сряда, българско време) в Индиана и Кентъки.
Избирателните секции в Хавай и Аляска, най-западните щати, ще затворят едва в 7 ч. българско време в сряда сутринта. Това обаче не означава, че победителят със сигурност ще бъде ясен още в сряда сутринта. Може да отнеме дни, дори седмици, преди да разберем името на следващия американски президент.
Електори, колебаещи се щати и други особености на американските избори
Не Ви е много ясно как протичат изборите в САЩ? Не сте единствени. В САЩ вотът за президент не е пряк, както в България. Американците гласуват за електори – това са членовете на така наречената Избирателна колегия. Накрая тя гласува кой кандидат да стане президент.
Тръмп, Харис, сенатори, губернатори. За какво гласуват американците на 5 ноември
"Най-важните избори на планетата", "най-важните избори в историята", "може би последните демократични избори в страната".
Сигурно сте чули поне едно от тези заклинания за изборите в САЩ. Във вторник, 5 ноември, страната ще посочи своя нов президент, като избира между двама души – Доналд Тръмп от Републиканската партия и Камала Харис от Демократическата.
Резултатът ще определи посоката, в която ще се развиват местните политики, но също и хода на събития с глобално значение. Такива са войната в Украйна, търговските отношения между САЩ и ЕС, мястото на водещи световни икономики.
Гласуването в повечето щати започна
Изборният ден в САЩ започна. В 5 ч. сутринта местно време (12 ч. българско) на 5 ноември отвориха първите избирателни секции в някои източни щати. В повечето щати секциите отварят в 7 ч. местно време.
На този вот американските граждани избират между бившия президент Доналд Тръмп, кандидат на републиканците, и вицепрезидентката Камала Харис, кандидатка на Демократическата партия.
Тръмп се кандидатира за трети път, след като загуби като действащ президент през 2020 г. от президента Джо Байдън, който се отказа от надпреварата за втори мандат през юли. Това стана след лошо представяне на дебат с Тръмп.
Ако бъде избрана, неговата заместничка в листата на Демократическата партия, Харис, би била първата жена президент на САЩ и първият президент от южноазиатски произход. Тръмп ще бъде едва вторият президент в историята, който печели непоследователни мандати. Единственият друг президент, правил това, е Гроувър Кливланд в края на 19 век.
Форум