82 милиона американци вече гласуваха
Повече от 82 млн. американци вече гласуваха. Това стана с т.нар. предварително гласуване, съобщи АФП. Общо 280 млн. души имат право да гласуват на 5 ноември.
Предварителното гласуване започна още преди седмици. То се случваше или през гласуване по пощата, или лично на място в отворените за целта секции.
Въпреки че премина гладко и без инциденти, предварително гласуване беше белязано от сериозна дезинформационна кампания, отбелязва Ню Йорк Таймс. В щата Джорджия подобна кампания беше свързана с Русия.
Предварителното гласуване набира популярност в САЩ. Преди четири години основната част от предварителните гласове беше изпратена по пощата заради притесненията, свързани с пандемията от коронавирус.
В понеделник вечер Службата на директора на националното разузнаване, ФБР и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата на САЩ обвиниха Русия и Иран, че са засилили своите кибератаки, както и дезинформационните си кампании с цел да разрушат доверието в американския избирателен процес.
Кога ще знаем кой ще е следващият президент на САЩ
Изборният ден в САЩ ще приключи по различно време в различните американски щати. Изборните секции ще затворят най-рано в 18 ч. източно време (1 ч. след полунощ в сряда, българско време) в Индиана и Кентъки.
Избирателните секции в Хавай и Аляска, най-западните щати, ще затворят едва в 7 ч. българско време в сряда сутринта. Това обаче не означава, че победителят със сигурност ще бъде ясен още в сряда сутринта. Може да отнеме дни, дори седмици, преди да разберем името на следващия американски президент.
Електори, колебаещи се щати и други особености на американските избори
Не Ви е много ясно как протичат изборите в САЩ? Не сте единствени. В САЩ вотът за президент не е пряк, както в България. Американците гласуват за електори – това са членовете на така наречената Избирателна колегия. Накрая тя гласува кой кандидат да стане президент.
Тръмп, Харис, сенатори, губернатори. За какво гласуват американците на 5 ноември
"Най-важните избори на планетата", "най-важните избори в историята", "може би последните демократични избори в страната".
Сигурно сте чули поне едно от тези заклинания за изборите в САЩ. Във вторник, 5 ноември, страната ще посочи своя нов президент, като избира между двама души – Доналд Тръмп от Републиканската партия и Камала Харис от Демократическата.
Резултатът ще определи посоката, в която ще се развиват местните политики, но също и хода на събития с глобално значение. Такива са войната в Украйна, търговските отношения между САЩ и ЕС, мястото на водещи световни икономики.
Гласуването в повечето щати започна
Изборният ден в САЩ започна. В 5 ч. сутринта местно време (12 ч. българско) на 5 ноември отвориха първите избирателни секции в някои източни щати. В повечето щати секциите отварят в 7 ч. местно време.
На този вот американските граждани избират между бившия президент Доналд Тръмп, кандидат на републиканците, и вицепрезидентката Камала Харис, кандидатка на Демократическата партия.
Тръмп се кандидатира за трети път, след като загуби като действащ президент през 2020 г. от президента Джо Байдън, който се отказа от надпреварата за втори мандат през юли. Това стана след лошо представяне на дебат с Тръмп.
Ако бъде избрана, неговата заместничка в листата на Демократическата партия, Харис, би била първата жена президент на САЩ и първият президент от южноазиатски произход. Тръмп ще бъде едва вторият президент в историята, който печели непоследователни мандати. Единственият друг президент, правил това, е Гроувър Кливланд в края на 19 век.
Форум