Пълномащабна война. Така израелските власти определиха новия епизод от сблъсъците между Израел и Хамас, които продължават от десетилетия. Ситуацията ескалира, след като ислямистката групировка извърши мащабна атака на израелска територия, а в отговор армията на Израел нанесе серия от удари в Ивицата Газа и въведе пълна блокада на територията ѝ.
В събота израелският премиер Бенямин Нетаняху заговори за „следваща фаза“ на войната, а оттогава се чака навлизане в Ивицата Газа "по земя, въздух и вода" на силите на Тел Авив.
Една от най-коментираните теми от медии и анализатори продължава да е сериозната подготовка на нападението от страна на Хамас, което се свързва със съдействие на Иран и друга военизирана радикална организация - ливанската Хизбула.
Освен организацията на атаката обаче впечатление направи и друго – количеството и качеството на оръжията и техниката, използвани до момента от Хамас. Без ясни отговори засега остават въпросите откъде и как групировката се е сдобила с толкова оръжия.
Израелската армия от години гради образ за висока боеспособност, а съюзниците и общите военни проекти, в които участва, ѝ дават достъп до някои от най-модерните оръжия и отбранителни системи в световен мащаб.
Какво знаем за оръжията, с които разполагат двете страни в конфликта?
Въздушно превъзходство за Израел и хиляди ракети за Хамас
След началото на инвазията на Русия в Украйна и зачестилите разговори за възможностите на противовъздушната отбрана на Киев и нейните съюзници, редица експерти често посочваха като една от най-добрите системи в света израелската Iron Dome или в превод „Железен купол“.
Именно тя е и една от гордостите на израелската отбрана.
Системата е развита след 2006 г. и сблъсъците между Израел и Хузбула. Тогава базираната в Ливан и финансирана от Иран ислямистка организация изстреля хиляди ракети, които причиниха множество разрушения и доведоха до смъртта на десетки граждани. За създаването на отбранителната способност работят израелската държавна Rafal, но работата е подпомагана и от САЩ.
"Железният купол" е съставен от няколко мобилни звена, които покриват територия от по 150 км2. В работата на системата са интегрирани радари, които изпращат информация до изкуствен интелект. Той изчислява опасността от всеки отделен удар.
Според данни на израелската армия от 2021 г. системата е прехванала 90% от изстреляните от Хамас 3000 ракети.
Хамас казва, че в началото на нападението ѝ на 7 октомври е изстреляла 5000 ракети в рамките на 20 минути, макар че информациите от Израел са за двойно по-малко. Целта е била именно намаляване на капацитета на Iron Dome. Израелските военни казват, че са прехванали общо 153 от ракетите. Останалите са паднали в незаселени местности или в Ивицата Газа, но според различни репортажи поне няколко души са загубили живота си след ударите.
За това, че системата е била преодоляна с нейното претоварване, свидетелства и искането на Израел за доставка на ракети, което моментално е одобрено от САЩ.
Друго от най-модерните оръжия на Израел са изтребителите F-35 Lightening II на американската „Локхийд Мартин“. Това изтребител от пето поколение, който има капацитет както за бой с други летателни апарати, така и да извършва стратегически удари по наземни цели. Израелските военновъздушни сили разполагат с 36 самолета. Вече има сключени сделки, с които общият брой трябва да достигне 75.
През годините военновъздушните сили на Израел са купували от САЩ още и F-15 и F-16.
Основният модел самолети собствено производство, с които разполага Израел, са „Кфир“, базирани на френските „Мираж“.
При влизане на израелските сили в Газа се очаква да бъдат използван и хеликоптери. Тел Авив разполага с машини от САЩ - няколко модификации на вертолетите „Сикорски“ и „Апачи“.
Към въздушното превъзходство на Израел трябва да се спомене и широк набор от дронове. Използват се предимно за разузнаване.
Въпреки сериозното превъзходство на Израел, Хамас успява да намери начини да извършва нападения по въздух. Основна част от тях се извършват с ракети, които или са директен внос от Иран, или са модифицирани по тяхно подобие.
Снимки от различни репортажи, цитирани от световните медии, показаха, че сред ракетите, използвани както от Хамас, така и от другата военизирана група, която действа в Газа – „Ислямски Джихад“, са ракетите „Ал Кудс“ и „Касам“. За тях се твърди, че са основно местно производство, а частите за сглобяването им се внасят от различни дестинации, сред които е Иран.
Друга от ракетите, за които се твърди, че е в арсенала на организациите от Газа, е иранската Фатех-110 и модификациите ѝ. Нейното предимство е, че може да се изстрелва от множество точки, но въпреки това притежава значително по-голям обхват.
В атаката от 7 откомври Хамас използва и дронове с прикрепени експлозиви, за да нанесе удари по израелската отбрана.
Танк „Меркава“ срещу гранатомети от КНДР
Макар и още да не е започнал, основният и най-тежък сблъсък се очаква да бъде по суша. Тук главното предимство на израелските сили е свързано с наличието на бронирани машини и танкове.
Основният танк на израелската армия е „Меркава“. Произвежда се от Израел и е разработен върху модел танкове на британската армия. Различните модификации разполагат със 105 и 120 мм оръдия. Тестове на най-новата пета модификация бяха направени в началото на 2023 г. Към момента израелските сили имат активни най-малко 500 такива танка.
Израел разполага и с няколко хиляди американски бронирани машини M113, които са използвани многократно в бой.
Израелските сили имат и значително по-модерните „Ейтан“, както и „Ахzарит“.
По отношение на артилерията Израел разполага с няколкостотин от американските самоходни гаубици M109 и разработените в страната „Солтам“ M-71. И двете оръжия стрелят със 155 мм снаряди, а обсегът им е между 23 и 28 км.
Израел разполага също и с реактивните системи M270 на САЩ, както и с разработените в Израел LAR 160. Първите вече бяха използвани за поразяване на командни пунктове на Хамас, а според израелските медии те влизат в употреба за пръв път след 2006 г.
От другата страна Хамас не разполага с тежка техника, но според анализатори отбраната може да бъде достатъчно смъртоносна по време на очакваните при инвазия улични боеве.
На танкове на Израел се очаква Хамас да се противопоставя със специализирани за целта ракети като руските „Конкурс“ и „Корнет“. Както останалите оръжия на ислямистката групировка, и тези могат лесно да се пренасят на различни точки.
От видеа и разкази за атаките от 7 октомври се появиха и съмнения, че Хамас разполага и с оръжия от Северна Корея. Става въпрос основно за модификация на съветския противотанков гранатомет РПГ-7. Вероятният вносител на оръжията в Газа е ливанската Хизбула.
В арсенала на Хамас и Ислямски джихад има още автомати „Калашников“, гранати и противотанкови мини.
Каква е живата сила?
Според Международния институт за стратегически изследвания към началото на 2023 г. Израел разполага с 169 500 души на активна военна служба. Заедно с тях към въоръжените сили са зачислени още 465 000 резервисти, от които 30 000 вече бяха призовани след атаките на 7 октомври.
Според различни оценки Хамас, която е обявена от САЩ и ЕС за терористична организация, разполага с между 15 и 40 000 бойци. Според Тел Авив ислямистката групировка има най-малко 30 000 бойци.
Има ли Израел ядрено оръжие?
Това е тема, по която има множество спекулации. През годините израелски и западни лидери са давали уклончиви отговори. Официално Израел никога не е признавал, че притежава ядрено оръжие.
Според неправителствената оргнизация Инициатива за ядрените заплахи (NTI) израелската армия разполага с ядрени оръжия от 60-те години на 20 век.
През април в критичен туийт срещу премиера Бенямин Нетеняху бившият премиер на Израел Ехуд Барак написа за Израел, че е страна „която притежава ядрени оръжия“.
По-късно той изтри съобщението, но то беше отразено от множество медии в страната.
Форум