Съд в Иран осъди бившия журналист от иранската редакция на Радио Свободна Европа Реза Вализаде на 10 години затвор. Причината са обвинения, че е "сътрудничил на враждебно правителство".
Вализаде има двойно иранско-американско гражданство.
Присъдата му е поредната мярка срещу независимите медии в Иран, където тяхната работа е на практика забранена. Репресиите срещу инакомислещите и критиците на ислямисткия режим в страната се засилиха след началото на антиправителствените протести през 2022 г.
Самият Вализаде работи за Радио Фарда - иранската служба на Радио Свободна Европа, в продължение на 10 години и до 2022 г. През последните години не живее в Иран, но в началото на тази година се връща в страната, за да посети свои близки.
През септември той беше арестуван по обвинения, които САЩ отхвърлиха като "несправедливи" и противоречащи на международните правни стандарти.
Организациите за свобода на печата, включително "Репортери без граници" и "Комитетът за защита на журналистите", призоваха иранските власти незабавно да освободят Вализаде.
Президентът и главен изпълнителен директор на Радио Свободна Европа Стивън Капус също призова Вализаде да бъде освободен, като каза, че обвиненията срещу него и присъдата му са несправедливи.
„Отново и отново иранският режим се опитва да разпространява зловредното си влияние по света, потъпквайки правата на човека при всяка възможност“, каза Капус в изявление. „Ясно е, че този режим се чувства застрашен от силите на свободата, включително независимата журналистика“, добави той.
Иран редовно е обвиняван, че арестува лица с двойно гражданство и западни граждани по фалшиви обвинения, за да ги използва за натиск върху западните държави. През септември 2023 г. Техеран освободи петима американци, задържани в затвори в Иран, при размяна на затворници.
Вализаде е първият гражданин на САЩ, за когото се знае, че е арестуван след тази сделка.
През декември 2022 г. иранското правителство добави местната служба на Радио Свободна Европа - Радио Фарда, към списък си с лица и организации, подкрепящи тероризъм.
Това стана, след като в продължение на над 12 седмици Радио Фарда отразяваше масовите протести, избухнали заради смъртта на 22-годишната Махса Амини, арестувана от моралната полиция заради “неправилно” носене на хиджаб.
Форум