Грузинският парламент прие в сряда на второ четене аналог на руския закон за т.нар. "чуждестранни агенти".
Това се случи на фона на масови протести срещу законопроекта в Тбилиси през последните две седмици, в които се включиха десетки хиляди хора.
Документът, наречен „За прозрачността на външното влияние“, е предложен от управляващата партия "Грузинска мечта". За него в сряда на второ четене гласуваха 83 от 150 депутати на управляващите и техните съюзници в парламента. Представителите на опозицията не участваха в гласуването. Така резултатът се оказа същият като при гласуването на първо четене.
За окончателното приемане на законопроекта, той трябва да бъде приет и на трето четене. Гласуването се очаква на 17 май.
Ако бъде приет, законът ще изисква от неправителствени организации, граждански обединения и медии да се регистрират като "чуждестранни агенти", ако получават повече от 20% от финансирането си от чужбина.
От "Грузинска мечта" казват, че законът има за цел да повиши прозрачността на неправителствените организации и борбата срещу така наречените от нея "псевдолебирални ценности", налагани от чужденци.
Противниците му обаче го наричат "руски закон", тъй като той е огледален на този, прокаран преди време от Владимир Путин. Кремъл го използва за репресии над опонентите си. Западните държави също предупреждават, че мярката, която се обсъжда в грузинския парламент, има за цел да контролира гражданското общество.
Президентката на страната Саломе Зурабишвили каза, че ще наложи вето, ако законът бъде официално приет на трето четене, както се очаква. Правителството обаче има нужният брой гласове, за да отхвърли ветото.
В сряда вечерта противниците на законопроекта отново се събраха пред сградата на грузинския парламент в Тбилиси. Протестиращите окупираха целия район пред сградата на парламента. Те блокираха входа на сградата. Според очевидци полицията е използвала сълзотворен газ и водни оръдия срещу демонстрантите.
Антируските настроения в Грузия често набират сила. Москва контролира около една пета от грузинската територия, по-голямата част от която беше завзета по време на кратка война през 2008 г.
Форум