Служебният премиер Димитър Главчев е поискал от Народното събрание (НС) мандат за подписване на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна. Това съобщи пресцентърът на Министерския съвет (МС) в сряда.
По-късно ГЕРБ призова Главчев да оттегли искането си. Причината е, че според партията това ще повлияе на преговорите за съставяне на правителство.
Новината идва, след като БСП и "Възраждане" се обявиха срещу документа. БСП е и една от партиите, с които ГЕРБ преговаря за редовен кабинет. Другите две са "Демократична България" и "Има такъв народ".
Ако документът бъде одобрен, се очаква да бъде подписан на 19 декември по време на Европейския съвет в Брюксел, посветен на ситуацията в Украйна. Там ще присъства и украинският президент Володимир Зеленски. От 27 страни членки на Европейския съюз 6 не са подписали подобна рамка. Сред тях е и България.
В сряда стана ясно, че Главчев е изпратил писмо до всички парламентарни групи.
В прессъобщение МС посочва, че става въпрос за 10-годишно споразумение, заради което Главчев иска разрешение за подписването му. Там се припомня, че МС ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната, но поради служебния му характер правомощията му са ограничени.
Главчев добавя, че рамката предвижда политически ангажименти, които вече са одобрени от Народното събрание с предишни негови решения.
Искането предизвика различни реакции в парламента – "ДПС – Ново начало" го приветства, "Възраждане" и БСП го разкритикуваха, а ГЕРБ поиска то да бъде оттеглено.
"България има само един цивилизационен избор. Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент - подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна", написа лидерът на партията Делян Пеевски.
БСП и "Възраждане" обвиниха Главчев, че "прескача парламента".
"Нашият служебен кабинет иска да подпише документ, с който се приближаваме повече към военния конфликт, това граничи с национално предателство. Служебното правителство не бива да подписва това споразумение", каза от трибуната Борислав Гуцанов от БСП.
Тезата, че помощта за Украйна във войната, която Русия започна, ще доведе до директен военен сблъсък с Москва, не е нова. Тя се използва често от проруските партии.
Заради критиките от страна на БСП, с която ГЕРБ преговаря за правителство, зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов поиска Главчев да оттегли искането си.
Той го определи като "безкрайно закъсняло" и добави, че "подобен тип предложение може дори да попречи на преговорния процес".
България подкрепя Украйна както с военна, така и с хуманитарна помощ от началото на конфликта. През февруари 2024 г. това беше потвърдено и от тогавашния председател на парламента Росен Желязков от ГЕРБ в негова реч пред украинската Рада.
Форум