Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Заметен под килима". Гешев е крил 3 години доклад със злоупотреби по "Осемте джуджета"


Иван Гешев
Иван Гешев

Бившият главен прокурор Иван Гешев е крил 3 години от обществеността доклад с констатирани прокурорски злоупотреби по аферата “Осемте джуджета”. Това каза временният му наследник на поста Борислав Сарафов, който беше поканен на изслушване във Висшия съдебен съвет (ВСС) в четвъртък.

“Този казус е заметен под килима и не е получил своето необходимо проявление”, каза Сарафов пред съдебните кадровици.

По думите му в този случай става въпрос за “изключително грозна, груба и безпардонна злоупотреба с институцията прокуратура, за щастие не на цялата прокуратура, а на Специализираната прокуратура към онзи момент - за разчистване на сметки и превземане на бизнеси”.

Преди ден Сарафов изпрати на ВСС справка с констатациите от въпросния доклад, който според него е бил скрит от Гешев. От документите към него става ясно, че още през юни 2020 г. бившият главен прокурор със своя резолюция е възложил проверка по случая. Такава е била възложена от тогавашната му заместничка Красимир Филипова - на Марио Василев от Инспектората към Върховната касационна прокуратура (ВКП).

Сарафов каза, че след това “нищо не се е случило”, въпреки че установените от Василев нарушения са предполагали ангажиране не само на дисциплинарна, но и на наказателна отговорност на прокурори, свързани с “Осемте джуджета”.

Година по-късно, в средата на юли 2021 г., Гешев поставя резолюция “запознат” върху доклада, което по думите на Сарафов означава, че той се архивира. Преди това друга бивша заместничка на Гешев - Пламен Цветанова, е обобщила констатациите от доклада, но до други действия по него така и не се е стигнало.

Сарафов заяви още, че е “дълбоко убеден”, че Гешев се е запознал с този доклад веднага след неговото изготвяне, а фактът, че го е архивирал година по-късно, означава, “че се е чудел какво да го прави”.

“Това обективира неговата роля по прикриване на този казус”, обобщи временният главен прокурор добавяйки, че “по този казус са вършени престъпления и тежко е злоупотребявано с институцията прокуратура в лични интереси”.

Сред констатациите на доклада, цитирани от правния сайт “Лекс”, са закононарушения при връщането на иззети веществени доказателства, при определянето на наблюдаващи прокурори, както и при воденето на производства по случая. Авторът на доклада Марио Василев говори директно за “злоупотреба с власт и служебно положение” от работили по случая обвинители.

По този повод Сарафов припомни, че вече е разпоредил подробна проверка на всички действия по “Осемте джуджета”, която ще бъде извършена от Софийската апелативна прокуратура. Освен това той каза, че ще поиска обяснения от замесените по случая бивши заместнички на главния прокурор Филипова и Цветанова.

Аферата “Осемте джуджета” доби популярност през лятото на 2020 г. покрай разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) по повод твърденията на асансьорния производител Илия Златанов, че е станал жертва на схема за присвояване на бизнес и имущество, осъществена от бившия шеф на столичното следствия Петьо Петров-Еврото, бившата му жена Любена Павлова и бившия шеф на спецпрокуратурата Димитър Франтишек Петров.

Златанов и сина му Явор твърдят, че заради организираната от Петров, Павлова и представители на прокуратурата, МВР и охранителната фирма „Делта гард“ схема, са загубили различни активи, сред които луксозни коли, злато и големи суми пари.

Случаят „Осемте джуджета“ беше обект на разследване в Софийската градска прокуратура, което се оказа, че е било тайно прекратено. Държавното обвинение не беше съобщавало никаква официална информация за своите действия от 2020 г. досега. След избухването на открития конфликт между вече бившия главен прокурор Иван Гешев и неговия заместник Борислав Сарафов обаче прокуратурата се активизира.

В края на май АКФ разпространи снимки на Петьо Еврото в компанията на Сарафов, който след това коментира, че е ходил много по-малко пъти в бившия ресторант „Осемте джуджета“, отколкото главният прокурор Иван Гешев. По думите му въпросните снимки са били направени от „частно външно наблюдение“ по разпореждане на Гешев, с когото Сарафов е трябвало да се срещне в ресторанта.

Това съвпадна с решението на Любена Павлова да проговори за тази афера публично за пръв път. Тя твърди, че основният „помощник“ на Петьо Еврото в незаконната му дейност е бил Сарафов, а тя никога не е виждала Гешев в бившия ресторант „Осемте джуджета“, ползван от Петров като офис.

По този повод Сарафов декларира пред ВСС, че е посещавал това заведение четири или пет пъти по покана на Гешев. Затова каза и, че самият той също е жертва по казуса “Осемте джуджета”, защото снимките му с Еврото са го дискредитирали.

Временният главен прокурор е и обект на сигнал по новосъздадения механизъм за разследване на висшите ръководители на държавното обвинение.

Срещу Сарафов постъпиха данни от разследването, по което бяха повдигнати обвинения на Петьо Петров-Еврото и бившия боксьор Кристиян Христов, станал известен покрай ролята си в аферата „Осемте джуджета“.

Според водещите това разследване в Софийската районна прокуратура има данни за започване на дело за извършено престъпление от Сарафов и свързани с неговата дейност лица, евентуално в условията на съучастие.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

XS
SM
MD
LG