ГЕРБ ще се обърне към Конституционния съд с въпроси за предложената от ПП-ДБ декларация за изолация на партията на санкционирания за корупция Делян Пеевски. Това съобщи председателят на партията Бойко Борисов в парламента в сряда.
Единият въпрос на ГЕРБ ще бъде дали Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат може да избере нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Вторият въпрос ще бъде дали изолацията на парламентарни групи не е нарушаване на правата на депутатите.
И двата въпроса са свързани с предложението на ПП-ДБ за изолиране на формацията на Пеевски ДПС-Ново начало от ръководни постове в парламента и участие в мнозинства. Пеевски определя това като ограничаване на правата на депутатите. В предложената декларация има и предложение за блокиране на избора на нов главен прокурор и председател на ВАС от ВСС с изтекъл мандат.
ПП-ДБ посочват подписването на декларация за т.нар. “санитарен кордон” около партията на Пеевски като условие за сътрудничество с която и да е партия. До момента ГЕРБ отказва да я подпише.
“Когато имаме решенията на Конституционния съд, може да подпишем декларацията, която ни се предлага”, каза Борисов. На въпрос дали това няма да отнеме твърде много време, той отговори:
“Нищо не пречи да се почака, но тогава вече ще мога с чиста съвест да подпиша.”
Заявката на ГЕРБ идва на фона на вече започнали процедури за избор за ключовите длъжности в съдебната система. Единствен кандидат за главен прокурор е Борислав Сарафов, който сега е изпълняващ длъжността. Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) до момента няма.
Изборът трябва да се извърши от ВСС, но мандатът на настоящите му членове изтече преди близо две години. Досега ГЕРБ не са посочвали това като проблем и партията не подкрепи предложение на ПП-ДБ за забрана кадрови орган с изтекъл мандат да избира хора за ключовите длъжности.
В края на 2023 г. бяха приети конституционните промени, които предвиждаха разделяне на ВСС на два отделни органа. Изборът на техните състави трябваше да бъде уреден чрез промени в Закона за съдебната власт.
Междувременно обаче мнозинството на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, което прокара конституционната поправка, се разпадна. Впоследствие Конституционният съд отмени и промените в основния закон, които прокарваха тази структурна реформа.
Досега ГЕРБ и ДПС не са смятали за проблем изборът на главен прокурор и председател на ВАС да се избърши от съдебен съвет с изтекъл мандат.
ВСС откри процедурата за избор на главен прокурор месец след като лидерът на ДПС Делян Пеевски се обяви за бърз избор на нов главен прокурор и допусна настоящите членове на (ВСС) да го изберат.
ПП-ДБ внесе законопроект, който забранява на ВСС с изтекъл мандат избира нов главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС. Борисов каза, тази идея не е “интересна” за партията му.
До започване на процедура за избор на нов главен прокурор се стигна, след като ВСС уволни тогавашния шеф на държавното обвинение Иван Гешев през 2023 г. Това стана, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него.
ПП-ДБ аргументира искането си за изолация на формацията на Пеевски в парламента със сигналите за купен и контролиран вот в нейна полза на парламентарните избори на 27 октомври. ДПС-Ново начало отхвърля обиннията.
Форум