Връзки за достъпност

Извънредни новини

25% за тютюна и стоманата, но не и за бърбъна. Какви контрамита ЕС налага на САЩ


Колаж със снимки на американския президент Доналд Тръмп и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен
Колаж със снимки на американския президент Доналд Тръмп и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Страните членки на Европейският съюз (ЕС) въвеждат търговски мерки срещу САЩ в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мащабни мита, сред които и 20% ставка за вноса на стоки от ЕС. За това съобщи пресцентърът на Европейската комисия (ЕК) в сряда.

В съобщението не се уточняват конкретните контрамерки. Но по информация на Радио Свободна Европа, Ройтерс и други медии, които са се запознали с предложенията на ЕК, става дума за 25% мита върху редица вносни американски стоки, като стомана, дрехи и храни, но не и бърбън или други алкохолни напитки.

Новината идва в деня, в който влязоха в сила новите мита на Тръмп върху вносните стоки в САЩ. Само часове по-късно американският президент промени мнението си и въведе „90-дневна пауза“ на митата. Каза, че през този период ставката за всички страни - в това число и страните от ЕС, ще бъде 10%. Изключение прави Китай, чийто внос в САЩ ще се облага със 125%.

Още преди да обяви тези мита обаче Тръмп реши да обложи с 25-процентни мита вноса на стомана и алуминий от ЕС. Тогава блокът се задейства, за да подготви ответни търговски мерки.

В сряда ЕК съобщи, че държавите членки на ЕС са подкрепили предложените от нея контрамита и те ще започнат да се събират от 15 април.

Тогава ще започне първият етап, който включва 25% ставка върху зеленчуците, зърнените култури, тютюна, някои превозни средства и електрониката. Възможно е да има и 10% облагане на игри и играчки.

На 16 май се очаква да започне вторият етап. Той включва мита върху повече видове превозни средства, внасяни от САЩ, както и върху желязото и стоманата, използвани в строителството. Новите ставки ще засегнат също вноса на животни и месо, безалкохолни напитки и произведения на изкуството.

През декември ЕС планира да въведе и мита върху вноса на ядки и соя.

„Мерките се отнасят до вноса на продукти с произход от САЩ, от чието снабдяване ЕС не е съществено зависим“, пише в официалния документ, в който са представени мерките.

В него се казва още, че по този начин трябва да се „избегне отрицателното въздействие върху различните участници на пазара на ЕС, включително върху потребителите“.

През последните дни лидерите на ЕС имаха разногласия по някои въпроси - например, дали митата да обхванат вноса на бърбън и вино. Изглежда, че Франция и Италия, които искат да избегнат ставките на САЩ върху собствения им износ на вино, са надделели в този спор. Тръмп беше заплашил с 200% мито върху алкохолните напитки от ЕС, ако бъде засегнат американският внос на бърбън в блока.

От плановете на Брюксел са изключени и стоки, на които ЕС разчита, като самолети и части за тях, полупроводници и горива.

Решението да не се въвеждат мита върху фармацевтичните продукти съвпада с подхода на САЩ до момента. Въпреки това Тръмп каза, че Вашингтон ще наложи отделни мита и върху този сектор.

САЩ вече наложиха редица мита върху вноса от ЕС - най-големия им търговски партньор. Първо беше обявена 25-процентна ставка върху стоманата, алуминия и автомобилите, а в сряда влезе в сила и 20% мито върху вноса на почти всички останали стоки. Часове по-късно Тръмп отложи тази ставка с 90 дни.

„ЕС счита, че митата на САЩ са необосновани и вредни, което причинява икономически вреди както на двете страни, така и на световната икономика“, пише в съобщението на ЕК до медиите от сряда.

Американските мита „са в състояние да окажат значително отрицателно икономическо въздействие върху съответните отрасли на блока“, пише и в документа на ЕК, в който са описани контрамитата.

В опит да избегне търговска война с Вашингтон след обявяването на новите мита, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен предложи въвеждане на нулеви митнически ставки за внос на автомобили и индустриални стоки. Тръмп отхвърли това предложение.

Сега ЕС отговаря с реципрочни мерки. Идеята на поетапното им въвеждане е да се осигури време за провеждане на преговори.

Контрамитата „могат да бъдат преустановени по всяко време, ако САЩ изразят съгласие за постигане на справедлив и балансиран резултат чрез преговори“, пише ЕК.

И други представители на ЕС казват, че предпочитат да сключат търговско споразумение с Вашингтон, което да премахва търговските ограничения, вместо да ги задълбочава.

Тръмп обяви въвеждането на новите мита на 2 април и каза, че целта на тази политика е да възроди американското производство. Но след новината стоковите пазари в САЩ отбелязаха сериозен срив, а експерти предупредиха, че митата ще повишат цените на стоките, които американските потребители купуват всеки ден.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Kaк митата на САЩ ще се отразят на България и Европа
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00
XS
SM
MD
LG