Връзки за достъпност

Извънредни новини

"На преден план". ЕК поиска реформи в съдебния съвет и антикорупционната комисия


Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, 7 април 2025 г.
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт, 7 април 2025 г.

Ефективното функциониране на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) трябва да е „на преден план“ в дневния ред за реформи на правителството. Това каза еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт в понеделник, след среща с правосъдния министър Георги Георгиев.

Макграт е на посещение в София във връзка с работата по доклада за 2025 г. за върховенството на закона в България, който ще бъде публикуван през лятото.

Посещението му идва, след като миналото лято Конституционният съд (КС) отмени голяма част от промените в Конституцията, които в края на 2023 г. въведоха съдебна реформа.

Те включваха разделяне на ВСС на два отделни органа и преструктуриране на прокуратурата с цел да бъде ограничено влиянието на главния прокурор.

Европейската комисия (ЕК) от години настоява за такива реформи. В доклада си за върховенството на закона за 2024 г. ЕК оцени положително промените по отношение на съдебната власт. Но после КС ги обяви за противоконституционни.

Междувременно през последните месеци антикорупционната комисия многократно беше обвинявана, че действа като бухалка на лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания. Причината е, че служители на комисията често предприемат действия срещу политически противници на Пеевски.

В доклада си за 2024 г. ЕК разкритикува България за липсата на напредък в борбата с корупцията.

„Сега сме в последния етап по изготвянето на доклада за 2025 г. и преглеждаме работата, която е свършена – някои препоръки, които не са изпълнени, е възможно да ги включим отново в този доклад“, каза еврокомисарят Макграт в понеделник.

Той добави, че въпроси, свързани със състава и функционирането на ВСС, както и с ефективността и политическата независимост на антикорупционната комисия, „трябва да останат на преден план в дневния ред за реформи, които ще бъдат предприети от правителството“.

Това включва броя на избраните съдии във ВСС, дългосрочното командироване на магистрати и функционирането на Инспектората към ВСС, каза още Макграт.

Какви са проблемите

Висшият съдебен съвет е върховният административен орган на съдебната власт. От него зависи съставът на съда, прокуратурата и следствието. Сега той е колективен орган с две колегии – съдийска и прокурорска.

Промените в Конституцията предвиждаха ВСС да се раздели на два отделни органа – Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, а съставът на всеки от двата да се избира по различен начин – при съдиите повече членове да се избират от самите съдии и по-малко от парламента, а при прокурорите – обратното, с цел да не се формира мнозинство под контрола на главния прокурор.

Тъй като тази промяна беше отменена от КС, сега еврокомисарят Макграт повтори нуждата от реформиране на ВСС.

Друг въпрос, който по думите на Макграт остава „отворен“, е за „политическата независимост на КПК“.

През 2023 г. парламентът раздели тогавашната Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) на две – КПК и КОНПИ, но така и не избра нов състав на двете комисии.

Членовете на тогавашната КПКОНПИ останаха членове и на антикорупционната комисия, и на тази за конфискация. Двете комисии имат и един и същ председател – Антон Славчев. Той е обвиняван в зависимост от Пеевски.

През лятото на 2024 г. ПП-ДБ поиска оставката на Славчев, но той беше запазен на поста с гласовете на ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“.

Сега Макграт каза, че правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН, подкрепено и от основните опоненти на Пеевски от ДПС на Ахмед Доган, трябва да инициира реформи във ВСС и антикорупционната комисия.

Въпреки че се ползва от подкрепата на ДПС-Доган, кабинетът е обвиняван в зависимост от Пеевски. През последния месец гласовете на „ДПС – Ново начало“ се оказват решаващи за приемането на ключови предложения на управляващото мнозинство – включително бюджета за 2025 г. и назначенията в регулаторните органи.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Как Делян Пеевски е и в опозиция, и във властта
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
XS
SM
MD
LG