Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ. Церемонията по полагане на клетвата (т.нар. инаугурация) се състоя в понеделник в столицата Вашингтон.
„Златният век на страната ни започва сега“, каза Тръмп по време на първата си реч като президент.
„От днес нататък страната ни ще процъфтява и ще бъде уважавана по целия свят. Няма да позволим да се възползват от нас повече“, добави той.
78-годишният Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември 2024 г. Републиканецът победи в надпреварата срещу досегашната вицепрезидентка Камала Харис от Демократическата партия.
Тръмп положи клетва пред съдията от Върховния съд Джон Робъртс. Преди него клетва положи новият вицепрезидент Джей Ди Ванс.
Тръмп пое поста от настоящия президент Джо Байдън от Демократическата партия.
Това ще бъде вторият мандат на Тръмп като президент на САЩ. За пръв път той беше на поста между 2017 и 2021 г. През 2020 г. той загуби президентските избори от Байдън.
Приоритетите
В първата си реч Тръмп посочи като приоритети сигурността, върховенството на правото, просперитета на нацията, намаляване на цените и превръщането на САЩ в „най-могъщата нация на Земята“.
- Миграцията
Тръмп каза, че първото му действие като президент ще бъде да обяви „извънредно положение“ на южната граница с Мексико.
„Ще започнем да връщаме милиони и милиони незаконни нашественици [от английски aliens]“, каза Тръмп.
- Икономиката
Вторият приоритет на Тръмп по думите му ще бъде справянето с „огромната инфлация“.
Като стъпка в тази посока той посочи, че ще обяви „извънредно енергийно положение“.
„И ще копаем, бейби, ще копаем”, каза Тръмп и добави, че индустрията ще превърне страната в най-големия притежател на газ и петрол, след което страната ще започне да изнася продукти „по целия свят“.
Тръмп каза още, че ще бъдат въдедени допълнителни данъци и мита върху произведените в чужбина продукти и чуждестранните компании.
Новият президент каза, че ще спре „Новата зелена сделка“ (Green new deal – нарицателно за борбата с климатичните промени и адаптирането на световните икономики и енергетики с тях), както и че ще прекрати субсидиите за производство на електрически автомобили.
„С други думи ще можете да си купувате коли, каквито си поискате“, каза Тръмп.
- Правосъдието и човешките права
Тръмп каза, че правосъдната система „никога повече няма да бъде използвана“ за „преследване на политически опоненти“.
Самият Тръмп беше признат за виновен по няколко обвинения преди да встъпи в длъжност, включително фалшифициране на документи. Той отрича да е извършил нещо нередно и определя обвиненията като политически мотивирани.
Тръмп каза още, че ще подпише заповед, с която да спре „всяка правителствена цензура и да върна свободата на словото на Америка“.
Той каза, че „от днес нататък ще бъде официална политика на правителството, че има само два пола – мъжки и женски“.
- Външната политика
Тръмп посочи като приоритет изграждането на „най-силната армия в света“.
Той критикува подхода на предишната администрация по отношение на военната подкрепа за чуждестранни съюзници на САЩ.
„Имаме правителство, което е дало неограничено финансиране за отбраната на чужди граници, но отказва да защити американските граници или, което е по-важно, собствения си народ“, каза Тръмп.
Той повтори и обещанието си от кампанията, че ще прекръсти Мексиканския залив на Американски залив и че ще си върне контрола над Панамския канал.
Тръмп каза още, че ще изпрати астронавти, „за да забият американското знаме на Марс“.
Церемонията
На церемонията по встъпване в длъжност на новия президент за пръв път от повече от век присъстват чуждестранни лидери. Обикновено са поканени само дипломати и посланици на други държави.
Сред поканените чуждестранни лидери са консервативната министър-председателка на Италия Джорджа Мелони и популисткият президент на Аржентина Хавиер Милей. Китайският вицепрезидент Хан Джън също ще бъде сред гостите.
Гости са и технологични лидери като собственика на Екс и Тесла – Илон Мъск, както и редица известни личности.
Поради необичайно студеното време тазгодишната церемония се провежда в ротондата на Капитолия за първи път от 1985 г. насам. Там се събират само около 600 души, което означава, че много от важните гости няма да могат да присъстват.
На церемонията присъстват бившите президенти на САЩ Барак Обама, Джордж Буш Младши и Бил Клинтън.
Преди и след церемонията по полагане на клетва се провеждат още няколко събития. За вечерта на 20 януари са планирани и няколко бала по случай встъпването в длъжност на Тръмп.
Форум