Шамари, обиди, тормоз. Много жени в България и по света са подложени на това всеки ден, и то в домовете си.
Една от всеки три жени по света поне веднъж в живота си е била подложена на насилие. Това са данни на Световната здравна организация (СЗО).
Но много пострадали мълчат за насилието. Някои не знаят към кого да се обърнат.
Светът обръща внимание на този проблем на 25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Много често извършителите на насилието са интимните партньори на пострадалите.
В България всяка пета жена е била подложена на насилие от своя партньор. Това показва проучване на Националния статистически институт (НСИ). Възможно е да са много повече.
Как да потърсите помощ, ако сте подложени на домашно насилие? Тук събрахме съвети на експерти.
Съветите са общи, но всеки случай на насилие е различен. За вашата конкретна ситуация можете да получите подкрепа и препоръки от:
- Асоциация „Анимус“ и нейните денонощни телефони за пострадали от насилие - 080018676 и 029817686;
- Фондация П.У.Л.С., с която можете да се свържете на телефон 076601010, по имейл pulse.women@gmail.com или чрез онлайн формуляр на този линк;
- Фондация „Будителките“, от която можете да потърсите помощ или съвет на имейл hello@thewakeupfoundation.org или да се присъедините към нейната група във Фейсбук за помощ на пострадали „Не си сама - заедно срещу насилието“.
Какво е насилие
Насилието има различни форми. Ако партньорът ви удря, наранява ви по друг начин или ви заключва, това е физическо насилие.
Но насилието може да бъде и емоционално – ако ви обижда, унижава, манипулира; сексуално – ако ви принуждава да имате полови контакти против волята си, да се събличате против волята си, ако проявява ревност.
Може да е и икономическо насилие – ако партньорът ви изцяло контролира семейния бюджет, присвоява си всички семейни доходи, не ви разрешава да работите. Има също кибернасилие, когато партньорът ви контролира достъпа ви до телефон, компютър и социални мрежи. Могат да се дадат още много примери.
Независимо дали един човек е пострадал физически, или от друга форма на насилие, той има право на защита.
Може да не сте сигурни дали това, на което сте подложени, е насилие. В такъв случай можете да попитате организация, която помага на пострадали. Оттам ще ви помогнат да разберете какво ви се е случило и какви стъпки да предприемете.
Каква е първата стъпка
Първата стъпка може да е различна в зависимост от конкретните обстоятелства.
- Ако има заплаха за живота и здравето ви
Ако партньорът ви ви набие, заплаши ви с оръжие или прояви агресия, като по този начин ви накара да се страхувате за живота и здравето си, експертите съветват да се опитате да избягате и да отидете сред хора.
Ако имате телефон у себе си, обадете се на 112. Кажете, че се чувствате под заплаха и че става въпрос за домашно насилие. Посочете точно адреса, на който се намирате, и обяснете какво се случва, както и дали имате наранявания.
Обаждането на 112 е важно и защото се записва. То може да се превърне във важно свидетелство, ако се стигне до съд.
Ако не можете да избягате или да звъннете на спешния номер, викайте за помощ, за да привлечете вниманието на други хора.
Важно е свидетелите на такива ситуации също да подават сигнали, защото пострадалият може да няма физическа възможност да потърси помощ – например ако са му взели телефона и са го заключили.
Ако имате следи от физическо насилие – синини, порезни рани, счупена кост – експертите препоръчват да си извадите медицинско удостоверение. То може да представлява доказателство за насилието и е важно, ако се стигне до съд. Всеки лекар може да ви издаде такова удостоверение.
- Ако живеете в ситуация на системно насилие
Ако партньорът ви постоянно ви наранява, тормози и заплашва, но в момента не сте изложени на непосредствена заплаха, можете да се свържете с организация, която помага на пострадали от насилие. Такива са например „Анимус“ и П.У.Л.С., но има и други. Там ще ви дадат съвет.
Ако например позвъните на безплатната гореща линия на „Анимус“, разговорът ще премине в зависимост от вашите нужди и граници. Можете да споделите това, което вие прецените, и да попитате каквото искате. Ще ви изслушат и ще получите емоционална подкрепа.
Ако има нужда да предприемете стъпки за гарантиране на безопасността ви, консултантът, с когото разговаряте, ще ви даде информация за тях и ще ви помогне да направите план.
Решението дали и кога да си тръгнете от извършителя на насилието, е лично ваше. Но специалистите в тези организации могат да ви помогнат да съставите план за момента, в който решите да го направите.
Къде да отида
Един вариант е да отидете при роднини или близки приятели, на които имате доверие.
Другият вариант е да се настаните временно в кризисен център.
Тази карта на Асоциация „Анимус“ показва къде в България има кризисни центрове и други безопасни места за настаняване на пострадали от домашно насилие. Операторите на горещата линия също могат да ви насочат към най-близкия до вас кризисен център или да предложат друг вариант.
Полицаи, които се отзовават на сигнал за насилие, също могат да ви насочат към кризисен център.
След като вече сте на безопасно място, можете да потърсите консултация с юрист, който да ви каже какви са правата ви спрямо жилището, което сте напуснали.
До кого и как да подам сигнал
Обадете се на 112, ако има непосредствена заплаха за живота и здравето ви.
Подайте жалба в най-близкото полицейско управление възможно най-скоро след случая на насилие.
Следващата крачка е да се обърнете към съда и да подадете молба за издаване на заповед за защита.
Можете да го направите сами в най-близкия до вас районен съд или да се обърнете към полицията, кмета, болница или организация за подкрепа на пострадали. Те са длъжни да препратят молбата ви до съда.
В молбата можете да опишете какво ви се е случило, колко често сте били подлагани на насилие, получавали ли сте заплахи за живота, как се казва и къде живее извършителят.
Не е нужно да правите това веднага. Можете да подадете молба за защита до три месеца след последния случай на насилие срещу вас. Колкото по-бързо го направите обаче, толкова по-скоро ще влязат в сила мерките за закрила.
Можете да поискате и заповед за незабавна защита. Съдът решава дали да я издаде в рамките на 24 часа след подаване на молбата.
Заповедта може да предвижда различни мерки за защита на пострадалия – забрана извършителят да го доближава, извеждане на насилника от общото жилище, забрана за комуникация. Съдът решава какви точно мерки да наложи.
Ако сте жертва на престъпление, можете да подадете жалба и до прокуратурата. По българския закон домашното насилие не е престъпление само по себе си, но е утежняващо вината обстоятелство. Престъпление е например нанасянето на телесна повреда.
Можете да намерите по-подробни съвети, включително за подаването на молба, в този наръчник на фондация „Будителките“.
Юридическа помощ можете да потърсите от организация, която помага на пострадали.
Как да си стъпя на краката
Ако потърсите помощ в кризисен център или друго място за защита на пострадали от насилие, там ще имате достъп до социални работници. Тяхната задача е да ви предоставят психологическа помощ и да ви помогнат да вземете спокойно решение какво да правите оттук нататък.
Организациите за подкрепа на пострадали предлагат също подкрепа при търсене на работа и жилище, както и юридическа помощ.
Какво да правя, ако съм с дете
Децата, които стават свидетели на насилие вкъщи, също са жертви на домашно насилие. Те чуват и виждат какво се случва и това може да предизвика у тях чувства на страх и вина.
Ако бягате от дома си с дете, трябва да информирате отдел „Закрила на детето“ към Агенцията за социално подпомагане. В противен случай другият родител може да обяви детето за издирване. Ако се настанявате в кризисен център с детето си, работещите там ще уведомят социалните служби вместо вас.
Децата заедно с вас могат да бъдат включени в обхвата на заповедта за незабавна защита от домашно насилие.
Може да се стигне до дело за родителски права. Важно е възможно най-рано да се консултирате с юрист. Юридическа помощ можете да потърсите и от организация, която помага на пострадали.
Форум