Той не би могъл да прави друго, освен музика. А музиката, която прави, променя музиката изобщо.
Жан-Мишел Жар е легенда на електронната музика. Концертите му са събирали милиони хора. А всичко започва от един магнетофон втора ръка, който му подарява дядо му.
Това лято Жан-Мишел Жар идва в България за втория си концерт в страната.
Жан-Мишел Жар е роден в Лион на 24 август 1948 г. в семейството на Франс Пежо, сътрудничка на френската съпротива по време на Втората световна война, и композитора Морис Жар. Баща му напуска семейството и се мести в САЩ, а Жан-Мишел, който тогава е на пет, е отгледан от майка си.
Двамата живеят скромно в малък апартамент в Париж, а той от дете работи, за да ѝ помага финансово. Жан-Мишел среща баща си отново едва след години и двамата никога не успяват да изградят връзка помежду си.
„Нямах контакт с него дълго време. Той беше някак абстрактна фигура за мен“, казва Жар за баща си в интервю през 2022 г. „Майка ми изигра с голям талант и изтънченост ролята на майка и баща едновременно.“
Като дете Жан-Мишел прекарва време с майка си в джаз клуба на нейна близка приятелка. От там е и първият му „физически“, както той сам го описва, досег с музиката.
На 10-ия му рожден ден американският музикант Чет Бейкър го взима със себе си на сцената, докато свири на тромпета си.
„За мен това беше първата емоция от въздействието на звука върху тялото“, казва Жар десетилетия по-късно. „Всеки път, когато си мисля за това, все още усещам въздуха на тромпета върху гърдите си.“
През цялата си кариера Жан-Мишел Жар се стреми да предаде това физическо усещане от музиката на публиката си.
Първите му експерименти в тази насока идват малко след това, когато дядо му, който работи в радиото в Лион, му подарява стар магнетофон. По това време Жан-Мишел вече свири в любителски групи с приятели и ходи на уроци по музика.
„Записвах [как свиря на] китара и орган и пусках [записите] назад, променях скоростта, просто правех експерименти със звуци, без конкретна идея“, казва той.
Но точно тези експерименти се превръщат в основа на музикалната му кариера.
През следващите години Жан-Мишел Жар свири в група и прави малко звукозаписно студио в апартамента си. Там записва първия си солов албум Oxygène (1976 г.), който се оказва пробив на музикалната сцена и му носи международна известност. Следващият албум на Жан-Мишел Жар Équinoxe (1978) също има успех, а след него идва с друг голям пробив.
През 1979 г. той прави концерт на площад „Конкорд“ в Париж, който поставя световен рекорд за най-много зрители на концерт на открито – над 1 милион души. Това не е обикновен концерт, а шоу с музика, светлини и фойерверки, което служи за образец за бъдещите му представления.
„Един човек зад синтезатор в продължение на два часа не е особено секси, нали?“, казва той в интервю от 2017 г. „Исках да създам спектакъл.“
През 1981 г. Жар става първият западен музикант, който прави концерт в Китай след края на управлението на Мао Дзедун.
„Мисля, че трябва да отидем навсякъде, където хората нямат същата свобода на словото и на изразяването, както при нас“, казва той години по-късно. „И мисля, че културата трябва да се разглежда като троянски кон.“
В следващите години Жан-Мишел Жар няколко пъти подобрява собствения си световен рекорд за най-многобройна публика на концерт на открито – за последен път през 1997 г. с концерт в Москва с публика от над 3,5 милиона души.
Той е известен с мащабните си концерти на открито, често на обекти от историческото и културно наследство – пирамидите в Гиза, Забранения град в Пекин, Айфеловата кула, а също и природни обекти – пустинята Сахара и Мъртво море.
Новогодишният му концерт през 2021 г. Welcome To The Other Side („Добре дошли от другата страна“), който се излъчва на живо, събира повече от 75 милиона зрители. Това е първата нова година след началото на пандемията от COVID-19, а „сцена“ на концерта е виртуална възстановка на катедралата Нотр Дам в Париж, която пострада при пожар през 2019 г.
Жан-Мишел Жар има 22 издадени студийни албума с над 85 продадени копия по света.
През септември 2024 г. той участва в закриването на Олимпийските игри в Париж.
Жан-Мишел Жар е имал и концерт в България – през октомври 2011 г. в новооткритата тогава зала „Арена Армеец“ в София.
Концертът му на 23 юни 2025 г. ще бъде на Арена София, съобщи организаторът Fest Team.
Жан-Мишел Жар е посланик на ЮНЕСКО по въпросите на образованието, науката и културата, носител е на френския Орден на Почетния легион и на медала „Стивън Хокинг“ за научна комуникация.
Животът, посветен на музиката, има и тъмна страна, казва Жар.
„Ако приоритетът в живота ти е щастието, не ставай музикант“, казва той в интервю. Но думите му вървят с уточнение:
„Хората правят музика, защото това е, което могат. […] Това съм аз, предполагам. Не бих могъл да правя нищо друго.“
Форум