Знаете ли, че под Южния парк в София има изоставен бункер?
Той е построен по време на Втората световна война и при бомбардировките в него са се криели местни жители и работници от тухларната фабрика, която се е намирала там. Но сега бункерът е изоставен – никой не се грижи за него и дори няма документ за собственост.
И това не е единственото пустеещо подземие на София. Изоставените подземия на столицта са тема на дискусия, която се провежда в понеделник в „Топлоцентрала“ в София.
Нейни организатори са Адриана Диканчева и Иво Анев. А тяхната цел е да вдъхнат нов живот на тези забравени места.
„Основната ни идея е да възродим тези пространства, като им придадем нова, съвременна функция – културна, образователна, социална“, каза Диканчева пред Свободна Европа.
„Вярваме, че те могат да се превърнат в сцени за изложби, дискусии, инсталации, escape rooms, дори клубни пространства или музеи. Искаме да ги социализираме, като същевременно запазим историята им и потенциалната им функция на убежища при нужда.“
Адриана Диканчева работи в сферата на медицинското образование като специалист по акредитация. Освен това се занимава с пещерно дело и е член на най-стария пещерен клуб в България – Студентски пещерен клуб „Академик-София“.
Иво Анев е преподавател в катедра „Логистика и вериги на доставките“ в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). В свободното си време изучава реките на София.
Диканчева и Анев се запознават покрай общия си интерес към подземията на София – „невидимите“ пластове на града, онези места, които съществуват, но остават скрити за повечето хора“ по думите на Диканчева.
„Това, което ни обединява е, че не ни е страх нито от тъмното, нито от студеното, пък още по-малко от мащаба на идеите, които имаме“, казват те в представянето си в проекта People of Sofia.
Те организират заедно поредица от събития през 2024 г. под надслов „София – подземия, бункери, потайности“. Те включват лекции, обходи, прожекции и дискусии, а във фокуса е бомбоубежището в Южния парк.
Но то не е единственото.
„Подземният свят на София е пъстър от изоставени съоръжения“, каза пред Свободна Европа Иво Анев.
„От дългите коридори на скривалищата в Южния парк, „Лозенец“, през скривалищата, наподобяващи големи подземни мезонети край Бизнес център Сердика и Редута, до внушителните зали като дизеловата станция в Западен парк“, добави той.
Много от тези подземни съоръжения сега са практически, а повечето и юридически безстопанствени.
„Те все едно не съществуват за света“, каза пред БНР адвокат Цвета Йоцова – също участник в събитието. „Специално за бомбоубежището под Южния парк до момента не сме открили акт за собственост“, добави тя.
Диканчева и Анев досега са проучили и посетили повече от 10 подземни обекта в София.
Първо те проучват собствеността, кадастралните данни и историческия контекст на построяването на съоръженията. А след това провеждат и теренни проучвания, които включват и заснемане.
Всичко това ги убеждава, че подземията на София имат голям потенциал.
За изоставените бомбоубежища те виждат възможност за възстановяването им с двойна функция – като пространства за култура, които обаче могат да изпълняват първоначалната си функция на скривалища.
Мястото, което според тях е с най-голям потенциал, е бункерът под Южния парк.
Той е „един от онези скрити обекти в София, които притежават огромен потенциал да се превърнат в атрактивна дестинация както за любителите на културния туризъм, така и за търсачите на необичайни изживявания“, каза Диканчева.
В дискусията в понеделник участват архитект Явор Панев и адвокат Цвета Йоцова от фондация „Оптимистас“ – инициатори на проекти за социализация на подземни пространства – ReBоnkers във Варна и тунела до 6-ти участък в Габрово.
Участват и кметовете на район „Лозенец“ Константин Павлов и на „Триадица“ Димитър Божилов.
Форум