Хора, които подкрепят Украйна като активисти и доброволци, обвиниха за първи път в нещо тази страна: в това, че тя отличи депутата Делян Пеевски с медал за "особени заслуги към украинския народ". Новината дойде в сряда от самия награден.
Повод за възмущение стана фактът, че Пеевски е санкциониран за корупция от две държави, а София от години неуспешно се бори с влиянието му в много сфери на обществения и политическия живот. През ноември 2024 г. отношението на партиите към неговите действия блокира възможността да се съставят две работещи институции - парламент и Министерски съвет.
В действителност Пеевски е бил награден заедно с още двама политически лидери - Кирил Петков от "Продължаваме промяната – Демократична България" и Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, съобщи ден по-късно посолството на Украйна в България.
Новините идват след 1000 дни война, която Русия води срещу Украйна. От началото ѝ до днесе Киев се бори за всяко оръжие или муниции, които може да получи, за да може да се отбранява. Тази помощ е хронично недостатъчна и идва прекалено бавно.
България е от страните, които в изтеклите 3 години помагат активно на Украйна в рамките на своите възможности. Тази помощ често пъти не е явна, а понякога е и отричана публично.
Ето от кого и защо е взето решението Борисов, Петков и Пеевски да бъдат наградени.
Кой връчи наградите и как бяха приети
Решението Борисов, Петков и Пеевски да бъдат наградени, е взето от украинския парламент - Върховната Рада. И трите отличия са връчени официално чрез украинското посолство в присъствието на фотограф.
Пресцентърът на Народното събрание (НС) каза, че награждаването "не е минало" през тях и препоръча контакт с партиите на отличените, за да се открият снимки от събитието.
ПП-ДБ казаха, че нямат фотографии, по потвърдиха, че отличието е връчено на Кирил Петков в сряда от украинската посланичка Олеся Илашчук.
"Аз няма да парадирам с медала от Украйна, защото моята заслуга е неизмеримо малка в сравнение с хората, които дават живота си, за да запазят своята земя", написа в петък Кирил Петков.
Петков казва още, че подкрепата му за Украйна ще остане силна, независимо от случващото се в Европа и САЩ, защото "не е въпрос на политика, на медали или интереси, а на ценностна система".
Бойко Борисов все още не е получил своето отличие, но партията му е била "информирана" за него в сряда, казаха от ГЕРБ пред Свободна Европа.
И тримата са наградени за "заслуги пред украинския народ".
Законодателният орган на Украйна казва, че е признателен за "последователната подкрепа на решенията", свързани с помощта за Украйна "във всичките ѝ измерения" след началото на пълномащабната война, която Кремъл започна срещу Украйна на 24 февруари 2022 г.
Поискахме от украинското външно министерство конкретни примери за българските заслуги, но до редакционното приключване на статията отговори не бяха получени.
Новината за наградата на Пеевски предизвика остри обществени реакции, които я разглеждат като сериозен дипломатически пропуск.
Критиките свързват отличието с усилията на Пеевски да се представи като евроатлантик, въпреки че е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
ГЕРБ и Пеевски често декларират, че заемат твърда евроатлантическа позиция. Но през годините неведнъж са подкрепяли решения в полза на Русия.
Пример за това е кабинетът "Борисов 3", по чието време беше построен газопроводът "Турски поток". Той позволи Украйна да бъде заобиколена при газовите доставки за Европа.
ГЕРБ и Пеевски се разграничиха публично от Русия когато започна войната в Украйна.
Военната помощ за Украйна
През януари президентът на Украйна Володимир Зеленски проведе онлайн среща с лидерите на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
На власт беше правителството на Николай Денков от ПП-ДБ, подкрепяно ГЕРБ и ДПС. Тогава ДПС беше все още единна партия, която очакваше Пеевски да я оглави.
Тогава Зеленски каза, че решенията, които Борисов, Петков и Пеевски са взели, са от "изключителна помощ" за Украйна и благодари за положените усилия "въпреки някои трудности" в България.
Това се случи, след като в края на 2023 г. българският парламент одобри нова военна помощ за Украйна - неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип от Въоръжените сили на България.
Месец по-рано българският парламент ратифицира споразумението за изпращане на 100 бронетранспортьори на Украйна. Голямото значение на тази помощ беше в това, че Украйна може да ремонтира техниката или да я използва за резервни части на своето остаряло въоръжение, наследено още от времената на СССР.
През март 2023 г. осемнадесет държави от Европейския съюз (ЕС) подписаха проект за съвместно закупуване на боеприпаси за Украйна. България не беше сред подписалите.
По това време страната се управлява от второто служебно правителство на Гълъб Донев, а министър на отбраната е Димитър Стоянов.
Тогава президентът Румен Радев каза, че България няма да дава изтребители и танкове на Украйна, докато управлява назначеният от него служебен кабинет.
Година след началото на войната, Би Би Си каза, че България е сред държавите, дали най-много помощ за Украйна на база дял от брутния си вътрешен продукт (БВП).
Въпреки това в България има и политици, които се противопоставят на военната помощ за Украйна.
Президентът Радев често подкрепя позиции, които са близки до тези на Москва. Той смята, че военната помощ за Киев е равностойна на ескалация на войната.
"Възраждане" открито подкрепя проруски политики, в т.ч. напускане на ЕС и НАТО и прекратяване на санкциите срещу Кремъл.
БСП смята, че примирието с Русия минава през спиране на военната помощ.
Украйна казва, че мирът с Русия ще бъде възможен тогава, когато Кремъл изтегли войските си и върне окупираните територии.
Кремъл започна пълномащабната си война срещу Украйна на 24 февруари 2022 г. Две седмици по-късно обяви България за "неприятелска държава".
Форум