Връзки за достъпност

Извънредни новини

Българин, обвинен за шпионаж за Русия, е обсъждал убийство на Христо Грозев, твърди Лондон


Христо Грозев
Христо Грозев

Българин, обвинен за шпионаж в полза на Русия във Великобритания, е обсъждал в текстови съобщения възможността за убийство на журналиста Христо Грозев. Това каза в четвъртък прокурор Алисън Морган от британската кралска прокуратура пред съда в Лондон.

По думите ѝ група българи, обвинени за шпионаж в полза на Русия, са следили Грозев. Един от обвинените - Орлин Русев, който се е признал за виновен, си е разменял съобщения със сочения за ръководител на мрежата - австрийския гражданин Ян Марсалек, в които са обсъждали да отвлекат или да убият Грозев.

Разкритията дойдоха в началото на съдебен процес срещу трима българи, уличени в шпионаж в полза на Русия.

33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев са обвинени като част от шпионска мрежа, ръководена от Ян Марсалек - австрийски гражданин, издирван за финансови измами, който британските власти уличиха като руски агент. Според британската прокуратура групата се е занимавала със следене на хора и наблюдение във Великобритания и чужбина.

По думите на прокурор Морган тримата може да са изложили на опасност човешки животи. И тримата отричат обвиненията в шпионаж.

В началото на делото прокурорът съобщи, че двама други българи - 46-годишния Орлин Русев и 42-годишния Бисер Джамбазов - са се признали за виновни по обвиненията в шпионаж.

Според прокуратурата Русев е бил водач на групата българи и е получавал инструкции от Марсалек, който се е представял под фалшивото име Рупърт Тич.

Марсалек е работил като главен оперативен директор на германската компания за разплащания Wirecard. През 2020 г. Инсайдър, Белингкат и Шпигел разкриха, че Марсалек е избягал в Русия на 19 юни същата година, ден след като одитори са открили липсващо салдо от над 1,5 млрд. долара в счетоводните книги на Wirecard. Последвалите разследвания установяват тесните връзки на Марсалек с руските разузнавателни служби.

Прокуратурата в Лондон твърди, че групата е провела шест ключови операции.

Една от тях е била за проследяване на българския гражданин Христо Грозев, разследващ журналист от Шпигел и руския Инсайдър, а по-рано и в разследващия проект Белингкат, който разкри многобройни руски заговори и убийства. Сред тях беше отравянето през 2018 г. на руския двоен агент Сергей Скрипал в Солсбъри и работата отряд 29115 на ГРУ, свързван с взривове в оръжейни складове в Европа и с покушението срещу българския бизнесмен Емилиян Гебрев.

Грозев беше обявен за издирване от Русия в края на 2022 г., въпреки че не е руски гражданин.

По думите на прокурор Морган през 2021 г. Орлин Русев и Марсалек са разменяли съобщения за Грозев, в които се е обсъждало поставянето му под наблюдение или кражбата на компютъра му и занасянето му в руското посолство.

“Те дори са обсъждали да го отвлекат и да го отведат в Русия или да го убият“, добави тя.

Сред другите дейности на българите е било наблюдението на американска военна база в Германия, където се обучавали украински военни, каза прокурора по делото.

Освен това те са следили руски дисиденти във Великобритания, включително главния редактор на Инсайдър Роман Доброхотов.

Групата е наблюдавала и дисидент от Казахстан и е организирала демонстрация пред посолството на страната в Лондон с цел да събере информация за присъстващите и да я предаде на властите като услуга от Москва за Астана.

Дейността на българите е била изключително рискована за самите тях, каза още прокурорът по делото. Тя е включвала следене на целите в самолети, в непосредствена близост до тях. Предвиждало се двете заподозрени жени да бъдат използвани като като “сексуална примамка за събиране на повече информация от техните цели”.

Обвиняемите биха могли да твърдят, че са били “в неведение какво наистина се случва” или са били подведени относно това, което правят и защо, каза прокурор Алисън Морган, но това по думите ѝ не е вярно.

“Немислимо е те да не са знаели какво правят и защо го правят”, добави тя.

Общо шестима българи бяха арестувани във Великобритания по подозрения в шпионаж в полза на Русия. Двама от тях са се признали за виновни, трима отричат обвиненията, а за шестия - Иван Стоянов - британските власти до момента не дават допълнителна информация.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG