Връзки за достъпност

Извънредни новини

Президентът на Австрия връчи на крайната десница мандат за съставяне на кабинет


Президентът на Австрия Александър ван дер Белен (вляво) и лидерът на крайнодясната Партия на свободата Херберт Кикъл, 6 януари 2024 г.
Президентът на Австрия Александър ван дер Белен (вляво) и лидерът на крайнодясната Партия на свободата Херберт Кикъл, 6 януари 2024 г.

Австрийският президент Александър ван дер Белен връчи мандат за съставяне на правителство на лидера на крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) Херберт Кикъл. Партията спечели изборите през септември, но без мнозинство.

Новината идва след като канцлерът Карл Нехамер подаде оставка и като канцлер, и като лидер на Австрийската народна партия (АНП). Това се случи след неуспешни преговори за съставяне на коалиционно правителство между три партии - консервативната АНП, Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) и либералната Неос. И трите имаха за цел да изместят от управлението крайнодясната АПС.

След оставката на Нехамер за временен ръководител на АНП беше избран Кристиан Щокер. Той каза каза, че ще приеме евентуална покана на крайнодесните за започване на коалиционни преговори.

В неделя австрийският президент каза, че засега Карл Нехамер ще продължи да ръководи правителството, а през седмицата той в качеството си на държавен глава ще назначи нов временен правителствен ръководител.

"Напоследък гласовете в АНП срещу коалиция с крайнодясната АПС на Херберт Кикъл са станали по-тихи, което създава нова ситуация", каза Белен.

В понеделник той покани Кикъл, за да обсъдят новосъздадената ситуация.

"Г-н Кикъл смята, че може да договори устойчиво управление. И иска да води преговори. Затова му връчих мандат за коалиционни преговори с Народната партия", каза президентът след срещата.

По време на разговора между президента и лидера на АПС стотици демонстранти се събраха пред Хофбург - както критици на крайната десница, така и нейни привърженици.

Какво следва

Новоизбраният временен лидер на АНП Кристиан Щокер приветства планираната среща между президента и лидера на АПС Кикъл. В кратка пресконференция, след като пое поста, Щокер каза, че ще приеме евентуална покана на АПС за започване на коалиционни преговори.

Щокер припомни, че в миналото е критикувал остро АПС и нейния ръководител Кикъл. Но добави, че тъй като републиката се нуждае от бързо съставяне на правителство и това е приоритет, АНП ще приеме поканата за преговори с АПС, ако АПС ѝ отправи такава.

"Днес бях изрично упълномощен да направя това от федералния изпълнителен съвет на партията", каза Щокер в неделя.

И в неделя, и в понеделник той каза, че Австрия се нуждае от стабилен кабинет. Но отново припомни, че Австрия е член на ЕС, либерална демокрация и правова държава със свободни медии.

Според политически наблюдатели нищо не пречи крайнодясната партия победител в изборите и народната партия да влязат в коалиция. Има голяма вероятност тези преговори да бъдат финализирани, пише германското издание Тагесшау.

Според австрийския вестник Дер Щандард обаче "ставаме свидетели на борба за власт в АНП", която "произвежда само губещи".

"Партията, а заедно с нея и цяла Австрия, е вкарана в ситуация, в която губи. От хаоса печели само приятелски настроената към Русия АПС", пише изданието.

Коя е Австрийска партия на свободата

Австрийска партия на свободата (АПС) спечели почти 29% от гласовете на изборите през септември миналата година, следвана от Народната партия на Нехамер с 26,3% и социалдемократите с 21%.

АПС е крайнодясна формация, чийто лидер Херберт Кикъл обещава да построи "Крепостта Австрия" и иска затягане на правилата за имиграция в страната. Партията популяризира идеята за "реемиграция" - принудително изпращане на търсещи убежище хора и дори такива, които вече са получили статут, към техните страни по произход.

АПС е основана от бивши членове на нацистката партия през 50-те години на миналия век.

Два дни преди гласуването на общите избори миналата година някои от нейните кандидати бяха заснети на видео на погребение, където се пееше песен на нацисткия Шуцщафел (СС).

По-късно партията отрече песента, датираща от 1814 г., да има връзка с "националсоциалистическите чувства".

Крайнодясна и антиимигрантска. Каква партия спечели изборите в Австрия
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG