Те са съпрузи, но България не признава това.
Единият е политически журналист от Русия. Другият – артист и активист от Беларус.
Дълги години живеят в Москва, но Русия започва война срещу Украйна и те решават да избягат. Най-лесната и бърза дестинация се оказва България.
Алекс от Русия и Андрей от Беларус пристигат през есента на 2022 г. Две години по-късно България дава бежански статут на Алекс, защото приема, че той е застрашен от политическо преследване. Андрей обаче получава поредица от откази на своята молба за закрила.
Причините накратко са:
- Държавната агенция за бежанците (ДАБ) не приема двамата за двойка, въпреки че те сключват брак в Дания още през 2014 г.
- Агенцията не смята, че за Андрей има риск в Беларус въпреки сексуалната му ориентация и участието му в акции против управляващите там.
Начело на Беларус е Александър Лукашенко, известен като последния европейски диктатор. Той поддържа много близки отношения с руския президент Владимир Путин. Режимът на Лукашенко нарушава човешките права и преследва противниците си.
Около президентските избори през 2020 г. срещу него имаше масови протести, но и след тях Лукашенко остана на власт. Андрей е участвал в тези демонстрации. Властите в Беларус продължават да преследват протестиращи като него. Те са застрашени от арест и насилие.
И в Беларус, и в Русия ЛГБТ хората (лесбийки, гейове, бисексуални и транс хора) са преследвани и репресирани, а еднополовите бракове са забранени.
България има задължение да дава убежище на чужденци, преследвани по политически причини. А чужденец, вече получил международна закрила като Алекс, има право да се събере с членовете на семейството си на българска територия.
През септември обаче Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди отказа на ДАБ да даде убежище на Андрей. Миналата седмица агенцията отказа да приеме и повторната му молба.
„ДАБ по никакъв начин не отразява ситуацията в тези две държави, нито брака между двамата“, казва пред Свободна Европа адвокатката им Деница Любенова от ЛГБТ организация „Действие“.
От ДАБ казват за Свободна Европа, че Андрей „не е успял да докаже бежанската си история“. Според агенцията той само предполага, че би бил преследван заради сексуалната си ориентация в Беларус, но няма „конкретни действия спрямо него“, които да го потвърдят. Това е записано в решение на ДАБ по случая, с което Свободна Европа разполага.
Не ми повярваха за рисковете, които ме чакат в Беларус.Андрей
„Не ми повярваха за рисковете, които ме чакат в Беларус. Казаха ми: „Ти просто си последвал свой приятел“, казва Андрей.
Една ЛГБТ двойка в Москва
Андрей и Алекс се запознават онлайн през 2010 г. Говорят си за книги и музика, обсъждат философски въпроси. Скоро се влюбват и решават да се срещнат на живо в Минск. Година по-късно, след като приключва следването си по дизайн, Андрей се мести при Алекс в Москва и създава собствено студио за керамика.
Отначало двамата не говорят за политика, но тя се оказва неизбежна тема. Още в Беларус Андрей редовно ходи на протести срещу Лукашенко. Алекс пък е политически журналист в опозиционната руска медия „Каспаров.ру“ от 2013 г. Тогава той отразява съдебните дела срещу хора, участвали в многохилядни протести срещу режима на Путин през 2011-2012 г.
На тези протести Алекс вижда много полицейско насилие и арестувани протестиращи. Това шокира и него, и Андрей.
През 2013 г. ситуацията става още по-сложна за тях – приет е закон против ЛГБТ общността, който забранява „пропагандата“ на ЛГБТ теми сред непълнолетни.
„Хората станаха много агресивни след този закон“, казва Алекс и си спомня случка с непознат човек в московското метро, който заплашва него и Андрей с убийство.
През 2014 г. Андрей вижда реклама за възможност еднополови двойки да сключат брак в Копенхаген и с Алекс решават да се възползват. С идеята, ако някой ден решат да напуснат Русия, да го направят като семейство.
Пътят към България
Въпреки тези разговори двамата живеят в Москва още осем години. Решават да си тръгнат едва когато разбират, че вече нямат друг вариант – след руското нахлуване в Украйна на 24 февруари 2024 г.
През цялата си кариера на журналист в Русия Алекс получава заплахи по телефона, но след началото на войната те се увеличават. Заради публикациите си, свързани с войната, в Русия той може да бъде съден.
Последната капка за двамата е обявяването на частична мобилизация в Русия през септември 2022 г. В този момент те нямат достатъчно време да планират дълго пътуване. Решават да заминат за държавата, която най-бързо им издава виза – България.
Пръв идва Алекс през септември. През декември пристига и Андрей, който първо преминава от Русия в Беларус, за да си издаде документи за пътуването. И двамата подават молби за закрила. Алекс – като политически преследван опозиционен журналист. Андрей – като съпруг на Алекс и като опозиционен активист в Беларус.
Режимът на Лукашенко държи стотици политически затворници. „Само защото си участвал в протестите през 2020 г., можеш да се превърнеш в един от тях“, казва Андрей.
Не ги разглеждат като семейство
Алекс и Андрей сключват брак преди години, за да могат да напуснат Русия като семейство. България обаче не ги смята за такова.
Алекс получава убежище в България през април 2024 г. Мотивът на ДАБ е неговата работа в Русия, където независимите журналисти са преследвани.
„Не се споменава нищо за сексуалната му ориентация“, казва Деница Любенова. В Русия освен опозиционери на Путин са преследвани и ЛГБТ хора, които са обявявани за „екстремисти“.
„Андрей обаче е от Беларус и ситуацията там стандартно не се възприема като достатъчно тежка, за да се предостави статут“, добавя адвокатката. По думите ѝ ДАБ не отчита факта, че между Беларус и Русия няма фактическа граница. Според агенцията щом Андрей е преминал от едната в другата страна безпроблемно, преди да тръгне към България, значи не е в рискова ситуация.
Той получава първия си отказ през октомври 2023 г. Обжалва го няколко пъти, преди да се стигне до окончателния отказ през септември 2024 г.
След това внася нова молба за закрила заради нови обстоятелства – първо, Андрей е съпруг на човек, който вече има бежански статут, и второ, ситуацията в Беларус за противниците на режима и ЛГБТ хората става все по-тежка. Има ново анти-ЛГБТ законодателство и арести на представители на общността в страната.
ДАБ обаче отказва да приеме новата молба. В решението ѝ пише, че Андрей „не се позовава на никакви нови обстоятелства от съществено значение“. Припомня се, че България не признава еднополовите бракове дори когато са сключени в чужбина, затова Андрей всъщност „не е член на семейството на чужденец, получил международна закрила“.
„Не ги разглеждат като семейство“, казва Любенова.
През 2023 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) реши, че България е нарушила правата на еднополова двойка, като не е признала сключения ѝ в чужбина брак, и задължи страната да създаде правна рамка, която да урежда еднополовите отношения. До момента София не е изпълнила това.
Да не се налага да се борим
През лятото българският парламент прие закон, който забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училищата. Той много прилича на руския закон от 2013 г., след който Алекс и Андрей се замислят дали да не напуснат страната.
Въпреки това Алекс и Андрей вярват, че в България още има надежда нещата да се променят. Тук няма политически затворници. Може да се протестира, може да се гласува относително свободно на избори, казват те. В Русия не е така.
Сега двамата живеят в област Бургас. Казват, че там се чувстват в по-голяма безопасност, отколкото в Москва. Искат обаче Андрей да получи убежище, за да могат да са по-спокойни.
„Когато Алекс получи своя статут, почувствахме толкова голямо облекчение“, казва Андрей.
Ако същото се случи и за Андрей, двамата ще могат да живеят живота си нормално, казва Алекс. „Без да се налага да се борим за себе си.“
Форум