Връзки за достъпност

Извънредни новини

Как убийство на дете доведе до забрана на ТикТок в Албания


Премиерът на Албания Еди Рама, колаж.
Премиерът на Албания Еди Рама, колаж.

Тийнейджър уби друг ученик в Албания. Правителството смята, че видеоплатформата ТикТок има принос за това и я забрани за най-малко една година. Свободна Европа събра основните позиции по темата.

Албания забрани социалната мрежа ТикТок за период от една година. Решението беше взето от правителството в четвъртък, съобщиха световните агенции.

Новината дойде, след като през декември министър-председателя Еди Рама съобщи, че правителството ще закрие видео услугата с аргумента, че тя подбужда към насилие и тормоз, особено сред децата.

Поводът за това беше убийство на тийнейджър от друг тийнейджър през ноември, до което се е стигнало след поредица от спорове в социалните мрежи. Разследването на случая продължава.

Убийството

Според медийни публикации до убийството се е стигнало, след като двамата тийнейджъри са се скарали в края на учебния ден близо до училище в Тирана. Тогава един от двамата - 14-годишен ученик, е бил намушкан с нож и е починал час по-късно в болницата.

Преди инцидента двамата тийнейджъри са спорили в социалните мрежи. Не е сигурно дали споровете са се провели именно в ТикТок, но самият сблъсък е бил заснет и след това публикуван във видеоплатформата. Впоследствие се появяват видеоклипове, в които млади хора изразяват подкрепа за убийството.

След случая ТикТок поиска „спешна яснота от албанското правителство“ по случая и каза, че „не е открила доказателства, че извършителят или жертвата са имали профили в мрежата, докато "множество доклади всъщност потвърждават, че видеоклиповете, довели до този инцидент, са били публикувани в друга платформа“.

Мотивите за забраната

Въпросът за влиянието на платформата върху децата става все по-актуален сред родителите в Албания на фона на зачестилите съобщения за ученици, които носят ножове и други опасни предмети в училище, както и за случаи на тормоз, насърчавани от съдържание в ТикТок.

Според местни проучвания непълнолетните са най-голямата група потребители на ТикТок в страната.

В четвъртък Рама написа в профила си в Х, че правителството въвежда забраната след широка консултация с десетки хиляди родители и учители.

Той добави, че властите са в "много положителен диалог с компанията, която скоро ще дойде в Албания, за да ни представи поредица от мерки за повишаване на безопасността на децата".

По-рано Рама посочи, че дейностт на ТикТок в Китай, където е базирана компанията, е различна и „насърчава как да се учи по-добре, как да се опазва природата“.

Той каза пред Асошиейтед прес, че Албания е твърде малка страна, за да наложи на ТикТок промяна на алгоритъма ѝ, така че да не насърчава „възпроизвеждането на безкрайния ад на езика на омразата, насилието, тормоза и т.н.“, докато Пекин „не позволява на децата да бъдат засмуквани в тази бездна“.

Тирана ще проследи реакцията на компанията и на други държави по отношение на едногодишното спиране на производството, преди да реши дали да отмени забраната след изтичането ѝ.

Аргументите против

Решението на правителството на Рама срещна критики от страна на опозицията, която го обвини в „злоупотреба с власт за потискане на свободата на словото в Албания“.

Според депутата от основната опозиционна Демократическа партия Ина Жупа „това е чисто електорален акт“. През май месец предстоят парламентарни избори в страната. Опозицията планира протест срещу мярката на 15 март.

Руслан Стефанов, програмен директор на българския Център за изследване на демокрацията, казва пред Политико, че обвиняването на ТикТок за трагедията „е типичен популистки ход“.

Според експерта липсата на справедлив процес или солидни доказателства в подкрепа на планираната забрана е емблематична за системната корупция и институционалните слабости в страната.

Млади хора в Албания, попитани от Евронюз, казват, че са против блокирането на платформата.

„Не ТикТок предизвиква кавги между нас. ТикТок е нещо, чрез което разкриваме ежедневието си и се забавляваме. Това означава, че го използваме през свободното си време“, казва 18-годишният Самуел Сулмани.

„TikTok е приложение за забавление и развлечение за нас“, казва Лаура Легизи.

Има и други, които смятат, че ТикТок не влияе върху живота на потребителите. "Той няма никаква връзка със събития, които са се случили", казва Даяна Марку.

„Свободата на словото и възможностите за маркетинг няма да престанат да съществуват без ТикТок“, казва премиерът Рама пред Политико.

За ТикТок

Освен за безопасността на децата, които ползват платформата, ТикТок е смятан и за риск за националната сигурност от някои държави.

Една от тях са САЩ, които са основен търговски и политически опонент на Китай. През 2020 г. Индия, която беше един от най-големите пазари на приложението, забрани платформата.

ТикТок се обсъжда като заплаха за сигурността и в някои европейски страни. През ноември 2024 г. в Румъния Калин Джорджеску, дотогава неизвестен кандидат с проруски убеждения, успя да стигне до балотаж на президентските избори в страната благодарение на клиповете си в ТикТок.

Заради този случай Европейската комисия (ЕК) започна процедура срещу ТикТок с цел да разбере дали платформата е нарушила задължението си да следи за рисковете за честността на вота.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG