Евентуалният избор на настоящия временен главен прокурор Борислав Сарафов за титуляр на този пост "ще засили дефицита от справедливост" в работата на прокуратурата и "ще понижи драстично доверието" на гражданите в държавното обвинение. Това се казва в позиция на адвокатския съвет на Пловдивската адвокатска колегия, разпространена в събота.
Номинацията на Сарафов беше издигната в последния момент от трима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) - Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов. Срокът за излъчване на кандидати за главен прокурор изтече в четвъртък и Сарафов остана единственият участник в конкурса.
По същия начин се разви и процедурата, при която в края на 2019 г. за главен прокурор беше избран Иван Гешев. Той беше уволнен с решение на ВСС през пролетта на 2023 г., след като Сарафов влезе в открит конфликт с него, а ГЕРБ и ДПС призоваха за освобождаването му.
Сарафов за втори път участва в конкурса за избор на главен прокурор. Първата му номинация беше издигната през 2012 г., когато за поста беше избран Сотир Цацаров. Впоследствие Сарафов стана негов заместник и оглави националното следствие. Той запази поста си и след смяната на Цацаров с Гешев.
"Очевидно се повтаря сценарият от "избора" на предходния главен прокурор - излъчване в последния момент на една кандидатура, удобна за статуквото, без значение от липсата на обществено доверие в тази фигура и липсата на подкрепа от страна на правната общност", пишат пловдивските адвокати в позицията си.
Те припомнят, че Сарафов сам се е компрометирал по време на конфликта си с Гешев, когато публично декларира, че се страхува за живота си. Според Пловдивската адвокатска колегия това означава, че Сарафов е бил "мълчалив наблюдател на погазването на закона от Иван Гешев, вместо да изпълнява конституционно вменените му задължения на прокурор". Колегията припомня и, че "до момента също така не са разсеяни съмненията за близостта на Борислав Сарафов с кръга "Осемте джуджета".
В разгара на скандалите по върховете на прокуратурата миналата година Антикорупционният фонд разпространи снимки на настоящия временен главен прокурор с основния герой в аферата "Осемте джуджета" - бившият следовател Петьо Петров - Еврото. Сарафов обясни, че тогава се е срещнал с него по искане на самия Гешев.
Веднага след като зае поста начело на прокуратурата, Сарафов декларира, че ще изясни казуса "Осемте джуджета", за да бъдат изчистени всички съмнения. Пред ВСС той изнесе данни, че още през 2020 г. Гешев е скрил проверка на Върховната касационна прокуратура, установила престъпления на обвинители по случая. Впоследствие бяха повдигнати обвинения на двама прокурори.
През май в Софийския градски съд беше внесен обвинителен акт срещу Петьо Еврото, който продължава да се издирва неуспешно вече близо година и половина. Тогава се оказа, че прокуратурата се е отказала да води дело срещу бившата съпруга на Петров - Любена Павлова, както и срещу прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов.
"Излъчването на заместника на Сотир Цацаров и Иван Гешев, като единствена кандидатура за този пост, показва стремежа на настоящия състав на ВСС да се продължи тенденцията в работата на българската прокуратура, която с основание търпи огромни критики в страната и в докладите на Европейската комисия, касаещи върховенството на правото в България и борбата с корупцията", казват още адвокатите от Пловдив.
В подкрепа на тази теза те припомнят, че "ръководена по този начин, прокуратурата не успя да намери данни за престъпление по отношение на нито един от хората, включени в списъка "Магнитски", касаещ участие в корупция на най-високо ниво". Сред санкционираните от САЩ за корупция е съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.
Именно той пръв изрази мнение, че този ВСС би трябвало да се заеме с избора на главен прокурор и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). Това стана, след като Конституционният съд отмени конституционната поправка, разделяща ВСС на два отделни органа.
"Според нас ВСС в настоящия си непопълнен състав, в който голяма част от членовете са с отдавна изтекъл мандат, избрал вече един негоден за поста главен прокурор при сходни обстоятелства и при липса на всякаква прозрачност, няма нито моралното, нито основано на Конституцията право да пристъпва към избор на нов главен прокурор, който ще управлява българската прокуратура в следващите седем години", се казва още в адвокатската позиция.
Пловдивските юристи призовават Висшия адвокатски съвет също да оцени качествата на Сарафов да заема този пост. Те припомнят, че през лятото на 2019 г. съветът оповести подробни критерии, на които според него трябва да отговаря назначеният за главен прокурор. Накрая адвокатите призовават ВСС да прекрати процедурата, а останалите адвокати в страната - също да изразят позиция.
Форум