Тридесет години след обявяването на независимостта на Молдова от Съветския съюз, тези снимки от 2021 г.
показват точното местоположение, където са направени архивни фотографии по време на съветската окупация на
страната.
Докоснете или кликнете върху всяка снимка, за да разкриете същото място днес.
Натоварен ден на централната улица „Ленин“ в столицата на Молдова, Кишинев, през 1947 г. Днес пътят носи името на Стефан Велики, княз на Молдова от XV век.
Кметството в Кишинев през 1950 г., декорирано с иконите на революционния социализъм, включително Маркс, Енгелс, Ленин и Сталин.
Семейство позира на фотографа Захария Куснир в село Росиетичи, Северна Молдова, вероятно в края на 50 -те години.
Момче кара колелото си по някога натоварената крайречна пътека в Росиетичи. Сега селото е изоставено.
Платформа с авиационни работници преминава през центъра на Кишинев по време на парад (манифестация?) по случай 51-та годишнина от руската болшевишка революция от 1917 г. Текстът отстрани гласи: „Третият петгодишен план е изпълнен навреме за 51-та годишнина на Октомврийската революция!“
Военен парад преминава през центъра на Кишинев през 1968 г.
Централната гара в Кишинев през 1969 г.
Откриването на паметника на Съветската армия в памет на войниците, воювали край Леушени по време на Втората световна война. Танкът е насочен към границата с Румъния, която се вижда в далечината.
Центърът на северния град Балти през 1970 г.
Паметник на Ленин в Балти, 1972 г.
Деца поднасят цветя на паметника на Ленин в центъра на Кишинев през 1982 г.
Паметник на идеолозите на марксизма Фридрих Енгелс и Карл Маркс пред сградата на парламента в Кишинев, 1983 г.
Кишиневският хотел „Турист“ и паметник на Героите на Комсомола, 1986 г. Комсомолът е младежката политическа организация на управляващата комунистическа партия.
Земеделска земя и къщи под манастира Каприана през 1989 г.
Съветска пропагандна снимка на молдовански ансамбъл в народни носии в центъра на Кишинев през 1989 г.
Опожарена кола на улицата в Кишинев след вълнения през ноември 1989 г., след като антисъветски демонстранти прекъсват парада в чест на Октомврийската революция. Много хора стават свидетели на събитията, които принуждават молдовските комунистически лидери да избягат от трибуната на парада - потвърждение, че Молдова е напът да напусне Съветския съюз.
Публично погребение в Дубасари в отцепилия се регион на Приднестровие през ноември 1990 г. Протестиращи са застреляни от полицията на фона на суматохата около езиковите закони и несигурността дали Молдова ще бъде обединена с Румъния, когато Съветският съюз започна да се разпада.
След провала на съветския преврат през 1991 г. в Москва, Молдова обявява своята независимост от СССР на 27 август същата година.
С благодарности на Националния архив на Република Молдова