Историческа стъпка не само за България и Румъния, но и за цяла Европа, с която ще бъде укрепен вътрешният пазар и ще се увеличат пътуванията, търговията и туризма.
Така могат да бъдат обобщени реакциите на европейските лидери след решението на Съвета на Европейския съюз (ЕС) за пълноправно членство на двете страни в Шенген. То беше взето единодушно в четвъртък и с него отпада контролът по границата на България с Гърция и Румъния.
През март тази година София и Букурещ бяха приети в Шенгенското пространство по въздух и море, но не и по суша. Сега в своя позиция Европейската комисия (ЕК) приветства решението от 1 януари 2025 г. да се премахне и сухопътният контрол.
"Тази важна стъпка завършва пълното влизане на двете държави в Шенгенското пространство. Това не само укрепва Шенгенското пространство, но и допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма", казаха от ЕК.
Председателката на комисията Урсула фон дер Лайен публикува и собствен коментар.
"Изцяло в Шенген - където принадлежите", написа тя в профила си в Екс (Туитър).
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола също поздрави "народите на двете страни, които работиха дълго и усилено, за да постигнат това".
"Готов е. Решено е. Заслужено е", написа Мецола.
От унгарското председателство на ЕС също определиха решението като "голяма победа за България, Румъния и цяла Европа", като министърът на вътрешните работи на Унгария Шандор Пинтер посочи, че "още през 2011 г., когато за първи път унгарското председателство внесе предложението, България и Румъния бяха подготвени за присъединяване към Шенген".
Реакция дойде и от вътрешната министърка на Германия Нанси Фезър, която приветства приемането на двете страни и каза, че Берлин оценява усилията им за опазване на външните граници на ЕС.
Решението за пълноправното членство дълго се бавеше най-вече заради противопоставянето на Австрия и Нидерландия през последните години. Те обаче вдигнаха ветото си.
Сега присъединяването на България означава на практика, че от 1 януари 2025 г. официално отпадат граничните проверки с Гърция. Всички пунктове към южната граница с нея ще бъдат отворени, на тях ще се минава без показване на документи, като ще има само спорадични проверки.
На границата с Румъния поне през следващите 6 месеца ще действа олекотен режим с проверки, но не на всички пътуващи. Причината за това е допълнителна договорка с Австрия, която поиска временно на границите между България и Румъния и между Румъния и Унгария да се запазят част от проверките.
Форум