Връзки за достъпност

Извънредни новини

Бунтовниците са "пред стените" на Хомс и напредват към Дамаск. Какво става в Сирия


Бунтовници в околностите на Хомс на 7 декември
Бунтовници в околностите на Хомс на 7 декември

Бунтовниците в Сирия са “пред стените” на град Хомс в централната част на страната, съобщиха световните агенции в събота.

Силите на режима на сирийския президент Башар Асад и неговите съюзници твърдят, че се опитват да спрат настъплението към Хомс и се съобщава въздушни удари.

Хомс е ключов, защото се намира на кръстопът между столицата на Сирия Дамаск и Средиземно море. Ако Хомс бъде превзет, това би прекъснало връзката на столицата с крайбрежието.

Това би бил и пореден успех на бунтовниците в Сирия, водени от Хаят Тахрир аш Шам – организация, която е смятана за терористична от повечето държави в света, включително от САЩ.

Изненадващата офанзива на бунтовниците започна преди седмица. Те превзеха град Алепо на север, Хама в Централна Сирия и Дейр аз-Зор на изток. В петък те съобщиха, че контролират и южните градове Суейда и Дераа, а според наблюдатели и цялата област Дераа, която има военно, но и символично значение.

Така бунтовниците се приближават към столицата Дамаск, където е базиран режимът на Асад, от юг. Според военни източници, цитирани от Ройтерс, превземането на Суейда и Дераа може да даде възможност за съгласувано нападение срещу столицата.

Напредъкът им е смятан за най-сериозното предизвикателство от години насам за авторитарното управление на президента Башар Асад, подкрепян от Русия, Иран и Хизбула, обявена за терористична организация в САЩ.

На този фон Русия призова в петък своите граждани да напуснат страната. Иран е евакуирал семействата на дипломати от Сирия, съобщи ирански служител.

В събота е насрочена среща на Иран и Русия от една страна и Турция, която подкрепя част от бунтовническите групи, които участват в офанзивата, от друга.

Битката за Хомс

Бунтовническите сили съобщиха, че са “пред стените” на Хомс, след като в петък вечерта превзеха последното село в северните покрайнини на града.

Правителствените сили и техните руски съюзници се опитват да спрат напредването на бунтовниците към Хомс. Съобщава се, че Русия, чиито войски подкрепят силите на Асад, е засилила въздушните удари около града.

Провинция Хомс е най-голямата по площ в Сирия и граничи с Ливан, Ирак и Йордания. В града се намира и една от двете държавни петролни рафинерии в Сирия.

Пред агенция Ройтерс жител на Хомс каза, че до петък обстановката е била нормална, но след това е станала по-напрегната. По думите му в събота са се чували въздушни удари и стрелба, а поддържащи правителството бойци са изграждали контролно-пропускателни пунктове.

“Отправят послание към хората да не очакват Хомс да падне лесно”, каза жителят, чиято самоличност е скрита от съображения за сигурността му.

Превземането на Хомс, ключов кръстопът между столицата и Средиземно море, би отрязало пътя от Дамаск към морето и към крайбрежните военноморска и въздушна бази на руските съюзници на режима.

“Хомс е ключът. За Асад ще бъде много трудно да се противопостави. Ако Хомс падне, главната магистрала от Дамаск към Тартус и крайбрежието ще бъде затворена”, каза пред Ройтерс Джонатан Ландис, изследовател на Сирия от Университета на Оклахома.

“Но сирийската армия няма да се бие. Никой не иска да умира за Асад и неговия режим”, смята още той.

В дните преди достигането на бунтовническите сили до Хомс хиляди хора са избягали към крайбрежните райони на Латакия и Тартус, където правителството поддържа позициите си, съобщи базираната в Лондон неправителствена организация Сирийска обсерватория за правата на човека.

ООН съобщи в петък, че почти 300 000 души в Сирия вече са били разселени от началото на боевете и че до 1,5 милиона може да бъдат принудени да избягат.

Напредък на юг

В Южна Сирия бунтовническите сили са превзели почти цялата област Дераа, съобщи Би Би Си. Освен военно, районът има и символично значение, защото там през 2011 г. започна въстанието срещу режима на Асад, което доведе до гражданската война в страната, която продължава и до днес и в която са убити над половин милион души.

Сирийската обсерватория за правата на човека съобщи, че бунтовниците са поели контрола върху 90% от областта след “ожесточени сражения” с правителствените сили.

Ройтерс цитира източници от бунтовниците, които твърдят, че са постигнали споразумение армията да се изтегли и на военните служители да бъде осигурен коридор до столицата Дамаск - на около 100 км. До момента няма независимо потвърждение.

Бунтовниците твърдят, че са превзели и град Суейда в Южна Сирия.

Според военни източници превземането на Дераа и Суейда може да даде възможност за съгласувано нападение срещу столицата Дамаск, където е разположена властта на Асад.

Подкрепата за Асад е под въпрос

От избухването на гражданската война през 2011 г. Асад разчита на Иран и Русия, за да остане на власт.

Москва изпраща подкрепа по въздух, а Техеран – чрез групировките в района, които финансира, включително ливанската Хизбула и иракски милиции.

От 2022 г. обаче Русия е съсредоточена върху войната, която самата тя започна срещу Украйна, а Хизбула претърпя големи загуби във войната си с Израел, което значително ограничи възможностите на Русия и на Иран да подкрепят Асад.

Подкрепяните от Иран иракски милиции са в състояние на повишена готовност, като хиляди тежко въоръжени бойци са готови да се разгърнат в Сирия, съобщи Ройтерс. Но все още не са получили заповед да преминат.

Говорител на правителството в Ирак каза, че страната не се стреми към военна намеса в Сирия.

В събота е планирана среща на Русия, Иран и Турция, на която да се обсъжда ситуацията в Сирия.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG