Десета година българската прокуратура води разследване за отравяне на оръжеен търговец. По него са обвинени задочно трима предполагаеми агенти на руското военно разузнаване. Вече пета година те са в неизвестност, а напредък по делото няма.
На този фон се оказва, че наблюдаващият прокурор по случая е привърженик на руския президент Владимир Путин и на съветския диктатор Йосиф Сталин. Преди няколко години обвинителят е бил и част от официална делегация на прокуратурата в Москва.
Всичко това провокира съмнения дали той е способен да води обективно разследване, по което има данни за престъпни действия на Руската федерация. Прокуратурата обаче не намира нищо нередно. Тя прави проверка, която завършва с извода, че свободата на изразяване гарантира правото на обвинителя едновременно да симпатизира на Кремъл и да води разследване срещу него.
Така може да бъде описана накратко ситуацията по разследването за отравянето на Емилиян Гебрев, на сина му Христо и на производствения директор на компанията му ЕМКО Валентин Тахчиев през 2015 г. в София.
Наблюдаващ прокурор по случая е Детелин Георгиев от Софийската градска прокуратура (СГП). За последно той влезе във фокуса на медийното внимание покрай ареста на Джейхан Ибрямов от фракцията на Ахмед Доган в ДПС. Георгиев беше обвинителят, който каза в съдебната зала, че срещу Ибрямов има доказателства за убийство на Делян Пеевски. После се поправи с обяснението, че е допуснал лапсус, и че всъщност е имал предвид подготовка на убийство.
От София до Москва и обратно
Месеци преди задържането на депутата прокурорът доби известност с нещо друго. Разследващият сайт BIRD публикува през юли серия негови публикации в личния му профил във Фейсбук.
Сред тях са пейзажи от руската столица, кадри от паради в чест на Деня на победата, честитка за рождения ден на Путин и възпоменателна снимка на Сталин.
Изданието добавя и информацията, че през 2018 г. Георгиев е бил част от прокурорска делегация в Москва заедно с тогавашния заместник главен прокурор Иван Гешев. Към онзи момент делото за отравянето на Гебрев тече вече трета година.
Посещението в руската столица е резултат от подписано през 2017 г. от бившия главен прокурор Сотир Цацаров споразумение за двустранно сътрудничество с руския му колега Юрий Чайка.
Сътрудничеството между българските и руските обвинители включва взаимни обучения и става причина Гебрев да се усъмни в способността на прокуратурата в София да проведе независимо и обективно разследване на отравянето му.
Тези съмнения допълнително се подсилват и от факта, че в продължение на близо 4 години след неуспешното покушение българските власти запазват пълно мълчание по темата. Накрая са принудени да разкрият какви действия предприемат заради външен натиск, предизвикан от отравянето с Новичок на бившия двоен руски агент Сергей Скрипал през 2018 г. в Солсбъри.
Международни журналистически разследвания установиха още преди няколко години връзка между руското военно разузнаване (ГРУ), случаите на Скрипал и Гебрев, както и взривове на оръжейни обекти в България и Чехия.
Гебрев твърди, че повод за отравянето е станала сделката по придобиването на оръжейния завод "Дунарит". Преговорите по нея са започнали малко преди опита да бъде убит. Самата сделка е сключена, след като бизнесменът се възстановява от отравянето и затова Цацаров отхвърли тази версия. Не е ясно дали тя е била изследвана в рамките на делото, водено от прокурор Георгиев.
В началото на 2019 г. бившият главен прокурор дотолкова неглижира целия случай, че дори допусна, че Гебрев може да е пострадал от хранително натравяне заради пестициди в салата с рукола. Впоследствие Цацаров се отрече от думите си с обяснението, че медиите не са го разбрали.
Това стана на фона на заключение на реномирана финландска лаборатория, че тримата българи са отровени с вещество от семейството на Новичок.
През 2020 г. прокуратурата съобщи, че е повдигнала задочни обвинения на трима руски граждани. Един от тях преди това беше обявен за издирване и за отравянето на Скрипал. В началото на 2024 г. същите трима обвиняеми, заедно с още трима руснаци, бяха обявени за издирване във връзка със серия взривове в оръжейни складове в България.
Междувременно в база на фирмата на Гебрев имаше два последователни пожара през 2022 и 2023 г. Прокуратурата не е съобщавала досега никаква информация по тези случаи.
Проверката срещу Детелин Георгиев
Всичко това кара близкия до Гебрев бивш военен министър Бойко Ноев да подаде през лятото на тази година сигнал срещу прокурор Георгиев в Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). В него той излага съмненията си, че симпатиите на обвинителя към Кремъл поставят под въпрос обективността на разследването за отравянето на оръжейния търговец.
Затова Ноев иска да бъде проверено дали Георгиев умишлено не саботира разследването, както и дали има данни за по-тежко престъпление, като държавна измяна, например.
Сигналът е препратен от ДАНС на СГП, която образува проверка. Тя завършва на 20 август с отказ да се образува разследване. Той обжалва това постановление пред горната инстанция, но на 12 ноември то е потвърдено от временната апелативна прокурорка на София Емилия Русинова.
В своето постановление, с което Свободна Европа се запозна, Русинова посочва, че не са установени никакви данни нито за престъпления, нито за нарушения на етичните правила, извършени от Георгиев.
"Не са останали без отговор твърденията на жалбоподателя, че прокурор Детелин Георгиев от СГП е изразил симпатии чрез профилите си в социалните мрежи към определени исторически и/или политически личности. Не трябва да се забравя, че правото за свободно изразяване на мнение е въздигнато в основен принцип в демократичната държава", пише ръководителката на Софийската апелативна прокуратура.
След като нейното постановление е изпратено на Ноев, той реши да го огласи публично. Освен това бившият министър на отбраната написа и отворено писмо до изпълняващия функциите на главен прокурор Борислав Сарафов.
"Вместо да извърши необходимото в такива случаи, ДАНС препраща сигнала ми относно прокурор Детелин Георгиев на прокуратурата, която, разбира се, не намира нищо обезпокояващо и прекратява преписката", пише Ноев на Сарафов на 22 ноември.
Подателят на сигнала информира временния главен прокурор, че според неговите подчинени "неприкритите изблици на любов на прокурор Детелин Георгиев към Путин, Сталин и други подобни лица, както и към атрибути на руската имперска държавност, са нещо съвсем нормално".
Освен това Ноев подчертава своите съмнения, че тези "симпатии вероятно водят до опорочаване на разследванията на терористичната дейност" на Русия в България. В края на писмото си той призовава Сарафов да обърне внимание на "загнездването в подчинената Ви прокуратура на интереси на държава, обявила България за свой враг".
Временният ръководител на държавното обвинение, който е и единствен кандидат да го оглави като титулярен главен прокурор, досега не е коментирал публично темата.
Ноев е сезирал по случая още Народното събрание, Висшия съдебен съвет (ВСС), служебната министърка на правосъдието Мария Павлова и президента Румен Радев, но засега липсват официални реакции и от тях.
Форум