Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е поканил "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) на среща за разговори за формиране на парламентарно мнозинство и правителство. ПП-ДБ предлага срещата да се проведе публично, с участието на лидерите на двете формации, съобщи коалицията на страницата си във Фейсбук.
Тя публикува и поканата на Борисов, в която не е посочен ден и час за срещата. Предложението на Борисов идва в петък, след петия неуспешен опит на депутатите от новото Народно събрание (НС) да си изберат председател и близо месец след изборите.
ГЕРБ смята, че постът ѝ се полага като на първа политическа сила. Тя постави избора на председател на парламента, както и избора на Борисов за премиер като условие за започване на преговорите за съставяне на правителство. Такива официално досега не са проведени. Официални преговори няма и за председател на парламента.
Втората сила ПП-ДБ обаче не иска да подкрепи номинираната от ГЕРБ за поста Рая Назрян, докато не изясни с партията на Борисов по кои приоритети ще има мнозинство в парламента.
Досега Борисов отказваше лидерска среща с ПП-ДБ. Сега поканата му към нея е "във връзка с необходимостта от формиране на парламентарно мнозинство и на редовно правителство".
ПП-ДБ казва, че няма да формира мнозинство с партия, която не подписва декларацията ѝ за "санитарен кордон" около санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания председател на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски и депутатите му. Борисов подписа писмо до ПП-ДБ, в което я уверява, че няма да се коалира с партията на Пеевски, както и с "Алианс за права и свободи" (АПС), МЕЧ и "Възраждане", но не и декларацията на ПП-ДБ.
Тя включва заявка да не се управлява с Пеевски и да не бъдат избирани негови депутати за зам.-председатели на парламента и шефове на комисии. Документът включва още блокиране на възможността настоящият Висш съдебен съвет да избере нов главен прокурор, както и да се сменят ръководствата на антикорупционната комисия и регулаторите.
"Приемаме поканата за среща. (...) Считаме, че конструктивният разговор за освобождаване на институциите (особено прокуратурата и антикорупционната комисия) от влиянието на г-н Пеевски е ключов за излизане от политическата криза", пише в събота ПП-ДБ в отговор на Борисов.
Последва обмяна на съобщения през страниците на ГЕРБ и ПП-ДБ във Фесбук. ГЕРБ пише, че не смята за правилно диалогът между двете формации да се води през социалните мрежи и медиите. ПП-ДБ казва, че иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите заради "липсата на доверие между нас и между обществото и партиите".
ГЕРБ повтаря, че целта на срещата е формиране на мнозинство, което да излъчи председател на НС, премиер и кабинет. "Всички останали теми, които поставяте, следват този избор и разбира се ще бъдат обсъдени детайлно, не се отказваме от разговори по всяка една от тях", пише ГЕРБ.
ПП-ДБ настоява, че първо трябва да бъде решено как да се спре влиянието на Пеевски върху институциите, "защото ако не се справим с това, всяко правителство ще падне жертва на неговото задкулисно влияние". "Без това няма как да обсъждаме председател и правителство", пише ПП-ДБ.
На 27 октомври се проведоха седмите за последните три години предсрочни парламентарни избори. Победител в тях е ГЕРБ с 69 депутати, следван от ПП-ДБ с 37, "Възраждане" с 35, "ДПС – Ново начало" с 30, БСП с 20, АПС с 19, "Има такъв народ" (ИТН) с 18 и МЕЧ с 12.
ГЕРБ като първа парламентарна сила ще получи от президента Румен Радев мандат за съставяне на правителство, но ѝ трябват поне още двама коалиционни партньори, за да има и парламентарно мнозинство.
Форум