До софийското село Лозен в един склад на държавен терен се съхраняват войникът с автомата, майката с детето и работникът от Паметника на Съветската армия.
Около склада има само дървета, а след него започва черен път. В едната зала на склада се чува музика, гласове на работници и звук от резачка.
На входа охрана предупреждава, че не може да пусне външни хора. Затова фигурите могат да бъдат видени само от високо - с дрон.
Скулптурите, свалени от постамента им в центъра на София през декември, след като бяха нарязани с ъглошлайф, сега са до другата сграда, където не се чува работна дейност. Две от фигурите са покрити с найлон, а останалите си стоят открити.
Проблем ли е, че са на открито
След като фигурите бяха преместени в склада в Лозен през декември, властите бяха критикувани за начина, по който се съхраняват и по-конкретно за това, че са на открито.
В Плана за безопасност и здраве, изготвен от областната управа преди демонтажа на съветския паметник, беше предвидено те да се съхраняват в сандъци. Според скулптора Марин Марков обаче тези сандъци биха били напълно излишни.
"Това е бронз, и сто години да стои, пак нищо няма да му стане за това време. Има изкопани неща от бронз, които са на 2000 години", казва той пред Свободна Европа. С него беше съгласувана работата по демонтажа на съветския паметник.
"Това не е като желязото да се разложи постепенно от ръждата", добавя Марков. На въпрос дали е проблем, че сега вътрешността на фигурите също е много по-открита, Марков отговаря, че когато те са цели, вътрешността не е по-защитена от атмосферните условия.
"Вътре няма как да се спре водата, тя прониква, има микро шупли, има конденз, през нощта температурата е една, през деня се загрява и този процес е всекидневен, така че отвътре средата е много по-агресивна, отколкото отвън", казва той.
Какво мислят хората
Много от жителите на село Лозен знаят, че частите от монумента се съхраняват там, но имат различни мнения каква трябва да е съдбата им.
"Мисля, че трябва някъде (...) на закрито място [да се съхраняват] като музей, нещо такова", казва жителка.
На въпрос къде трябва да стоят частите от монумента друга жена от селото отговаря: "Там, където му беше мястото. Там, на това място да бъде. И да го направят сега, а не да го оставят разрушен. Ще правят торти с него, не ги е срам".
През декември в медиите се появиха снимки, за които се твърди, че са от коледното празненство на партиите ДСБ и "Да, България". На тях се виждат две торти, едната от които е украсена с нарязаните части от скулптурите на паметника.
Друг местен човек смята, че фигурите трябва да бъдат пазени за антикварите, които имат интерес към тях.
Докъде стигна преместването
Демонтажът на Паметника на съветската армия беше спрян през декември 2023 г. от Административния съд София-град (АССГ), след като и последната част от най-високата му фигура беше свалена от постамента. Това се случи по искане на формацията "Изправи се.БГ" и проруската партия "Възраждане".
Областният управител Вяра Тодева обжалва съдебното решение и каза, че макар демонтажът да е спрян, процедурата по преместването на скулптурите продължава.
Медиапул съобщава, че за опазване на фигурите на площадката за съхранение е сключен договор с Общинската охранителна фирма „Егида – София“ ЕАД, a техническата спецификация за предстоящата реставрация е поверена на фирмата на Марков - "Марковстудио” ООД. Реставрацията ще може да започне след провеждане на обществена поръчка.
По думите на Тодева вече е взето решение паметникът да бъде поставен в Музея на изкуството от периода на социализма и са започнали проучвания на терена.
Постаментът, на който фигурите бяха поставени доскоро, ще остане на мястото си, докато властите не решат как ще изглежда Княжеската градина в бъдеще.
Форум