Това е първият му филм и той му отнема 5 години работа. Нищо чудно за театрален фотограф, който знае, че ключът към успеха е намерен само ако публиката му съпреживява емоцията.
Стефан Н. Щерев твърди, че е направил филм съзерцание. Премиерата на „Там“ беше в кино „Люмиер“ в София тази седмица и показа пейзажи, на които публиката се наслади в пълна тишина.
"Намерен ли е смисълът, думите се забравят”
"Думите са, за да бъде намерен смисълът. Намерен ли е смисълът, думите се забравят. Къде да намеря човек, забравил за думите, та с него да си поговоря”. С този цитат режисьорът започва филма и пътуването на публиката във вътрешното съзерцание и усамотение.
Експерименталният филм събира в мълчание осем известни български личности - Георги Господинов, Явор Гърдев, Александър Морфов, Мариус Куркински, Галин Стоев, Павел Койчев, Теодосий Теодосиев, Йордан Камджалов – които се сливат с природните елементи. Всеки един от героите е сниман на различно място сред природата в България през различни годишни сезони.
Сезоните, локациите и графикът на всички участници е трябвало да се синхронизират, но дори и тази задача не е била от най-сложните. В продължение на една година режисьорът се е борил за правата над саундтрака, в който влизат имена на световни композитори.
В свое интервю авторът казва, че филмът първоначално е бил замислен с вътрешни монолози на героите, но се е отказал от тази идея, за да даде път на въображението на всеки един зрител.
„Не исках да работя с думите, а със състоянията, породени от съзерцанието, природата и визуалните картини, не исках думите да са инструментът за възбуждане на чувствата, а нещо отвъд тях.“, казва Стефан Н. Щерев.
Филмът ще има две премиерни дати и в САЩ - 12 ноември в Чикаго и 21 ноември в Ню Йорк. През ноември и началото на декември филмът ще пътува до Варна и Пловдив.
Фотографията е чувствоСтефан Н. Щерев
Фотографията е чувство, така Стефан Н. Щерев определя работата си в интервю пред БНР. Фотографията го намира преди 17 години, когато придружава свой приятел по работа в Истанбул. Тогава за първи път изпитва желанието да запечата това, което вижда, и да го сподели.
Преди фотографията Щерев се е занимавал с архитектура и интериорен дизайн.
За пръв път снима театър по молба на Мариус Куркински през 2009 г. за личния архив на актьора. Така открива за себе си сцената и през последните 10 години работи в Народния театър „Иван Вазов“, където е снимал над 80 театрални постановки. През 2015 г. фотографът заснема и документален филм за спектакъла „Синята птица“.
В края на 2021 г. Стефан Н. Щерев издава фотографския албум „Съвременен български театър“. В него той побира над 1000 фотографии от 33 спектакъла, играни в годините между 2011 и 2021 г.
Албумът е своеобразен архив на театралното изкуство, който съхранява работата на актьорите и проследява развитието на театъра. Сигурно затова Юлиян Вергов казва, че Стефан Н. Щерев е „тихата сянка на българския театър“.
Форум