Молдова изгони 45 руски дипломати и служители на посолството на Руската федерация в Кишинев през август. Причината - подозренията, че Москва усилено работи да дестабилизира страната, след като медийно разследване установи "прекомерен" брой антени на покрива на сградите на дипломатическата мисия.
Но дипломати, свързани с руските разузнавателни служби, продължават да работят в посолството, разкри разследване на молдовската редакция на Радио Свободна Европа (RFE/RL).
Най-малко двама от останалите 10 руски дипломати в Кишинев са свързани с Федералната служба за сигурност (ФСБ). Следите на други двама водят към Главното разузнавателно управление на руската армия (ГРУ), което е замесено в отравяния и саботажи в цяла Европа. Това показват изтекли правителствени документи, до които Радио Свободна Европа има достъп.
Масивите включват информация за превозни средства, трудови правоотношения, паспорти и кредити отпреди повече от десетилетие.
От молдовското Министерство на външните работи казаха на 5 септември, че правителството е предприело "няколко решителни стъпки, необходими за противодействие на дестабилизиращите действия на Руската федерация, насочени срещу нашата страна".
Съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г., която кодифицира дипломатическите практики и принципи между подписалите я държави, "подборът на дипломатическия персонал на посолството на Руската федерация е отговорност на руските власти".
Руското посолство в Кишинев не отговори на въпросите на Радио Свободна Европа, свързани с новото разследване.
Връзката с ФСБ
Дипломатическите списъци, поддържани от Министерството на външните работи на Молдова, показват, че след изгонването на 45 души през август в руското посолство в Кишинев са останали само 10 акредитирани дипломати.
Сред тях са двама първи секретари - Борис Сучилин и Константин Зябликов, които имат предишни адреси, свързани с ФСБ в Москва, сочат базите данни с изтекли руски правителствени документи.
В регистрите на превозните средства от 2019 г. е записано, че адресът на Сучилин е "Добролюбова просека 3" - в североизточната част на Москва. Тази сграда преди това е адресна регистрация на военно подразделение № 93544 на ФСБ, а сега е център за обучение на службата.
Други правителствени документи от периода 2010 - 2015 г. показват, че регистрираният адрес на Зябликов в Москва е "Болшая Лубянка 2". Това е печално известната бивша централа на съветското КГБ, която сега служи за централа на ФСБ. Мястото на работа на Зябликов в многобройните изтекли записи е посочено като военно подразделение № 14057, управление на военното контраразузнаване на ФСБ в Московския военен окръг.
Регистрирането на служителите на ФСБ в обектите на агенцията е обичайна практика в Русия. Самият Зябликов е сред стотиците лица, които украинската военна разузнавателна дирекция публично идентифицира през март 2022 г. като служители на ФСБ, за които се твърди, че "участват в престъпни дейности" в Европа от името на Русия.
Зябликов е акредитиран като руски дипломат в Кишинев през август 2021 г. През следващия месец той се срещна с ръководството на Главното управление на молдовската полиция. Оттам казват, че срещата е била необходима, тъй като Зябликов "отговаря за сигурността на вътрешните помещения" на руското посолство.
Връзката с ГРУ
Изтеклите правителствени документи разкриват и потенциални връзки на руското военно аташе и неговия помощник в посолството в Кишинев с ГРУ.
Андрей Лобов, който е акредитиран в посолството през октомври 2021 г., е с адрес "Народно опълчение 48" в северозападната част на Москва. В договор с фирма, която осигурява комунални услуги за сградата, в която е регистриран Лобов, се посочва, че обектът е предназначен за руски военни жилища. Пак там се помещава фирма за поддръжка на жилища към военно поделение № 22177.
Многобройни източници, включително руски съдебен протокол, който Радио Свободна Европа открива, идентифицират това подразделение като Военната академия на руското министерство на отбраната - или т.нар. "консерватория" на ГРУ. Там се обучават агенти на руското военно разузнаване.
Данните за превозните средства на предполагаем офицер от ГРУ, експулсиран от Нидерландия през 2018 г., след като е действал под дипломатическо прикритие, показват връзката му с подразделение № 22177 и съседна сграда на тази, в която е регистриран Лобов, съобщава Асошиейтед прес.
През последните години руски военни аташета бяха въвлечени в шпионски скандали в множество европейски държави, включително България, Словакия и Обединеното кралство.
В изтеклите данни за автомобилите на Дмитрий Келов, помощник на Лобов в посолството в Кишинев, предишният му адрес е посочен като "Маршал Бирюзов 4" в северозападната част на Москва.
Според "Досие, разследващ сайт, финансиран от руския магнат и враг на Кремъл Михаил Ходорковски, тази сграда е била използвана за настаняване на служители на ГРУ. Сред тях е и Анатолий Чепига, агент, обвинен в отравянето с "Новичок" на руския бивш шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания през 2018 г.
Чешките власти също са търсили Чепига за разпит във връзка с експлозията през 2014 г. в оръжеен склад във Врбетице.
През ноември 2021 г. Келов се присъединява към руската делегация в Съвместната контролна комисия - тристранен молдовско-приднестровско-руски орган, натоварен с поддържането на мира в отцепническия регион в Молдова.
На снимка, публикувана от приднестровския информационен сайт "Новости Приднестровието", Келов се появява заедно с Дмитрий Зеленков, ръководител на Оперативната група на руските войски (ГОТР), разположена на левия бряг на река Днестър.
Други руски дипломати, които в момента са командировани в Молдова, също имат връзки с руските военни. Сред тях е търговският представител на посолството Владислав Дарвай, който е роден в Тираспол, столицата на Приднестровието. Изтекли правителствени документи от 2011 г. и 2012 г. показват, че регистрираният адрес на Дарвай е в сградата на руската агенция за отбранителни поръчки "Гарнизон".
Един от руските дипломати, цитирани в разследването от юли на базирания в Латвия сайт The Insider и молдовската телевизия Jurnal TV за антените на покрива на руското посолство, е Владимир Горохов. Той е дипломат в Молдова от юли 2021 г. В разследването се твърди, че Горохов често е бил забелязван на покрива на посолството.
След като беше извикан в молдовското външно министерство по повод разкритията за антените, посланикът на Русия в Молдова Олег Васнецов заяви, че те са били монтирани при строителството на сградата, когато телефонните мрежи и интернет са били с лошо качество в Молдова.
"Този т.нар. шпионски скандал е само повод да се изпълни вече взетото преди време решение за намаляване на броя на дипломатическия персонал", заяви тогава Васнецов.
Той остана на поста си и продължава да оглавява дипломатическата мисия на Русия в Молдова и в момента.