Журналистът Христо Грозев отрече да е подавал сигнал пред българската прокуратура срещу българите, задържани в Лондон. Грозев каза това пред Свободна Европа в сряда.
По-рано БНТ и бТВ съобщиха, че към разследването по случая, което водят българските власти отделно от британските, е бил присъединен и сигнал от Грозев. Във вторник стана ясно, че тримата български граждани са били задържани в Лондон по подозрения с шпионаж в полза на Русия.
"Това е работа на прокуратурата, те не са се свързвали с мен. Аз дори не знам, че има разследване по мой сигнал. Възможно е да се самосезирали от интервюта или от изказването в парламента. Сигнал като такъв не съм подавал", написа Грозев в кореспондеция със Свободна Европа.
"Останалото нямам право да коментирам засега", написа той по-рано.
Преди това във вторник БНТ и бТВ съобщиха, че в българската прокуратура има събрани данни, че един от задържаните - Орлин Русев е поръчвал на българи у нас да следят движенията и действията на Христо Грозев, когато той е в България.
Във вторник Би Би Си предаде, че задържаните са Орлин Русев, на 45 г., от Грейт Ярмут, Норфолк, Бисер Джамбазов, 41 г., от Хароу, северозападен Лондон, и Катрин Иванова, на 31 г., от същия адрес в Хароу. Тримата са заподозрени в шпионаж за Русия в Обединеното кралство. Те са били арестувани още през февруари и обвинени в рамките на мащабно разследване на националната сигурност. По-късно Софийската градска прокуратура (СГП) съобщи, че от март се води и българско разследване по случая.
Според БНТ разследването за шпионаж на британските власти е започнало още през лятото на миналата година, а тримата - Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са били под наблюдение няколко месеца преди задържането им.
Тримата са пуснати под гаранция, съобщи NOVA телевизия в сряда, като се позова на полицейското управление в Лондон. От полицията са уточнили, че всъщност арестуваните на 8 февруари са петима по подозрение за престъпление, съгласно Закона за служебната тайна.
Те трябва да се явят в полицията през септември 2023 г. Българите за последно са се явили в Централния наказателен съд на 31 юли по дело за фалшифициране на документи. Следващо заседание е насрочено за януари.
Законът за официалните тайни криминализира шпионажа, като забранява определено поведение, което се извършва с цел, накърняваща безопасността на интересите на Обединеното кралство. Лондонската Столична полиция отговаря за шпионажа на национално ниво.
Христо Грозев беше обявен за издирване от Русия в края на 2022 г., въпреки че не е руски гражданин. Днес той се укрива в САЩ. Българинът е част от разследващия проект "Белингкат", който с открити източници разкри многобройни руски заговори и убийства. Русия е обявила организацията за "чуждестранен агент", а дейността ѝ - за "нежелана"
Българинът е част от екипа, който по-рано през годината получи награда "Оскар" за документалния филм "Навални" за опита за убийство на руския опозиционер Алексей Навални, който сега е в затвора.
"Белингкат" стои в основата на няколко разследвания за дейността на руското военно разузнаване ГРУ и тайния отряд 29 155, занимаващ се със секретни задачи, включително отстраняване на врагове на Кремъл, саботажи и провокиране на политическо напрежение.