Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за съдебната власт, с които Националната следствена служба (НСлС) беше извадена от структурата на прокуратурата. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава в сряда.
Новината идва по-малко от две седмици след като парламентът прие промените. До този момент НСлС попадаше под контрола на прокуратурата и нейния административен ръководител – главния прокурор.
В мотивите за ветото си Румен Радев посочва, че направените законови изменения възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед прозрачното функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз, пише в позицията на президента.
Освен това според Радев при приемането на тези разпоредби не е съобразено изискването на Конституцията законите да бъдат приемани от Народното събрание с две гласувания.
Ветото му може да бъде преодоляно, ако за закона в този му вид, в който е върнат от президента, гласуват повече от половината от всички депутати или най-малко 121.
Промените, с които следствието беше извадено от структурата на прокуратурата, бяха предложени от "Възраждане". Част от тях първоначално бяха отхвърлени от правната комисия между първо и второ четене, но на 2 юни бяха разгледани и приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“.
С тях ръководството на НСлС попадна директно под контрола на нейния директор. Той ще има властта да назначава следователите и да осъществява административно-организационното и методическо ръководство на цялата структурата. Предложенията за директор могат да се правят от не по-малко от трима членове на Висшия съдебен съвет, както и от министъра на правосъдието.
До момента НСлС попадаше под контрола на прокуратурата и нейния административен ръководител – главния прокурор. Формално лидер на следствието беше един от заместниците на главния обвинител, който обаче също му беше подчинен.
Отделянето на следствието от прокуратурата дойде в момент, в който главният прокурор Иван Гешев и директорът на следствието Борислав Сарафов са в открит сблъсък. Всичко започна с взрива край колата на главния прокурор. След него Сарафов в продължение на дни поддържаше една версия, след което обаче се отметна и каза, че е бил подведен от Гешев.