Хипермодерна строителна технология се използва за изграждането на училище в Лвов, което организаторите на инициативата се надяват да послужи като план за мащабната реконструкция, която предстои в Украйна.
Слой по слой, първото в Европа 3D-принтирано училище се оформя в квартал на Лвов, Западна Украйна.
Проектът е на хуманитарната организация Team4UA и използва оборудване от COBOD International, датска строителна компания за 3D печат. Необходим е екип от трима души, които да управляват и наблюдават печатащия робот.
Основното училище е замислено като модел за изграждане на подобни сгради в цяла Украйна. Най-малко 1500 училища са били унищожени от началото на руската инвазия, показват данните на Киевското училище по икономика от април 2023 г. Атаките са оставили хиляди украински деца без класни стаи.
Сега Лвов е дом на 250 000 вътрешно разселени граждани, повече от 75 000 от които са деца. Училището ще бъде хибридна постройка от 3D отпечатани пространства и секции, построени на ръка от дърво и други материали.
В интервю за BBC, дадено в Лвов, Хенрик Лунд-Нилсен, основателят на COBOD, твърди, че технологията за 3D печат е „много по-бърза и много по-евтина“ от конвенционалните строителни методи. По-късно той уточни, че с „първия проект, който хората ще направят, няма да спестят, но след като го овладеят и започнат да го правят все по-бързо и по-бързо, това ще спестява пари“.
Лунд-Нилсен каза пред BBC, че 99 процента от бетона, използван в сместа за училището в Лвов, се доставя от Украйна. Организаторите на проекта казват, че дългосрочна цел е импортирането на няколко принтера и вграждането на отломките от разрушени сгради в подобен на паста за зъби бетон, използван за печат.
3D-отпечатаната секция на сградата в Лвов трябва да бъде завършена съвсем скоро, а планът е училището да бъде напълно завършено до края на 2023 г.