Малко повече от година след като руската армия се изтегля от украинския град, който разрушава, той вече е преобразен. За промяната свидетелстват снимките на фотографа на Свободна Европа (RFE/RL) Серхий Нужненко, който се връща на място.
Серхией Нужненко е един от първите фотожурналисти, които влизат в град Буча по време на изтеглянето на руските окупатори. Той се връша за да открие един преобразен град.
Photo: Serhiy Nuzhnenko (RFE/RL)
Малко повече от година след като руската армия се изтегля от украинския град, който разрушава, той вече е преобразен. За промяната свидетелстват снимките на фотографа на Свободна Европа (RFE/RL) Серхий Нужненко, който се връща на място.
Малко повече от година след като руската армия се изтегля от украинския град, който разрушава, той вече е преобразен. За промяната свидетелстват снимките на фотографа на Свободна Европа (RFE/RL) Серхий Нужненко, който се връща на място.
През март 2022 г., в разгара на руската инвазия около Киев, сътрудникът на Свободна Европа (RFE/RL) Серхий Нужненко е един от първите фотожурналисти, които влизат в град Буча. Тогава там още се водят боеве. Повече от година по-късно фотографът посещава отново местата, където е снимал разрушения, за да открие един преобразен град.
Главна улица в Буча, заснета на 1 март 2022 г. по време на затишие в боевете. Градът, който е разположен северозападно от Киев, е място на ожесточени сражения от 27 февруари до края на март, когато руските сухопътни сили се отказват от настъплението си към украинската столица.
Същата улица в Буча по време на работа по пътя през май 2023 г.
Въоръжените сили на Руската федерация нахлуват в Украйна през южните граници на Беларус на 24 февруари 2022 г. и се насочват към Киев - с огромна колона от военна техника. Те влизат в Буча на 27 февруари, с което градът става един от първите райони в покрайнините на Киев, където руските сили се позиционират.
Жител на Буча, сниман в двора на опожарен жилищен блок на 1 март 2022 г.
На 31 март руската армия напуска Буча набързо, оставяйки след себе си разграбени къщи и стотици доказателства за зверства и военни престъпления. По улиците има десетки тела. Други стотици са погребани от руската армия в масови гробове.
Същата сграда през февруари 2023 г.
Жителката на Буча Олха разказва пред RFE/RL: "Когато баща ми построи къщата ни, той направи мазе отдолу и ни каза: "Ако нещо се случи, това е вашето бомбоубежище". "Когато [инвазията] се случи, погледнахме навън и видяхме танкове, които вече стреляха в двора ни. Втурнахме се към мазето и седяхме там в продължение на седем часа. Танковите вериги изскърцаха и се разрази ужасна битка", спомня си тя. Два танка са се прикрили зад къщата ѝ. Тогава, казва Олха, "вече се бяхме сбогували с живота.... Тогава излязохме и видяхме тази ужасяваща картина. Като някакъв Армагедон".
При освобождението на Буча най-тежките сражения са на ул.”Вокзална”. Тя води към съседния град Ирпин (7 км), преживял същото, което и Буча.
През май 2023 г. Олха стои на мястото на снимката от март 2022 г.
Отломки на улица "Вокзална" в Буча, където се водиха едни от най-тежките боеве за киевското предградие.
На снимката, направена на “Вокзална” (горе), се вижда разбита руска военна колона, която е трябвало да влезе в Киев. Според Генералната прокуратура на Украйна, по предварителни данни в града са убити 700 цивилни. До началото на април 2023 бяха ексхумирани 422 тела в Буча, а в района около града – 1173. В Киевска област 278 души се водят за безследно изчезнали.
Улица "Вокзална" ("Гарова" на български) през май 2023 г. Global Empowerment Mission, американска благотворителна организация за подпомагане при бедствия, е помогнала за възстановяването на голяма част от Буча и е построила няколко къщи от нулата.
В рамките на програма на американската организация Global Empowerment Mission в Украйна 38 744 украински бежанци са преместени в над 40 държави, а 13 624 души са настанени във временни жилища.
Унищожена руска военна техника, заснета на улица "Вокзална" на 1 март 2022 г.
Възстановена къща на улица "Вокзална" през май 2023 г.
Наталия и Рустем са снимани на 1 март 2022 г. в Буча. "Беше много трудно, много страшно да седим в мазето, докато навън гърмяха сраженията", казва двойката. "Мислехме, че сме в безопасна зона, но виждате как се получи".
Артилерийски и танкови обстрели на жилищни сгради, разрушена инфраструктура, разстрели от упор на мирни жители, които са искали да се евакуират, грабежи, изтезания, групови изнасилвания на жени, мъже, стари хора и деца – това са престъпления, извършвани в Буча в продължение на 33 дни.
Наталия и Рустем, снимани през февруари 2023 г. Имотът им е в процес на възстановяване.
Автобусна спирка сред разрушенията на улица "Вокзална" на 1 март 2022 г.
По данни на Киевското училище по икономика към януари 2023 г., във войната са пострадали общо 149 300 жилищни сгради, 330 болници, 595 административни сгради и над 3000 училища и университетски сгради.
Автобусната спирка на улица "Вокзална" през май 2023 г.
Една година след освобождението на Буча в града са се завърнали 80% от жителите – почти 40 хил. души. Населението и управата на града имат големи планове – той трябва да се възстановява, защото са разрушени или повредени над 3 хил. обекта – жилищни, социални, от критичната инфраструктура.
Опожарена жилищна сграда през март 2022 г.
Пролетни дървета обграждат напълно ремонтираната сграда през май 2023 г.
През последната година (данни към 1 април) Украйна е разчистила 2100 км пътища, от които е ремонтирала 120 км, възстановила е 41 от 330 разрушени моста, създала е 80 временни прохода и е обновила 900 железопътни пункта като гари и жп депа.
Изоставена бронирана машина в имот в Буча през март 2022 г.
През май 2023 г. в имота в Буча се извършва реконструкция.