Косово и Сърбия се споразумяха да работят заедно за установяването на местата на масови гробове от времето на войната в Косово през 1998-1999 г., предаде Ройтерс късно във вторник. Прищина и Белград ще си сътрудничат и за идентифициране на тленните останки на водещите се за безследно изчезнали след конфликта.
По данни на Европейския съюз (ЕС) близо 24 години след края на войната 1621 души са в неизвестност, а известните жертви на конфликта са над 13 000 души. Повечето от убитите и изчезналите са етнически албанци.
Съгласно декларацията, която президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Косово Албин Курти подписаха във вторник, страните ще си сътрудничат тясно при идентифицирането на гробните места и ще осигурят пълен взаимен достъп до информация за изчезналите лица от периода 1 януари 1998 г. до 31 декември 2000 г.
"Повече от 20 години след края на войната техните семейства продължават да живеят опечалени, без да знаят съдбата на роднините си", каза в изявление върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, който посредничи за сключването на споразумението.
"Тези семейства имат право да узнаят съдбата на роднините си, както и обществото като цяло", добави Борел.
По думите му решаването на проблема е не само хуманитарно задължение, но представлява и "решаващ фактор за помирение и доверие между хората".
Договорката, постигната в Брюксел, предвижда Косово и Сърбия да споделят документи, включително класифицирани, и да използват сателитни данни и други технологии, за да откриват предполагаеми масови гробове.
Срещата във вторник беше първата между Курти и Вучич след разговора им на 18 март в Охрид, Северна Македония, където те постигнаха споразумение за начините за прилагане на подкрепено от ЕС споразумение по пътя към нормализирането.