България трябва да плати на бившия престолонаследник и експремиер Симеон Сакскобургготски 1 635 875 евро плюс всички данъци, които могат да бъдат начислени. Това постанови Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ).
През 2021 г. Симеон и сестра му Мария Луиза осъдиха България заради наложения през 2009 г. мораториум върху имотите им. С него беше забранено да двамата да се разпореждат с имотите до приемането в сила на специален закон. Такъв обаче все още не е приет, а мораториумът продължава да действа върху всички имоти, върнати на Сакскобургготски след падането на комунистическия режим.
Преди две години в Страсбург беше представена експертиза, според която печалбата, която царят и сестра му биха могли да получат от дърводобив от 2009 г. до 2018 г., би била 2 054 319 лв.
Семейството атакува мораториума пред ЕСПЧ, а с решението си отпреди 2 години съдът даде възможност в рамките на 6 месеца държавата и Сакскобургготски да постигнат договорка за обезщетение, което българското правителство да изплати за причинените на семейството материални щети.
Към онзи момент съдът присъди единствено 5 хил. евро разноски по делото, които правителството трябва да плати.
В сегашното решение съдът припомня, че вече е решил да определи обезщетение за ищеца заради претърпените вреди с налагането на мораториума. Приема, че с него е нарушена конвенцията за правата на човека, която защитава собствеността.
Съдът в Страсбург постановява още, че е нарушено правото на справедлив съдебен процес, тъй като мораториумът не е можело да бъде обжалван. Действията на българските власти са поставили непропорционална индивидуална тежест върху Сакскобургготски и сестра му.