Служебното правителство одобри проектобюджета на министерството на финансите, в който е заложен дефицит от 6,4%, става ясно от решения, публикувани в петък.
Текстът на законопроекта е запазен без промени, въпреки че по-рано ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" съобщиха, че няма да го подкрепят заради високия бюджетен дефицит. Той е над фискалните ограничения по националното и европейското законодателство, които предвиждат дефицит до 3%.
От решенията на Министерския съвет, гласувани в петък, става ясно, че служебният кабинет не е нанесъл промени, защото предложенията му за такива не са били подкрепени. За да се намали дефицитът, от кабинета предлагаха корекции в някои данъци и въвеждането на данък свръхпечалба.
"Как да се намали бюджетният дефицит от 6,4 на 3% е задача, на която ще търси решение Народното събрание. Тук не става дума за прехвърляне на отговорността. След като нашите идеи за приходни мерки не бяха възприети, отговорно и разумно е да представим на народните представители бюджет, разработен по действащото законодателство", каза в петък премиерът Гълъб Донев.
Ден по-рано двете най-големи формации в парламента - ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) постигнаха съгласие да не се орязват социалните разходи в бюджета и да не се променят данъците.
Асен Василев от ПП-ДБ каза, че формацията ще гласува против проектозакона на първо четене, така че той да бъде върнат на служения кабинет за пренаписване. След като в него бъдат нанесени промените, които искат партиите, така че дефицитът да е до 3%, той може да бъде приет.
По думите на Василев намаляването на дефицита може да се случи чрез средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, увеличаване на дивидентите от държавните предприятия, намаляване на издръжката на ведомствата и капиталовите разходи.
Дефицит до 3% е и едно от условията за приемането на България в еврозоната. По-рано ГЕРБ и ПП-ДБ постигнаха до съгласие, че това е един от приоритетите пред страната.