Докато украинската армия се готви за контраофанзива, руската армия се окопава в незаконно анексирания през 2014 г. от Русия полуостров Крим. И се готви за отбрана. Това показват сателитни снимки на Maxar Technologies, анализирани от Washington Post, и снимки на Planet Labs, използвани от разследващия сайт Схеми, съвместно с Крим Реалии.
Очакваше се Украйна да започне деокупация на земите си в Донбас и Крим през пролетта. Вероятно контраофанзивата на Украйна ще започне през лятото, каза в интервю за американското издание The Hill премиерът на Украйна Денис Шмигал, който беше на посещение в САЩ на 13 април.
По всяка вероятност пролетната офанзива се отлага заради лошото време, забавянето на оръжейните доставки и недостиг на боеприпаси. В САЩ украинският премиер каза, че страната му "все още се нуждае от интензивна военна подкрепа - повече системи за противовъздушна отбрана, които минимизират въздействието на руските въздушни удари, повече тежка артилерия, минохвъргачки и боеприпаси за тях". Шмигал поиска Пентагонът да преразгледа възможността да предостави на Украйна ракети с по-голям обсег.
Драконови зъби и окопи
Сложни системи от окопи са се появили в северната част на Крим - около сухопътните входове към полуострова и пътищата. Наредени са и противотанкови пирамиди, наричани “драконови зъби”. Това са пирамидални съоръжения (от немски: Drachenzähne) от стоманобетон с височина от 90 до 120 см. Използват се за спиране и забавяне на танкове, верижни и колесни бойни машини още през Втората световна война.
Окопи и “зъби” има и по плажовете от източната страна на Крим, въпреки че украински десант там е малко вероятен.
В северната част на окупирания полуостров е създадена двойна линия от окопи в близост до бившия руски контролно-пропускателен пункт Армянск и Перекопския провлак.
През ноември 2022 г. отбранителната линия вече е била видима, а към март тази година тя се е разклонила. Прокопани са свързани с окопи, а между тях се виждат подредени позиции за военна техника.
Русия укрепва най-много северната част на Крим - според украинското военно разузнаване. Заместник-ръководителят му Вадим Скибицкий казва пред Крим.Реалии, че Русия поддържа военната инфраструктура на полуострова в бойна готовност.
Там са дислоцирани около 90 бойни самолета и около шестдесет бойни хеликоптера. “Създадена е групировка, отбранителна групировка, която в момента извършва дейности по оборудване на укрепленията, по оборудване на отбранителната линия", казва Скибицкий.
Сателитни снимки показват появата на нови укрепления от двете страни на магистрала Е-105, както и край езерото Сиваш. Водоемът се намира в източната част на Крим, на бреговете на Азовско море.
Руските войски са изкопали 7-километрова и 800-метрова линия от окопи по крайбрежието от Евпатория до село Заозерне. Това е един от най-курортните райони на полуострова. Намира се от източната му страна.
Още в началото на март 2023 г. дължината на строежите по плажовете е била малко повече от три километра и половина.
"Това едва ли е пряко свързано със ситуацията на фронта. Защото колкото и да ни се иска на всички, повторение на нещо като операцията "Овърлорд", т.е. десантът в Нормандия през 1944 г. с масиран десант, много кораби, изхвърляне на брега на големи маси пехота, десант по въздух - за съжаление, не ги заплашва. Първо, защото имаме малко десантни кораби. Изглежда, че тук руснаците са се занимавали по-скоро с имитационни дейности", каза пред Крим Реалии военният експерт и колумнист на военния портал Defense Express Иван Киричевски.
На 16 март руският ръководител на Крим Сергей Аксьонов каза, че Украйна няма да може да деокупира полуострова - благодарение на укрепителните и отбранителните съоръжения.
Още на 24 февруари - в деня, в който се навърши година от началото на пълномащабната война на Русия в Украйна, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната се готви да си върне Крим.
На 5 април Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на канцеларията на президента на Украйна, каза, че "за много кратко време, исторически е много малко - шест месеца, пет или седем месеца - ще бъдем в Крим". Той определи това свое твърдение, като "математически проверен оптимизъм". "Русия не разполага с достатъчно ресурси, за да удържи ситуацията", каза Подоляк.